Caritasov dom Varaždinske biskupije u Ivancu proslavio 16. rođendan

Caritasov dom Varaždinske biskupije u Ivancu proslavio 16. rođendanIVANEC, 21. 6. 2017.
Caritasov dom za starije i nemoćne “Sv. Ivan Krstitelj” u Ivancu u srijedu 21. lipnja proslavio je svoju 16. obljetnicu. Prije svete mise sve je korisnike i uzvanike, među kojima su bili i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak i generalni vikar mons. Antun Perčić, ujedno i predsjednik Caritasa Varaždinske biskupije, najprije pozdravio župnik župe sv. Marije Magdalene iz Ivanca vlč. Zoran Gložinić, a potom i ravnatelj Doma Tomislav Jalšovec.

- Pozdravljam našeg oca biskupa koji ovdje nije gost, već domaćin, jer je uvijek s nama kada treba biti. Zahvaljujem vam na strpljenju i razumijevanju koje dajete i nadam se da imamo jedan lijepi dom koji je na ponos svih nas. Naš dom je jedno pozitivno iskustvo i Caritasa i same struke te, bez lažne skromnosti, možemo reći da smo dobar dom. Zbog toga moramo biti zahvalni našim zaposlenicima koji rade ovdje - kazao je ravnatelj Caritasovog doma u Ivancu Tomislav Jalšovec.

Uz mons. Mrzljaka i mons. Perčića, na euharistijskom slavlju su suslavili, domaći župnik vlč. Gložinić, duhovnik ivanečkog Doma za starije i nemoćne vlč. Antun Gorek te tajnik varaždinskog biskupa vlč. Nikola Tomašević. U svojoj je propovijedi biskup Mrzljak naglasio kako se danas spominjemo dva sveca. Jednog kojeg slavimo upravo na današnji dan, svetog Alojzija Gonzage, te svetog Ivana Krstitelja čiji ćemo blagdan proslaviti u subotu 24. lipnja.

- Pitamo se što za nas znači “svet”? Tko su to sveci? Jesu li to neki posebni ljudi? Moramo početi od toga da su i oni ljudi kao i mi. No, oni su u svom životu malo dublje shvatili i razumjeli što zapravo Bog želi od čovjeka. Kada to pokušamo shvatiti, onda idemo putem svetosti. Mi smo tim putem krenuli na krštenju. Taj put se zove Isus Krist. Ako idemo tim putem, Bog preko nas može činiti velike stvari. Kada se spominjemo svetog Alojzija iz 16. stoljeća, moramo znati da je on umro s 23 godine. Kada danas netko ima 23 godine, kažemo kako nije još pravo ni živio. A sveti Alojzije je s 23 godine ispunio svoj život. Bog je u njegovom životu učinio velike stvari. Crkva se spominje svetaca da nam budu putokaz kako treba ići. Sveti Alojzije je živio u vrijeme teških bolesti, kuge i kolere, koje su danas, nadamo se, iskorijenjene, ali uvijek ima nekih bolesti ili ljudskih nemoći gdje mi ljudi trebamo prepoznati samog Isusa Krista. Kao što je i On rekao: “Što god učinite jednom od moje najmanje braće, i meni činite”. Oni su to prepoznali i živjeli su tako da im se može dodati naslov “svet”. I u naše vrijeme možemo prepoznati neke ljude, za koje nakon što preminu možemo reći “evo taj čovjek je zaista živio svetim životom, životom pravoga kršćanina”. Mi smo pozvani ići tim putem. Možda se malo prestrašimo misleći da je to za posebne ljude. Ali ja kažem da je to za svakog čovjeka. Svaki čovjek je pozvan ići putem svetosti. Kako? Tako da slušamo što nam Bog govori. Evo danas smo slušali poslanicu svetog Pavla apostola koji kaže “Tko sije oskudno, oskudno će i žeti. Tko sije obilato, obilato će i žeti”. Što mi to sijemo? Mi sijemo dobra djela, dobrotu i ljubav. Ako to sijemo, onda će i naša žetva biti bogata. Ali ako sijemo zlo, mržnju i svađu, to je korov i od toga nema ploda. Zato Pavao govori da treba obilato sijati dobrotu. Možemo reći i da riječ može ubiti čovjeka. Kada sijemo neistinu o drugima, takva riječ druge ranjava. To nije sjeme od kojeg će biti obilata žetva. Sveci su upravo to živjeli u sasvim konkretnim prilikama. Trudili su se da Božja riječ bude sjeme u njima posijano. U nama je također s krštenjem posijano sjeme Božje milosti, a mi smo dužni njegovati to sjeme da i u nama nikne dobrim plodom - kazao je, između ostaloga, biskup Mrzljak u svojoj homiliji okupljenim vjernicima u Caritasovom domu u Ivancu.

Nakon misnog slavlja korisnici Doma su se predstavili glazbeno - scenskim nastupom, odnosno kazališnom predstavom. Na kraju su zaslužnim pojedincima, tj. djelatnicima, uručene jubilarne nagrade i zahvale. Za 15 godina radnog staža jubilarnu nagradu primili su Ivan Prekrit, Biserka Željezić i Ljubica Hojsak. Za 10 godina radnog staža nagrađeni su Petar Strupar, Anita Friščić, Janja Slišković, Biserka Šmintić i Marijana Pretković, a nagradu su primile i umirovljenice koje su radni staž okončale u ivanečkom domu; Anita Hrg, Vera Brgles i Lucija Lukavečki, dok je posebnu nagradu primila vanjska suradnica, prof. Anka Žulić, koja svakoga tjedna obogaćuje glazbeno izražavanje korisnika.

Goran Damjanić