Mons. Antun Perčić predvodio misno slavlje uz Dan oslobođenja grada Varaždina

Mons. Antun Perčić predvodio misno slavlje uz Dan oslobođenja grada VaraždinaVARAŽDIN, 21. 9. 2017.
U povodu Dana oslobođenja grada Varaždina, ujedno i Dana branitelja Varaždinske županije, u četvrtak 21. rujna u varaždinskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije na Nebo svečano misno slavlje je predvodio generalni vikar Varaždinske biskupije, mons. Antun Perčić, u zajedništvu s kancelarom Varaždinske biskupije, preč. mr. Ivanom Rakom.

Euharistijskom slavlju prisustvovali su predstavnici Grada i Županije, dogradonačelnik Zlatan Avar te predsjednik Županijske skupštine Alen Runac, predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova, članovi braniteljskih udruga, kao i drugi uvaženi gosti iz kulturnog, političkog, vjerskog i društvenog života Varaždina.

U uvodu euharistijskog slavlja mons. Antun Perčić podsjetio je na važnost toga da se odmaknemo od zla, jer zlo se rađa u nama. Mi smo tu kao vjernici koji vjerujemo da zlo nema zadnju riječ, nego da je zadnja riječ ljubav Božja i mir Kristov za koji ćemo danas moliti, naglasio je mons. Perčić.

- Ovu svetu misu prikazujemo na čast Srcu Isusovom i Marijinom, prikazujemo i za poginule branitelje i civile, za sve nestale, da im Gospodin udjeli vječni mir. Isto molimo i da mi sami budemo oni koji će drugima donositi mir i radost. Bog bogat milosrđem uvijek oprašta onima koji se iskrena srca kaju. Ali molimo i za one koji ne prepoznaju u svome srcu da čine zlo, da im Bog snagom Duha Svetoga osvijetli njihova srca da se obrate na pravi put - poručio je na početku misnog slavlja mons. Antun Perčić.

U propovijedi je generalni vikar Varaždinske biskupije podsjetio kako Crkva 21. rujna slavi blagdan svetog Mateja apostola i evanđelista. Svoje Evanđelje Matej je, kazao je mons. Perčić, najprije namijenio Židovima jer im je htio naglasiti da se po Isusu Kristu ispunila Riječ Božja i Božje obećanje da Bog ne napušta svoj narod, već da bude u zajedništvu s Bogom.

- Biti u zajedništvu s Bogom znači poštivati Njegove zapovijedi, osluškivati što nam govori te kako moramo urediti svoj život da bude na radost i na korist drugima - da budemo ljudi za druge. Matej je bio carinik. Carinici nisu ni danas previše omiljeni, a pogotovo u Izraelu u ono vrijeme su se smatrali suradnicima okupatora, jer su radili za rimsku vlast. I takvog čovjeka Isus poziva da bude Njegov učenik. Matej se pita: “Mene zoveš? Koji sam odbačen od ljudi. Kojeg svi smatraju tuđincem u svome narodu?” Što nam to želi reći evanđelje? Čovjek nikada ne smije nikoga otpisati, već se uvijek nadati, dokle je živ, da se čovjek može obratiti i poći pravim putem. I to je ono što zadivljuje u našoj kršćanskoj vjeri - Bog nikoga ne otpisuje. Pa onda i mi, ako se nazivamo Njegovim učenicima, nemojmo nikoga otpisivati. I ono što Isus govori: “Nemojte moliti samo za one koji za vas mole, koji vam čine dobro, nego i za one koji vas proklinju i progone, da budete sinovi i kćeri Oca Nebeskog”. To je poziv nas kršćana. I danas dok se spominjemo naših branitelja, žrtava u Domovinskom ratu, molimo za njih da im Bog bude vječna nagrada. Isto tako ne zaboravimo kao vjernici moliti i za one koji čine zlo, da se vrate na pravi put. Lijepo sveti Pavao Timoteju piše: “Nek se uzdižu molitve za obranitelja države, za sve ljude, da provodimo miran i spokojan život.” Vjerujem da su naši branitelji i s tim ciljem išli u rat, možda ne tim riječima, ali su svoje živote žrtvovali da bismo mi imali miran i spokojan život. To je baština koja se mora njegovati. I mi molimo danas za naš grad Varaždin, za našu županiju, ali i za cijelu Hrvatsku - da budemo ljudi koji će nastojati doprinijeti boljitku naše domovine i svakog čovjeka. Bez obzira ako ćemo naići na protivljenje - poručio je mons. Perčić.

Dodao je mons. Perčić kako je poziv nas kršćana da u ovaj nemirni svijet unosimo radosnu vijest - evanđelje.

- Vjerujem da kada bismo se mi kršćani držali Božjih zapovijedi i osluškivali što nam Gospodin govori, bilo bi nam puno bolje. Zato svatko od nas mora sebi postaviti pitanje: “Kakav sam ja vjernik? Svjedočim li da sam Božje dijete preporođen krštenjem, vodom i Duhom Svetim?” Ono što je Isus rekao apostolima, govori i nama danas - pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje. A kako mi možemo propovijedati evanđelje? Baš tako da se zalažemo za mir i pravdu, ne samo riječima, nego da to i djelima pokazujemo. Nije to lako, pogotovo u naše vrijeme gdje čovjek ponesen uspjesima tehnike i znanosti misli da može bez Boga. Slušamo u vijestima posljednjih dana o raznim udarima, potresima, kišama, poplavama. Sve nam to jedno govori: “Čovječe, bez obzira na tvoje uspjehe, nisi svemoćan.” Nije to Božja kazna! Sve zlo koje se događa sigurno je rezultat jer je čovjek htio sebe postaviti umjesto Boga i gospodariti drugima. Bog nam govori: “Čovječe, tvoj poziv je ljubiti, svjedočiti Moju ljubav i dobrotu. Nemoj se u tome umoriti”. Molimo da Bog udjeli svima radost i mir te da budemo ljudi dobre volje, zalažući se za dobro u svijetu. A da bi se to moglo dogoditi moramo uvijek imati na pameti ono što je Isus rekao kada ga je mladić pitao koja je zapovijed najveća. Isus mu govori neka ljubi Boga svim srcem svojim, a bližnjega kao samoga sebe. Vjerujem da nitko od nas sebi ne želi zlo. Potaknuti time nastojimo i drugima donositi dobro - završio je mons. Antun Perčić.

Podsjetimo, varaždinski dani rata trajali su od 15. do 22. rujna 1991. godine, a oslobođenjem Varaždina i okolice tog velikog 22. rujna, hrvatskoj je vojsci osigurana znatna količina oružja koja je označila prekretnicu u Domovinskom ratu. Osim toga, varaždinska pobjeda bila je i značajan moralni impuls braniteljima u Hrvatskoj.

Goran Damjanić