Od:
Do:

Caritasov susret s roditeljima petero i više malodobne djece

Caritasov susret s roditeljima petero i više malodobne djece

VARAŽDIN, 11. 6. 2011.

Caritas Varaždinske biskupije priredio je tradicionalan susret s roditeljima petero i više malodobne djece s područja Varaždinske biskupije, koji je održan u subotu 11. lipnja u dvorani Biskupskog ordinarijata u Varaždinu.

Okupljene roditelje iz svih krajeva biskupije, od kojih su mnogi došli sa svojom djecom, pozdravio je, nakon uvodne zajedničke molitve, ravnatelj Biskupijskog Caritasa mr. Ante Šola. Zaželio je da im njihovo zajedničko druženje pomogne da ustraju u svakodnevnim teškoćama, odnosno da kroz zajedničko promišljanje dobe novi poticaj za izdržljivost u svakodnevici. Također je zaželio da im susret bude međusobni blagoslov koji će krijepiti njihove obitelji, osobito njihovu djecu, da budu uistinu zdrave obitelji i dobri ljudi.

Na susretu su o temi “Zdrava obitelj“ izlagale Gordana Maligec, dipl. soc. radnik, ravnateljica Obiteljskog centra Krapinsko-zagorske županije te Tanja Cujzek, dipl. defektolog. Predavačica Maligec kazala je kako je svaki roditelj zasigurno svjestan koliko je potrebno truda trajno ulagati da bi se imalo stabilnu i zdravu obitelj. Naglasila je kako nijedno društvo ne može funkcionirati bez zdravih obitelji, odnosno da je temelj zdravog i dobrog društva upravo čvrsta stabilna obitelj. U prvom dijelu izlaganja osvrnula se na pravna gledišta, točnije na pravne propise i načela koji uređuju obiteljske odnose. Kazala je kako su u Hrvatskoj u obiteljima najčešće jedno ili dvoje djece, te je istaknula kako je za više djece potrebno imati mnogo ljubavi, snage i strpljenja, kao što to imaju obitelji s petero i više djece. Ujedno je poručila kako su roditelji prvi odgojitelji svojoj djeci koju odgajaju vlastitim primjerom i modelom ponašanja. Roditeljstvo je označila kao najodgovorniju ulogu koju neki čovjek u životu ima, te naglasila da se nijedan roditelj ne može ponašati kao u samoposluzi i iz obiteljskih propisa i načela uzimati samo ono što mu odgovara, a odbacivati ono što mu ne odgovara.

U nastavku je izlagala predavačica Cujzek koja je kazala kako su dobri i kvalitetni partnerski odnosi temelj svake zdrave obitelji, poručivši kako se svaki problem u partnerskim odnosima reflektira i na djecu. Ravnateljica Maligec zaključno je kazala kako se često pozornost u obiteljima stavlja na sve ono što nemamo, što nam nedostaje i što nismo ostvarili, osobito u materijalnom smislu, a premalo se gleda na to da imamo prekrasne obitelji i djecu u koju je potrebno ulagati mnogo ljubavi, poštovanja i uvažavanja. Dodala je kako su materijalne stvari važne, ali nisu najvažnije. U obiteljima, koje su materijalno stabilne, javljaju se mnogi drugi složeniji problemi. Potaknula je sve roditelje da odgovorno i savjesno izvršavaju svoje roditeljske uloge, a mr. Šola pozvao je roditelje da se ne ustručavaju u slučaju bilo kakvih potreba potražiti pomoć od Caritasa, ali i od državnih ustanova na što imaju pravo. Na kraju su roditelji iznijeli svoja promišljanja, među kojima i prijedlog da se organizira međusobno druženje obitelji s više djece na kojem bi se roditelji bolje upoznali i razmijenili svoja iskustva.

Nakon susreta Biskupijski Caritas roditelje je darivao vrijednim obiteljskim paketima s namirnicama, slatkišima, odjećom i obućom, koje su osigurali brojni donatori.

Jasminka Bakoš-Kocijan