Prof. mr. art. Natalija Imbrišak održala koncert u sklopu ciklusa "Zvuci koprivničkih orgulja"

Prof. mr. art. Natalija Imbrišak održala koncert  u sklopu ciklusa "Zvuci koprivničkih orgulja"KOPRIVNICA, 28. 4. 2019.
Koprivnička orguljašica, prof. mr. art. Natalija Imbrišak, u nedjelju 28. travnja održala je, u sklopu ciklusa „Zvuci koprivničkih orgulja“, orguljaški koncert u crkvi svetog Nikole biskupa  u Koprivnici.

Orgulje crkve sv. Nikole biskupa djelo su poznatog koprivničkog župnika i orguljara Adama Žuvića. Iako u svirnom stanju, orgulje zahtijevaju potpunu reparaciju i kao takve bile su izazov umjetnici kod pripremanja koncerta. Orguljašica Imbrišak istaknula je kako joj je želja i namjera ovakvim koncertima poticati i razvijati svijest o važnosti očuvanja povijesnih instrumenata koji su često jedini povijesni trag nekog vremena.

Svojim vrhunskim interpretacijama orguljaških djela poznatih majstora (C. Franck, J.Rheinberger, J.S.Bach, L.Ebner, M. Lešćan, T. Albinoni, C.S. Saens) ova samozatajna umjetnica slušateljima je prikazala zvučnu lepezu starog instrumenta i pokazala da, stručnošću i pažljivo biranom registracijom svaki instrument može zvučati u svojoj punini. Na programu su se također našle tri skladbe nepoznatog autora pronađene u susjednom franjevačkom samostanu u čijoj se župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog također održava ciklus „Zvuci koprivničkih orgulja“.

Brojna publika svojim je gromoglasnim pljeskom zahvalila umjetnici na velikom trudu oko očuvanja koprivničkih orgulja, te vremenu kojim ih je počastila vrhunskom orguljaškom glazbom i njenom interpretacijom. Župnik župe sv. Nikole biskupa i domaćin, vlč. Tomislav Petrić, zahvalio je prof. Imbrišak na ovom glazbenom susretu kojim je, kako je istaknuo, glazba progovarala kao uskrsna molitva brojnih okupljenih.
Ivon Fabijanec