Varaždinska biskupija proslavila blagdan Svih svetih: “Kako idemo putem svetosti?”VARAŽDIN, 1. 11. 2017.
Na blagdan Svih svetih, u srijedu 1. studenoga, varaždinski biskup Josip Mrzljak predvodio je misno slavlje u varaždinskoj katedrali Uznesenja BDM. U zajedništvu s ocem biskupom suslavilo je desetak svećenika Varaždinske biskupije, među kojima su bili generalni vikar mons. Antun Perčić, kancelar preč. Ivan Rak te ostali kanonici Stolnog kaptola BDM na Nebo uznesene; preč. Mirko Horvatić, preč. Josip Koprek i preč. Damir Bobovec.

Na početku svetog euharistijskog slavlja mons. Josip Mrzljak poručio je vjernicima kako je blagdan Svih svetih veliki blagdan Crkve, kada Crkva postaje svjesnija sebe.

- Crkva kao zajednica koja je povezana, i mi na Zemlji, i oni proslavljeni na Nebu, i duše u Čistilištu. Sve to je Crkva. Danas to na poseban način osjećamo upirući svoj pogled u proslavljenu Crkvu, u Nebo. u one koji su okupljeni oko Uskrslog Isusa, oko Njegove majke Marije, apostola i mnoštva svetaca kroz cjelokupnu povijest Crkve. Na poseban smo način združeni s njima mi koji smo još ovdje na vremenitom životu na Zemlji. Mi koji putujemo i koji smo potrebni njihove zaštite i pomoći. Mi koji smo grešni - kazao je biskup Mrzljak.

U homiliji varaždinskim vjernicima biskup je kazao kako se u javnosti često koristi riječ “svet” bez da ljudi znaju njezino pravo značenje. Govoreći o svetosti, a ne spominjati Boga, uzaludan je posao, naglašava biskup.

- Kada bismo pravili anketu s pitanjem što ljudima govori riječ svet, odnosno da li ona uopće nekome nešto govori ili nema pravo značenje, možda bi neki rekli kako je sveto nešto izvan našeg ljudskog shvaćanja. Pitajmo se mi sami što znači riječ “svet”! Sigurno bismo kazali kako je sveto nešto posebno i odijeljeno. Ponekad čujemo u govoru da ljudi kažu kako im je nešto sveto ili svetinja. Možda im je to neka uspomena koja ih na nešto lijepo podsjeća. Govoreći o svetosti, a ne spominjati Boga, uzaludan je posao. Bog je izvor svetosti i što smo bliže Njemu možemo spoznati što to znači sveto. Ukratko, biti svet znači približiti se Bogu, biti Mu što sličniji. Na to smo pozvani po krštenju, ići putem svetosti. To nam ne smije postati strana riječ koja ne dotiče naš život. Zato postoje neke svete stvari i sveti ljudi, postoje i riječi koje smo čuli, Sveto pismo, Sveta Riječ Božja. To sveto i nama donosi svetost. Koliko ćemo čuti tu Riječ, toliko ćemo i mi postati sveti - poručio je mons. Josip Mrzljak

Biskup je istaknuo kako je Crkva sveta jer ju je utemeljio onaj koji je izvor svetosti.

- On ju je poslao svijetu i zato Ivan ohrabren piše da se “ne treba prestrašiti, nego gledati svetost, taj konačni cilj, kamo Crkva zapravo ide”. To je i naš konačni cilj. Naglasak današnjeg blagdana je da se pitamo: “Gdje je tu moje mjesto i kako ići putem svetosti?” Zato danas kada se spominjemo svih svetih, pitamo se gdje smo mi tu. Kako idemo putem svetosti? Sjećajući se naših pokojnika kojima iskazujemo poštovanje i ljubav s cvijećem i svijećama, ali nije to glavni cilj današnjeg blagdana. Već upravo pitanje kako mi idemo tim putem svetosti i kako smo povezani s onima koji su već stigli na cilj. To su ne samo oni koje je Crkva već proglasila svetima ili blaženima, nego vjerujemo da su to mnogi naši; roditelji, bake, djedovi, prijatelji koji su otišli s ovoga svijeta pred nama. Molitva kod groba nas posebno potiče sjećajući se njihova života da i mi idemo tim putem. To je cilj našeg zemaljskog života, da prepoznamo trenutke svetosti - kazao je mons. Josip Mrzljak.

Biskup Mrzljak je, istoga dana, predvodio i koncelebriranu svetu misu u poslijepodnevnim satima u crkvi Dobroga Pastira u Varaždinu (Župa svetih Fabijana i Sebastijana). S biskupom je, uz domaćeg župnika vlč. Josipa Đurina, slavilo desetak svećenika Varaždinske biskupije. Nakon euharistije slijedila je procesija prema središnjem križu na Gradskom groblju uz molitvu za pokojne i blagoslov grobova.

Goran Damjanić

fotografije: