Vazmeno bdjenje uz grob Gospodnji sabralo velik broj vjernika u varaždinsku katedraluVARAŽDIN, 31. 3. 2018.
U katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije na Nebo, na Veliku subotu 31. ožujka, dan tišine i molitve, održano je Vazmeno bdjenje kojim je započela proslava Uskrsa.

Predvodio ga je mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup, u zajedništvu s preč. Ivanom Rakom, kancelarom Varaždinske biskupije, zatim kanonicima Stolnog kaptola; preč. Josipom Koprekom i preč. Damirom Bobovcem, preč. Damjanom Korenom, kanonikom Čazmansko-varaždinskog zbornog kaptola, vlč. Nikolom Tomaševićem, đakonom vlč. Markom Domiterom te bogoslovima i ostalim vjernicima.

Na Veliku subotu Crkva ostaje uz grob Gospodnji razmatrajući njegovu muku i smrt uzdržavajući se od misne žrtve, a oltari su ogoljeni podsjećajući nas na Isusov počinak u grobu.

Kao i svake godine, i ovogodišnje je Vazmeno bdjenje okupilo mnoštvo vjernika u varaždinskoj katedrali, a na početku bdjenja i Službe svjetla pred ulazom u katedralu, biskup Mrzljak je blagoslovio vazmeni oganj na kojem je upaljena velika uskrsna svijeća, simbol Krista Uskrslog i pobjede svjetla nad tamom, odnosno života nad smrću.

Svjetlo Kristovo zatim je uneseno u dotad zamračenu katedralu, nakon čega su brojni vjernici upalili svoje uskrsne svijeće te je otpjevan hvalospjev uskrsnoj svijeći. Uslijedila je Služba riječi u kojoj su vjernici čitali čitanja iz Starog zavjeta. Nakon zvonjave zvona i svečane “Slava Bogu na visini”, kojom se simbolično objavljuje događaj Isusova uskrsnuća, navještena su dva čitanja iz Novog zavjeta; Poslanica svetoga Pavla apostola Rimljanima te odlomak iz Evanđelja po Mateju “Isus Nazarećanin raspeti uskrsnu!”

Biskup Mrzljak u svojoj je propovijedi okupljene vjernike podsjetio kako Crkva u uskrsnoj noći pred nas stavlja čitanja kojima nas želi voditi od naših samih početaka zemaljskog života, sve do početka vječnog života.

- To je put kojim Isus u uskrsnuću ulazi. To je i naš put kojim trebamo proći. Na našem životnom putu Bog nas nije ostavio, već je s nama. Nije ostavio ni pojedince, ni narode. Izraelski narod ponekad nije slušao Boga te je odlazio od Njega. Čuli smo kako Bog progovara preko proroka Izajije: “Moje misli nisu vaše misli. Moji puti nisu vaši puti”. Treba pronaći sklad. Put naše vjere je u tome da prepoznamo Božje puteve. Kao ljudi dakako želimo ići nekim svojim putevima i razmišljanjima i zato Izaija govori, a to vrijedi i danas, da prepoznamo Božje puteve kojima valja ići. Bog daje život i stvorio je čovjeka na svoju sliku. Samo Vazmeno otajstvo, Isusova muka, smrt i uskrnuće, nisu put kojim bi mi ljudi htjeli ići. U izvješću o Isusovoj muci i smrti zapisano je kako su čak i apostoli mislili da to nije baš dobar put kojim Isus ide da bi se predao u smrt. Dakako da učenici slušaju Njegove riječi i na kraju su bili oni koji su ga slijedili i išli za Njim te su iz Isusove muke i smrti crpili snagu za svoj život da bi i sami svjedočili o dobroti i ljubavi prema čovjeku, upravo o onim stvarima o kojima je Isus svjedočio i radi kojih je za čovjeka išao na križ. Uskrs je zato blagdan radosti i nade - poručio je okupljenim vjernicima na Vazmenom bdijenju u varaždinskoj katedrali biskup Mrzljak.

Nakon biskupove propovijedi uslijedila je Krsna služba - blagoslov krsne vode - a vjernici su učinili upravo ono na što ih je biskup u homiliji podsjetio - obnovili su krsna obećanja i ispovjedili svoju vjeru. Uslijedila je euharistijska služba, a na kraju liturgije uskrsne noći mons. Mrzljak je blagoslovio hranu koju su mnogi donijeli u katedralu te zaželio svima blagoslovljen Uskrs.

Goran Damjanić