Misa zahvalnica “Te Deum” za kraj školske i akademske godine

Misa zahvalnica “Te Deum” za kraj školske i akademske godineVARAŽDIN, 18. 6. 2017.
U nedjelju 18. lipnja varaždinski biskup Josip Mrzljak predvodio je u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije na Nebo svetu misu zahvalnicu “Te Deum” povodom završetka školske i akademske godine. U zajedništvu s biskupom suslavili su vlč. Tihomir Kosec, predstojnik Ureda za pastoral mladih i vlč. Nikola Tomašević, tajnik varaždinskog biskupa.

Svetoj misi zahvalnici prisustvovao je velik broj vjernika; učenika, studenata i nastavnika, a u pozdravnom govoru varaždinski je biskup napomenuo kako je sveta misa uvijek zahvaljivanje Bogu, odnosno jedno veliko hvala Stvoritelju koji nam je dao život.

- No, danas na poseban način želimo zahvaliti za školsku i akademsku godinu koje su pri kraju. Želimo Bogu zahvaliti za dar razuma i talente koje nam je dao, da svaki od nas prema svojim mogućnostima može nešto novo spoznati i rasti u svojoj ljudskosti - kazao je biskup Mrzljak.

U svojoj je propovijedi, pak, mons. Josip Mrzljak istaknuo da je riječ Božja živa i upravljena svakom vremenu. Ona nije samo sjećanje na ono što je Isus činio, kazao je biskup.

- Kako je Isus rekao “Ljudi su izmučeni kao ovce bez pastira”. Možemo promatrati svijet u kojem živimo u svim njegovim mukama, ratovima i nejednakostima. Kako izaći iz takve situacije u kojoj živimo? Možemo li se mi ljudi sami dogovoriti i učiniti taj svijet boljim? Neki će nam reći da je potrebno puno toga naučiti i znati te da znanje i znanost mogu čovjeka oplemeniti i činiti boljim. Dakako da mi uvijek govorimo kako je čovjek bliže znanosti pametniji i osposobljeniji za život i da sebi i drugima čini život lakšim. Neki čak misle da, kada bi svi sve znali, da bi svijet bio bolji. No, sumnjamo da se to može dogoditi na temelju naših ljudskih spoznaja i htijenja. Znamo da čovjek može puno toga znati i razumjeti, a nakon toga može biti još gori čovjek. Da može zlo u njemu zavladati. Zato Isus i govori da su ljudi kao ovce bez pastira. Stoga Isus poziva dvanaestoricu te ustanovljuje zajednicu koja će umjesto Njega voditi ljude. Zato je i Crkva kroz ovih 20 stoljeća svjetionik. Sasvim konkretno možemo promatrati Crkvu u ovom današnjem vremenu. Možemo čuti i našeg papu Franju koji itekako zna i vidi što se u svijetu događa. Ponekad ne mogu ljudi učiniti promjenu. Čovjek kada očekuje promjenu, mora početi sam od sebe. Sami moramo vidjeti što želimo s onime što smo naučili, da li imamo talente kao svoje vlasništvo ili će to biti na korist ljudima. Upravo o dobru koje prepoznajemo u onome što učimo, u našim sposobnostima i talentima koje nam je Bog dao, govori ta prispodoba kada je Gospodin dao jednom čovjeku jedan talenat, drugome tri, a trećemu pet. Sada vidimo kako je važno surađivati s tim talentima i sposobnostima koje nam je Bog dao. Ne možemo postavljati pitanje Bogu zašto nam je dao tri ili pet. On je tako htio, ali sigurno da ako je nekome dao više, od njega se i više očekuje. Treba što bolje svoje talente iskoristiti za svoje osobno dobro i za dobro drugoga da bismo mogli na kraju, Onome koji nam je dao te talente, reći “evo na svojih pet talenata, ja sam zaslužio još pet”. Jako je važno talente, koje nam je Bog dao, iskoristiti za dobro. Živimo u vremenu kada želimo silno napredovati. Pitamo se, zaista, smije li čovjek činiti sve ono što bi mogao učiniti? No, je li to dobro i hoće li to biti za dobro čovjeka i čovječanstva? Kada Bogu zahvaljujemo za darove, itekako ga molimo da nam dade svjetlo Duha Svetoga, da nam prosvijetli naš život kako bismo mogli vidjeti očima vjere što i kako trebamo činiti. Zato zahvaljujemo Isusu na Njegovoj brizi, na Crkvi koju je ustanovio i koja uvijek poziva na Isusa kao Dobroga pastira i da Njegove riječi postanu dio našega života te da sve ono novo što spoznamo bude prožeto Božjom riječi - poručio je u propovijedi otac biskup.

Spomenimo i kako je pjesmom misno slavlje uveličao Zbor mladih Varaždinske biskupije.

Goran Damjanić