Mons. Pozaić na proslavi svetih Kuzme i Damjana: "Život dakle biraj ljubeći Gospodina!"KUZMINEC, 26. 9. 2017.
Na spomendan svetih Kuzme i Damjana, 26. rujna, varaždinski biskup Josip Mrzljak predvodio je svečano euharistijsko slavlje u Župi svetih Kuzme i Damjana u Kuzmincu. U zajedništvu s mons. Mrzljakom bili su umirovljeni zagrebački pomoćni biskup Valentin Pozaić, ujedno duhovnik Hrvatskoga katoličkog liječničkog društva, svećenici Ludbreškog dekanata i drugi svećenici te brojni vjernici.

Inače, spomenuta župa na blagdan svojih nebeskih zaštitnika organizirala je, osim euharistije i proslave župne svetkovine, duhovno-izletnički program za članove Hrvatskoga katoličkog liječničkog društva i ostale goste. Sveti Kuzma i Damjan zaštitnici su liječnika, ljekarnika, kirurga, stomatologa, farmaceuta, primalja; a oduvijek im se zagovara i vjernički puk. Već nekoliko godina članovi Hrvatskoga katoličkog liječničkog društva hodočaste na svetkovinu mučenika u podravsku župu Kuzminec kod Koprivnice. U njihovu zaštitu vjerno se zagovara osobito zagrebačka podružnica, te sekcija farmaceuta i medicinskih biokemičara.

Varaždinski je biskup na početku misnog slavlja rekao kako puno toga o svetom Kuzmi i Damjanu nije provjereno, ali sigurno je to da su oni ostali duboko u pamćenju vjernika u cijeloj Europi.

- Puno toga ostaje u predaji, u nečem što nije zapisano, nego su ljudi to čuvali kao veliko bogatstvo vjere. Kao što mi ljudi imamo imena, tako i naše crkve imaju svoje nebeske zaštitnike po kojima ih prepoznajemo. Danas ova crkva koja je posvećena svetom Kuzmi i Damjanu slavi, na neki način, svoj imendan. Uz tjelesne boli postoje i one duhovne, to su grijesi i ljudske slabosti kojima je čovjek opterećen, a jedini liječnik koji može liječiti takve bolesti i osloboditi nas grijeha jest Bog milosrdni Otac - kazao je u uvodu mons. Mrzljak.

U propovijedi sabranom mnoštvu mons. Valentin Pozaić govorio je o svetom Kuzmi i Damjanu, svetoj Majci Terezi, obiteljskom zajedništvu, demografskoj obnovi, itd.

- Sveti Kuzma i Damjan su posvetili svoje živote istom životnom pozivu, medicinskoj struci. Rođeni u današnjoj Turskoj, predaja ih navodi kao pobožne ljude koji su svojim liječničkim umijećem liječenjem ne samo tjelesnih boli, nego i duševne praznine. Strpljivošću su vodili mnoge ljude ljepoti Kristova evanđelja. Ne samo da su nesebično liječili svoju braću, već su bolesnicima pokazivali Boga u nevolji. Zbog misionarskog uspjeha pogani su ih lažno zlobno optužili te su na koncu pogubljeni oko 330. godine, u vrijeme cara Konstantina, koji je već tada dao kršćanima slobodu te su prestali progoni. Sveti Matej je zapisao za Isusa da je prolazio Zemljom čineći dobro i ozdravljajući sve kojima bijaše ovladao đavao. To je bio smisao života i svetih Kuzme i Damjana. Nedavno smo proslavili blagdan svete Majke Tereze iz Calcutte. Što ona govori svima nama? Podsjeća nas na naš temeljni kršćanski poziv, a to je svetost života u vlastitom životnom pozivu. Nema druge svetosti osim one u pozivu koji smo odabrali po nadahnuću Duha Svetoga. Majka i svetica poziva nas na sveti život riječima: “Svetost nije luksuz za malobrojne, to je jednostavno nužnost za tebe i za mene. Čuvajte vašu obitelj zajedno, neka mir, radost, zajedništvo i ljubav budu uvijek tu. Posvetite svoju obitelj Presvetom Srcu i osjetit ćete ljubav, radost i Kristovu prisutnost u vašem srcu i u srcu vaše obitelji”. Majka Tereza je bila velikodušna braniteljica dostojanstva i prava svakog čovjeka. Onoga još nerođenog, kao i onog napuštenog i odbačenog. Govorila je naša svetica iz Calcutte: “Narod koji ubija svoju djecu, nema budućnosti.” A mi se pitamo kome pripada budućnost. Budućnost pripada onima koji život vole. Koji život daruju. Onima koji život poštuju. Danas Hrvatska izumire. Vrijeme je da svi zajedno ispitamo savjest gdje su korijeni te kuge i kolere. Omiljeni papa Franjo bio je oštro napadnut kada je Europu nazvao ‘starom bakom bez djece’. Zastrašujući su podaci kako je mali broj rođenih u Hrvatskoj iznenadio i pesimiste. Procjene Ujedinjenih Naroda su da Hrvatskoj prijeti demografski kolaps. Medicinski djelatnici znaju da kada netko kolabira, treba zvati hitnu pomoć. Hrvatska kolabira, već je sada hrvatska zemlja pusta. Ima li prijetećoj katastrofi ikakvoga lijeka? Odgovor je jasan - zdrava i prirodna obitelj - majka i otac i brojna djeca. Prisjećamo se i našeg blaženika Alojzija Viktora Stepinca. On nam i danas poručuje: “Jake i sretne hrvatske, nema bez jakih fizički i moralno zdravih i zadovoljnih hrvatskih obitelj. A tih neće biti bez čestitih moralno i fizički zdravih i sretnih pojedinaca i bez brojne valjane djece”. A riječ Božja i danas odjekuje i poziva na vjernost i velikodušnost: “Život dakle biraj ljubeći Gospodina Boga svoga, slušajući Njegov glas, prianjajući uz Njega da živiš ti i tvoje potomstvo” - poručio je umirovljeni zagrebački pomoćni biskup Valentin Pozaić.

Na kraju svete mise domaći župnik Igor Radašić zahvalio je mons. Mrzljaku i mons. Pozaiću na zajedničkoj euharistiji. Zahvalio je i svim svećenicima dekanata, župnom zboru, oktetu župne crkve svetog Jurja Mučenika iz Đurđevca, te svima koji su pridonijeli slavlju župnih zaštitnika.

U sklopu proslave župnog blagdana zanimljivo multidisciplinarno istraživanje o mučeništvu svetih Kuzme i Damjana, širenju njihovog štovanja i posebnostima župe, prije svete mise, održao je kroničar župe Kuzminec Dražen Galenić.

Goran Damjanić