Izvan i unutar crkve

„Gle kako je dobro i kako je milo kao braća zajedno živjeti“ (Ps 133).
Ovo mjesto u bibliji koje bolje izražava i označava puninu radosti bratske ljubavi, a koja se izražava u prostoru ispred crkve (sagratu). To je mjesto koje je u najužoj povezanosti s liturgijskom aulom gdje se realizira agape, bratska ljubav i sloga slavljena u liturgiji te naviještena po vječnoj Riječi. Takav prostor mora biti lijepo i privlačno uređen sa živom prisutnošću prirode (nebo, zemlja, svijetlo, tama, atmosferske prilike)  te kao mjesto gdje Bog združuje prirodu s čovjekom. Prostor ispred crkve značajan je kao prostorno emocionalan i psihološki filtar između svakodnevne stvarnosti događanja, problema, poteškoća i liturgijskog okupljanja oko slavlja svetih tajni.