Od:
Do:

Predstavljeno novo izdanje knjige biskupa Vlade Košića “Župnik na prvoj crti“

Predstavljeno novo izdanje knjige biskupa Vlade Košića “Župnik na prvoj crti“

VARAŽDINSKE TOPLICE, 16. 2. 2011.

 

Knjiga mons. Vlade Košića, sisačkog biskupa, “Župnik na prvoj crti“ predstavljena je u srijedu 16. veljače u vjeronaučnoj dvorani Pastoralnog centra župe Varaždinske Toplice.

Riječ je o knjizi koja je nastala kao sjećanje na teške, ali ponosne dane tijekom Domovinskog rata, iznikloj iz svećeničkog i župničkog iskustva tadašnjega hrastovačkog i petrinjskog župnika, a sadašnjeg sisačkog biskupa, mons. Vlade Košića.

Knjigu su predstavili varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, nakladnik Stjepan Juranić, te sam autor biskup Košić, a predstavljanje knjige bilo je popraćeno skladnim nastupom mješovitog zbora KUD-a “Toplice“ iz Varaždinskih Toplica.

Nakon pozdrava kojeg je nazočnima u ime organizatora uputio župnik Stjepan Mostečak, prigodnu riječ uputio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, naglasivši kako je knjiga sadašnjeg sisačkog biskupa mons. Vlade Košića vrijedno djelo svjedoka zbivanja koja su odredila našu noviju povijest i koja kroz optiku osobnog promatranja koja nisu prvotno nacionalna i politička nego crkvena i napose ljudska, bilježi ratne dogadaje i sudbine svojih župljana tih ne tako davnih ratnih događaja kako bi ih oteo zaboravu. Premda knjiga tek djelomično opisuje ono što se događalo, ona je vrijedan doprinos jednog sudionika i svjedoka o događajima na teška stradanja tog nesretnog prostora.

U ime nakladnika - Nakladničke kuće “Tonimir“ iz Varaždinskih Toplica, koja je u svojoj biblioteci "Humanitas" u kojoj objavljuje naslove vezane uz Domovinski rat, izdala ovo drugo izdanje na hrvatskom jeziku i prvo na engleskom jeziku, prigodnim se riječima obratio  Stjepan Juranić naglasivši kako čitatelji u njoj neće naći ni opise ratnih akcija, ni ratnih planova kako skršiti suprotnu stranu, jer je prvenstvena nakana ove knjige ono što stoji napisano na poleđini korica, i to u dvije rečenice: “...Stavljam naglasak na ratne događaje i posebno sudbine svojih župljana. Ovo je dakle knjiga svjedočanstva o samom onome što se u ratu dogodilo na prostorima gdje je autor bio župnik.“

Drugo izdanje ove knjige objavljeno je prigodom ponovne uspostave Sisačke biskupije, da bi sada o prvoj obljetnici te biskupije bilo predstavljeno i izdanje na engleskom jeziku.

Ova knjiga, iako ima samo 174 stranice, izuzetno je važna za povijest kraja u kojem je autor živio u to vrijeme, ali ne samo to, jer na prvoj crti Bogoljublja, čovjekoljublja i domoljublja nije stajao samo onda župnik sada biskup Vlado Košić, nego čitava Crkva čiji je on službenik. Stajao je na prvoj crti naoružan vjerom i ljubavlju, a ne mržnjom prema onima s druge strane. Ova knjiga ratnih zapisa oda je civilizaciji ljubavi nasuprot civilizaciji mržnje i smrti. Vjerovao je, kako je napisano u predgovoru drugom izdanju, u pobjedu Svetoga Križa Kristovog nad mržnjom i zlom ovoga svijeta – naglasio je Juranić, te nastavio: “Ono što nije zapisano nije se ni dogodilo. Na žalost, na ovim našim prostorima čini se sve da se noviju povijest što prije zaboravi i izbriše iz sjećanja, da se iskrivi. Da prognanicima bude suđeno od istih onih koji su ih proganjali, ubijali, istjerivali s njihovih ognjišta. Ima se dojam da se silom politike i medija želi izjednačiti prognane i progonitelje, žrtve i agresore. Ta nastojanja idu sve do apsurda. Tu licemjerje političkih moćnika, kako domaćih, tako i svjetskih, nema granica. Pročitat ćete u knjizi apele koje su u ono ratno vrijeme uputili neki svećenici sisačkog kraja Butrosu Galiu, Carugiju i drugima, bez rezultata. Zato su knjige ratnih zapisa-sjećanja, poput ove Vlade Košića, od izuzetnog značenja za sve one koji će jednog dana pisati povijest Domovinskog rata, ali ne samo to, kroz nju vidimo i isčitavamo ulogu Crkve u Domovinskom ratu i njezinih svećenika i službenika. Upravo se o ulozi Crkve u ratu pisalo sve i svašta kako kod nas tako i u svijetu. Ponekad mi se i danas čini da živimo u onom prošlom sistemu kada slušam i gledam napade na moju Crkvu. A ta Crkva preko svojih službenika pomogla je svima. Upravo zato je trebalo ovu knjigu prevesti kako bi snaga ove rečenice bila dostupna svima koji žele istinu. Ovom knjigom autor nas uči poštovati druge, uči nas drugačije ljubiti i vjerovati. Onda kada Vam je to teško, gotovo nemoguće, uzmite je i iznova čitajte. A sada će je moći i čitati oni kojima je jezik bio zapreka. Zato sam danas kao čovjek i nakladnik ponosan na ovo djelo, rekao je Juranić.

Sam autor progovorio je ukratko o nastanku svoje knjige i nakani koja ga je vodila te istaknuo kako knjiga ne donosi zapise o njemu, nego su to zapisi o ljudima, koje je upoznao u vremenima koja su bila neponovljiva i u kojima se samo zatekao i pamtio dogadaje i ljude te da su ti dragi ljudi na poseban način postali dio njega, i da su njihove sudbine upisane u njegovu.

Kao što u samom pogovoru autor navodi: „To je knjiga jednog svjedoka o ljudima koji su najviše propatili i koji zaslužuju moje najdublje poštovanje i ljubav. Pred njima se uvijek osjetim tako malen. I sad to osjećam. I zahvaljujem im što su me obogatili svojim iskustvom, sobom zapravo. Zahvaljujem, nadasve, Bogu, gospodaru povijesti, što on vodi naše živote i što nas ni u najtežim trenucima ne ostavlja, nego nam upravo u prijelomnim vremenima pokazuje svoju najveću blizinu“.

Nakon kraćeg glazbenog dijela, okupljenima je na odazivu na predstavljanje zahvalio župnik, a većina prisutnih nabavila je ovo zanimljivo djelo uz posvetu samog autora. (http://toplice.blog.hr)