Biskup Mrzljak uz spomendan sv. Blaža predslavio misno slavlje s blagoslovom grla na Simpoziju laringektomiranih osobaČAKOVEC, 2. 2. 2019.
Povodom 29. međunarodnog Simpozija laringektomiranih osoba, koji se od petka do nedjelje, 1. do 3. veljače, na temu "Dijagnostika i liječenje tumora grkljana i rehabilitacija laringektomiranih osoba" održava u čakovečkom hotelu Park, u subotu 2. veljače varaždinski je biskup Josip Mrzljak predvodio svetu misu s blagoslovom grla.

S biskupom Josipom svetu misu su slavili domaćin, fra Željko Železnjak, OFM, župnik čakovečke Župe svetog Nikole biskupa, te vlč. Marko Domiter, tajnik varaždinskoga biskupa.

Na početku misnog slavlja biskup je srdačno pozdravio sve okupljene sudionike simpozija; bolesnike, liječnike te medicinsko osoblje. Podsjetio je biskup kako smo prije 40 dana radosno proslavili svetkovinu Isusova rođenja - Božić, a danas slavimo događaj kada su Marija i Josip prikazali Isusa u hramu. Dodao je biskup kako je toga dana Krist pošao ususret svome vjernom narodu. Mons. Mrzljak je poručio da kao što su potaknuti Duhom Svetim u hram pristigli starac Šimun i proročica Ana ne bi li upoznali Gospodina i radosno ga razglasili, tako smo i mi Duhom Svetim sabrani došli ususret Kristu.

U svojoj propovijedi biskup Mrzljak je govorio o događaju Isusova prikazivanja u hramu te podsjetio da se današnji blagdan zove još i Svijećnica.

- Što označavaju svijeće? Označavaju svjetlo. Još je sveti Ivan zapisao za Isusa: “Svjetlo dođe na svijet, ali ljudi su više voljeli tamu nego svjetlo”. U toj rečenici možemo prepoznati sudbinu Božje riječi koja dolazi na svijet. Dolazi kao svjetlo. Kada hodamo po tami potrebno nam je svjetlo da vidimo kuda idemo. Takvo svjetlo sigurno je potrebno čovjeku da bi znao živjeti i odgovoriti na prevažna pitanja o smislu života. Pitamo se zašto prolazimo kroz bolesti i nevolje. Pitamo se ima li to smisla. Ljudski govoreći, gotovo da i nema, ali upravo tu dolazi to svjetlo za koje Isus sam kaže: “Ja sam Svjetlost svijeta, tko ide za mnom, neće hoditi u tami”. Često u životu kao da hodamo u tami, stvaramo neprilike među sobom; kada se mrzimo, ratujemo, ubijamo, činimo zlo. Isusa kao Svjetlo Svijeta u hramu prepoznaju samo jedan starac i proročica, drugi ne, a bilo je mnogo ljudi. Važno je prepoznati u Isusu to svjetlo koje dolazi na svijet. Zato i kod krštenja primamo svjetlo kada palimo svijeću. Svijeće palimo i na grobovima umrlih. To je svjetlo koje nas vodi kroz život i pomaže nam da ne lutamo u tami, već da imamo svjetlost života. No, događa se često upravo ono što sveti Ivan govori - da ljudi više vole tamu. Danas smo ovdje jer želimo otvoriti oči vjere da u simbolu svjetla prepoznamo onoga koji je Svjetlo - poručio je biskup Mrzljak.

Na kraju mise zahvalu biskupu i svima okupljenima uputio je fra Željko, a u ime Hrvatske zajednice laringektomiranih osoba, Županijske lige protiv raka Čakovec i svih pacijenata na simpoziju, biskupu se zahvalila i Tamara Živković Milanović iskazavši radost što je svojim dolaskom i pastirskom riječi približio Boga među sve prisutne.

Nakon svete mise započeo je stručni dio simpozija na kojem su na temu dijagnostike, liječenja i rehabilitacije laringektomiranih osoba govorili ponajbolji hrvatski otorinolaringolozi i drugi stručnjaci. Simpozij organiziraju Hrvatska zajednica laringektomiranih osoba, Županijska liga protiv raka Čakovec, Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije i Odjel za otorinolaringologiju županijske bolnice Čakovec pod pokroviteljstvom Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata, Hrvatskog društva za tumore glave i vrata, Grada Čakovca i Međimurske županije.

Na službenom otvorenju kongresa govorio je i biskup Mrzljak koji je tom prigodom kazao kako je Isusov život bio takav da je išao zemljom čineći dobro i ozdravljajući bolesnike.

- Kako kaže evanđelje, liječio je svaku bolest i nemoć u narodu. No, kada bi nekoga izliječio, obično bi rekao; “Nemoj o tome nikome govoriti!” Time je vjerojatno htio naglasiti da nije došao na zemlju liječiti ljude od fizičkih bolesti, već od one bolesti od koje nas nitko drugi ne može izliječiti - od zla. To je Učitelj. Liječenje bolesti je itekako važno te uvijek moramo biti blizu onima koji su potrebni najprije naše blizine, a onda dakako i medicinske pomoći. Isus je išao zemljom noseći križ te je time i nama pokazao da i čovjek mora nositi križ. Ponekad se čovjek pita ‘zašto baš ja’. Osim medicinske, tada je čovjeku potrebna i duhovna pomoć gdje mu pomaže i blizina svakog čovjeka. Svi možemo biti jedni drugima na pomoći. Radi toga nastojimo u našim bolnicama imati svećenike dušobrižnike - kazao je biskup Mrzljak te čestitao skorašnji Svjetski dan bolesnika 11. veljače kada Crkva slavi i spomendan Majke Božje Lurdske. Lurd je mjesto mnogih ozdravljenja, duhovnih ali i fizičkih čudotvornih izlječenja, poručio je biskup.

O blagdanu svetog Blaža čiji se spomendan slavi 3. veljače tradicionalno se na svetim misama dijeli blagoslov grla. Svećenik s dvjema svijećama pristupi vjerniku i moli: “Po zagovoru svetog Blaža, biskupa i mučenika, oslobodio te Bog od bolesti grla i svakog drugog zla!” Taj je blagoslov takozvana blagoslovina u Katoličkoj Crkvi. On se temelji na prastaroj predaji po kojoj je sv. Blaž svojim blagoslovom spasio dječaka kome je u grlu zapela riblja kost. Sveti Blaž (284.-305.) živio je za vrijeme vladavine cara Dioklecijana, u vrijeme možda i najvećeg progona kršćana, u Maloj Aziji u pokrajini Pontis. Prema srednjovjekovnoj predaji bio je izučeni liječnik, a radi sveta života i čestitosti kršćanski puk i kler ga je izabrao za biskupa u gradu Sebasteji.

Goran Damjanić