Na Veliki petak biskup Josip Mrzljak tradicionalno posjetio Caritasovu pučku kuhinjuVARAŽDIN, 30. 3. 2018.
Varaždinski biskup Josip Mrzljak je na Veliki petak, 30. ožujka, posjetio Caritasovu pučku kuhinju u Varaždinu. Mons. Mrzljak, inače predsjednik Hrvatskog Caritasa, zajedno je s ravnateljem Biskupijskog Caritasa mr. Antom Šolom, tradicionalno posjetio volontere i korisnike pučke kuhinje te im podijelio tople obroke, a zajedno s njima je i blagovao.

Uz podjelu hrane, najbitniji je susret, kazao je biskup Mrzljak, da korisnici Pučke kuhinje vide i osjete da nisu sami.

- Važno je da ljudi vide da nisu ostavljeni i da se ne trebaju plašiti budućnosti. Neće ostati gladni. U našem gradu nitko ne smije biti gladan. Ljudi su često sami, ne toliko siromašni materijalno koliko ljudskog prijateljstva. Upravo to želimo pokazati u ovom našem Caritasovom domu, jednu blizinu kako bi se oni mogli osjećati da je ovo njihovo. Caritasov centar je izgrađen za opće dobro te bez obzira na vjeru i naciju ovdje svi, kao ljudi, mogu naći svoje utočište - poručio je mons. Josip Mrzljak.

Dnevno i do 300 toplih obroka

Uz varaždinskog biskupa, Caritas Varaždinske biskupije posjetili su predstavnici gradske i županijske vlasti, gradonačelnik Ivan Čehok i župan Radimir Čačić sa zamjenicima i suradnicima, te predsjednici Gradskog vijeća, odnosno Županijske skupštine, Damir Habijan i Alen Runac.

- Ovakvih objekata nažalost ima po cijelom svijetu, u Europi čak i više, jer ima mnogo beskućnika. U Varaždinu je praksa, zahvaljujući Caritasu, takva da smo svih ovih 15-ak godina nastojali zbrinuti i osigurati barem jedan obrok dnevno onima koji nemaju. Dobro je da ovdje nije samo kuhinja, već i drugi sadržaji koje Caritas planira sagraditi. Ovih dana smo dogovorili da se napravi toliko željena autobusna linija kako bi korisnici lakše mogli doći. Grad daje punu potporu aktivnostima Caritasa, a u pregovorima smo, preko našeg programa socijalne skrbi, oko mogućnosti iskorištavanja europskih fondova. Ima puno posla, a uvijek će biti ljudi koji će iz različitih razloga, socijalnih, zdravstvenih ili kakvih drugih, morati koristiti ovakav vid zbrinjavanja. Ovo danas je simbolična gesta, a treba se uvijek prisjetiti da ima onih koji su u potrebi - kazao je gradonačelnik Ivan Čehok.

Caritasova pučka kuhinja od listopada prošle godine djeluje na novoj adresi na Banfici, zajedno s čitavim kompleksom Caritasa Varaždinske biskupije. Dnevno pučka kuhinja pripremi između 270 i 300 toplih obroka za sve kojima je to potrebno. Na Veliki petak korisnici su dobili topli obrok koji se sastojao od prežgane juhe, pohanog filea oslića, cvjetače, salate, mliječnog proizvoda, voća, itd. Pučka kuhinja radit će i na Veliku subotu kada će svim korisnicima biti podijeljeni paketi sa šunkom i jajima za nedjeljni obrok te prigodni paket za Uskrsni ponedjeljak.

Europskim novcem do još bolje usluge

Ravnatelj Biskupijskog Caritasa mr. Ante Šola najavio je kako bi se uskoro, zahvaljujući europskom novcu, razina usluge u Pučkoj kuhinji mogla dići i na višu stepenicu.

- Potpisali smo ugovor s Gradom Varaždinom koji nas prati s 25 000 mjesečno, Varaždinska županija daje 5 000 mjesečno. Uključeni su donatori, ali većinu tereta ipak iznesu Caritas, Varaždinska biskupija te župe i župni Caritasi. Prijavili smo jedan projekt putem EU fonda vrijedan milijun i 900 tisuća kuna. Nadamo se da će pozitivno proći, čime bismo za godinu dana podigli naše usluge na još jednu višu razinu - istaknuo je ravnatelj Caritasa mr. Ante Šola.

Varaždinski biskup tradicionalno dva puta godišnje, na Badnjak i Veliki petak, posjećuje kuhinju Biskupijskog Caritasa kako bi se upoznao s aktualnim stanjem i njezinim potrebama te potaknuo dobročinitelje na daljnje darivanje namirnica potrebnih za svakodnevnu pripremu objeda socijalno ugroženim osobama koje u Caritasovoj pučkoj kuhinji blaguju najčešće jedini topli obrok u danu.

Goran Damjanić