U ime svećenika, redovnika i redovnica novom varaždinskom biskupu čestitku uputio vlč. Marko Rac, župnik iz ĐurđevcaVARAŽDIN, 24. 11. 2019.
Uime svećenika, redovnika i redovnica Varaždinske biskupije novom varaždinskom biskupu mons. Boži Radošu čestitku je uputio vlč. Marko Rac, župnik iz Đurđevca.

Uskrsli Gospodin, u čije smo ime sabrani u ovom svetom i svečanom molitvenom zajedništvu, okupljeni oko naše Nebeske Majke u njezinom domu, ovoj prekrasnoj katedrali Njezina Uznesenja – danas učini velika djela za našu Varaždinsku biskupiju.

Preuzvišeni oče biskupe, Bože! Gospodin Vam danas po sakramentu punine svetoga reda, po polaganju ruku i posvetnoj molitvi povjerava svoje poslanje, koje je jednom zauvijek povjerio apostolima i njihovim nasljednicima. Gospodnje je to djelo! Njegova ispružena ruka Vas danas poziva da se bez straha potpuno predate u njegove ruke.

Vaše biskupsko geslo „Služiti radosno Gospodinu“ već na početku Vaše pastirske službe sve nas podsjeća i ohrabruje koja je radost i ponos biti Kristov! Biti od Boga izabran i pozvan! I da ne postoji ništa veće, ništa dublje i ništa ljepše nego predati se Njemu na raspolaganje. Zbog toga u Vama prepoznajemo neizrecivi dar koji nam je darovao Nebeski Otac.

Oče biskupe, Vi ste već treći pastir ove mlade Crkve varaždinske koja je ove godine proslavila 22-gu obljetnicu svoga utemeljenja. I sami ste nakon objave o imenovanju varaždinskim biskupom (1. kolovoza ove godine) u Rimu izjavili da su do sada u Varaždinu bila dva uzorna biskupa, čije djelo itekako cijenite i da ćete nastaviti tamo gdje su oni stali. Duboko vjerujemo da ćete našu Crkvu varaždinsku nastaviti voditi dobrim i plemenitim duhom njezinog prvog pastira, biskupa blage uspomene, mons. Marka Culeja, kao i njegova nasljednika mons. Josipa Mrzljaka, koji je u istom duhu bio naš pastir proteklih 12 godina.

U svjetlu Kristove ljubavi, biskup u svojoj pastirskoj službi u obiteljskom zajedništvu sa svojim svećenicima, redovnicima, redovnicama i vjernim pukom Božjim, pozvan je biti ne samo onaj koji vrši trostruku pastirsku službu naučavanja, posvećivanja i upravljanja, već i dobri otac. Stoga koristim priliku da u ime svih svećenika i Bogu posvećenih osoba naše biskupije izreknem jedno iskreno i veliko hvala našem dosadašnjem biskupu mons. Josipu Mrzljaku.

Hvala Vam Preuzvišeni, na toj vašoj očinskoj crti u kojoj smo uvijek iznova prepoznavali vašu ljudskost, jednostavnost, dobrotu i plemenitost. Radujemo se i daljnjem druženju s Vama na našim zajedničkim susretima, kao i na slavljima po našim župama na koje ste se rado odazivali kao biskup, a sada kao biskup u miru.

Dragi naš novi biskupe! Danas preuzimate biskupiju koja je bogata duhovnim zvanjima, posebno velikim brojem mlađih svećenika. Vašu svećeničku službu do sada prožimala je duhovnost i pastoral mladih svećenika, čemu ste posvetili i svoj život i svoje svećeničko poslanje. Stoga nas, svećenike, posebno raduje što ćemo i u Vama pronaći ne samo pastira, nego nadasve i oca koji će nas razumjeti; ohrabrivati u situacijama kada se možda osjetimo umornima, razočaranima i napuštenima; podizati nas ako je potrebno da ne klonemo duhom.

Ali isto tako, oče biskupe, znajte da ni Vi niste sami! Imate nas, svoje svećenike! A s nama je na putu i Onaj koji je postao Put, Istina i Život i koji nam govori: „Ne bojte se! Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta!“ Zato  računajte s našom molitvom u kojoj želimo trajno biti povezani, s našom spremnom suradnjom i svakom drugom bratskom i prijateljskom potporom. Molimo da Vam Gospodin udijeli potrebnu mudrost, snagu i strpljivost u vođenju Božjeg naroda naše Varaždinske biskupije.  U plavom polju, na desnoj strani Vašeg biskupskog grba ponosno stoji Marijin monogram – u kojem prepoznajemo poveznicu između ove prvostolne crkve i Vaše rodne župe. I sami ste u svom prvom obraćanju vjernicima na ovome mjestu naglasili da se ovdje lijepo osjećate, kao kod kuće, jer ste i kršteni u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije.

Neka upravo Ona, koja je uzor pouzdanja u Gospodina i uzor služenja, bdije nad vašom budućom službom, a naši zaštitnici – sv. Marko Križevčanin i bl. Alojzije Stepinac – neka Vam budu uzor i poticaj da u zajedništvu s nama svećenicima i čitavim Božjim narodom mognete radosno služiti Gospodinu.

U ime svih svećenika i đakona, naših bogoslova i sjemeništaraca, redovnika i redovnica koji djeluju na području naše biskupije izražavam Vam najiskrenije čestitke! Dobro nam došli! I Bog Vas blagoslovio!