50 godina djelovanja Školskih sestara franjevki u Čakovcu

50 godina djelovanja Školskih sestara franjevki u ČakovcuČAKOVEC, 18. 9. 2015.
Školske sestre franjevke Krista Kralja Bosansko-hrvatske provincije Prečistog Srca Marijina proslavljaju 50 godina boravka i djelovanja u Čakovcu trodnevnim duhovnim programom od 18. do 20. rujna.

Školske sestre franjevke u Čakovec su došle 1965. godine te žive u klauzuri u sklopu Franjevačkog samostana. Sestre predaju vjeronauk u školama, vode brigu o sakristiji župne crkve i vrlo su aktivne u župnom pastoralu.

Proslava zlatnog jubileja počela je u petak 18. rujna euharistijskim slavljem u župnoj i franjevačkoj crkvi sv. Nikole na kojoj su sudjelovale sestre franjevke iz više zajednica provincije na čelu s provincijalnom predstojnicom s. Katom Karadža.

Misno slavlje predvodio je fra Željko Železnjak, gvardijan Franjevačkog samostana i župnik župe sv. Nikole u zajedništvu sa zlatomisnikom župnim vikarom fra Anđelkom Rakhelom. U propovijedi je gvardijan istaknuo da su okupljeni zahvalna srca, kao njihovi suradnici i prijatelji, oko euharistijskog Krista, oko Onog koji je i sestrama uvijek bio snaga i nadahnuće. One su bile Kristove pomoćnice, služile su Njemu i Crkvi i to čine i danas. Gvardijan je podsjetio kako je upravo Isus, rušeći predrasude, dao ženama izuzetnu važnost i izvršio svojevrsnu revoluciju u odnosu društva prema ženama. Zato smo i mi danas zahvalni na djelovanju sestara kojima je glavni pokretač upravo Krist koji po njihovim rukama čini mnoga plemenita djela. Osim što zahvaljujemo za prošlost, mi s optimizmom gledamo u budućnost. Zahvaljujemo im za sve što su učinile za vjernike grada Čakovca i što će još činiti za buduće naraštaje, napomenuo je fra Željko.

Pozvao je okupljene da se u molitvi spomenu svih sadašnjih i pokojnih sestara iz čakovečke zajednice, koje su od njihova dolaska u travnju 1965. godine utkale svoj život i rad u pastoral, katehezu, liturgiju i vjerski život Crkve u Čakovcu, svjedočeći i svoje redovništvo i franjevaštvo, svoju vjeru, ufanje i ljubav. Želim vam da s još većim žarom i ljubavlju nastavite služiti Kristu, te da mlade djevojke osjete duhovni poziv kako bi vam se u tome pridružile, poručio je o. Železnjak.

Nakon mise u prigodnom programu predstavljena je karizma i poslanje ove redovničke zajednice uz spomen polustoljetnog boravka i djelovanja njezinih članica u Čakovcu. Provincijalka s. Kata Karadža podsjetila je da je u župnoj spomenici zapisano da su sestre po dolasku odmah pristupile poslu i uređenju samostana. Pedeset godina kasnije taj zapis govori o raspoloživosti kojom su sestre ugovorom sklopljenim na Dan provincije 29. travnja 1965. došle u najsjeverniji hrvatski franjevački samostan. Preuzele su poslove vezane uz domaćinstvo te rad u sakristiji, a potom i obaveze vezane uz vjeronauk u školama i župsku katehezu. Kroz godine mnogo su dobrog i lijepog vrijednim svakodnevnim zalaganjem utkale u živote ljudi ovoga kraja. Mnogobrojna djeca, koju su poučavale, mogu posvjedočiti brigu i ljubav koju su svi mogli osjetiti u djelovanju školskih sestara.

Mnogi su u njima doživjeli majku, sestru i učiteljicu, istaknula je provincijalka dodavši da se spominju njihovog rada koji je duboko usađen u sjećanje i urezan u srcima ljudi mnogih generacija. Stoga u zahvalnosti, u ovoj Godini posvećenog života, promatrajmo 50-godišnji hod sestara u Čakovcu i zahvalimo Bogu za njihovo svjedočenje i požrtvovno služenje vrijednih radnica na njivi Gospodnjoj. Spominjemo se preminulih sestara kroz njihov marljiv rad i radosno predanje. Neka njihov rad urodi plodom novih zvanja za sljedeća desetljeća. Spominjemo se i zahvaljujemo i za sve svećenike i laike s kojima su sestre surađivale, kojima su pomoć davale i od kojih su pomoć primale. Isplati se živjeti za druge, kao što nas tome uči naš učitelj Isus Krist. Neka naše franjevačko poslanje i dalje bude Bogu na slavu i na korist svakome čovjeku dobre volje, zaželjela je provincijalka.

U nastavku je prikazan kraći dokumentarni film o životu sestara čakovečke zajednice, iznimno kvalitetno autorsko djelo vjeroučitelja Karla Vukovića pod nazivom "Naših 50 godina u Čakovcu", te je svima darovana i prigodna brošura s istim naslovom.

Svim sudionicima svečanosti, koju je s nekoliko duhovnih skladbi obogatio vokalni sastav samih franjevki, zahvalila je predstojnica čakovečke zajednice s. Vlatka Dujmović. Svečanosti su nazočile i sestre iz druge čakovečke zajednice, Kćeri milosrđa.

U subotu je večernji program obogaćen euharistijskim klanjanjem u zahvalu Bogu za sve milosti, a u nedjelju 20. rujna euharistijsko slavlje predslavio je fra Ilija Vrdoljak, provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda uz sudjelovanje sestara. U homiliji je naglasio kako osnutak njihove zajednice, kao i cjelokupno djelovanje, svjedoči da su one potrebne društvu s vrijednostima svoga poslanja, te ih je potaknuo da i nadalje budu plodonosne u življenju evanđelja, nadahnute jubilejem proslavljenim u Godini posvećena života.

Jasminka Bakoš-Kocijan