Od:
Do:

Proslava Svete subote u euharistijskom svetištu Predragocjene Krvi Isusove u Ludbregu

LUDBREG, 3. 9. 2011.

 

Središnje euharistijsko slavlje na Svetu subotu 3. rujna u jedinstvenom hrvatskom euharistijskom prošteništu Predragocjene Krvi Isusove u Ludbregu u godini velikog jubileja 600. obljetnice ludbreškog euharistijskog čuda predvodio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u zajedništvu s celjskim biskupom Stanislavom Lipovšekom i oko 150 svećenika, te uz sudjelovanje više od 40 tisuća hodočasnika.

Na Svetu subotu u ludbreško svetište već tradicionalno organizirano hodočaste mnogobrojne župe iz biskupija Zagrebačke metropolije, ali i drugih krajeva Hrvatske, te susjedne Slovenije i Mađarske. Od ranih jutarnjih sati deseci tisuća vjernika stizali su sa svih strana u Ludbreg kako bi pristupili sakramentu pomirenja, sudjelovali u pobožnostima, iskazali počast Krvi Kristovoj te konačno: zadobili oprost kojeg je ludbreškom prošteništu prije gotovo pet stoljeća posebnom bulom podario papa Lav X. Jutarnju misu u zavjetnoj kapeli predvodio je biskup Lipovšek za velik broj hodočasnika iz Slovenije i Mađarske. U propovijedi, koja je sa slovenskog bila prevođena i na mađarski jezik, celjski biskup upozorio je kako danas sve više ljudi živi kao da Boga nema te poručio da su takvo stanje najprije pozvane mijenjati obitelji koje su Crkve u malom.

Središnjem slavlju na Svetu subotu prethodila je veličanstvena procesija od župne crkve do zavjetne kapele i prostora slavlja kroz središte Ludbrega, u kojoj je nošena pokaznica s relikvijom euharistijskog slavlja iz 1411. godine.

Pozdravne riječi okupljenima uputili su ludbreški župnik i voditelj svetišta preč. Josip Đurkan i gradonačelnik Marijan Krobot. U uvodnoj riječi biskup Mrzljak naglasio je da su se sabrali na jubilejsko slavlje u čast Presvete Krvi Isusove koja već šest stoljeća okuplja hodočasnike. Biskup Mrzljak rekao je kako je to velik jubilej jednog euharistijskog čuda pozvavši da ih ono učvrsti u vjeri da se na svakoj euharistiji zbiva pretvorba u Isusovu krv i tijelo.

U propovijedi je biskup Mrzljak kazao kako su kao Crkva sabrani sa svih strana naše Domovine, ali i iz susjednih zemalja, i to kao jedna zajednica Božjega naroda koja putuje kroz vrijeme prema konačnom cilju. Podsjetio je da svako putovanje nosi sa sobom razna iskustva i trenutke kada se nailazi na razne prepreke, životne teškoće i životne križeve koje treba prihvatiti i nositi. “Naša hodočašća u razna svetišta znak su putovanja Crkve ovom zemljom, ali i znak našeg osobnog putovanja kroz dane koje nam je Božja providnost odredila u ovom vremenitom životu“, rekao je biskup Mrzljak. Podsjetivši kako se za putovanje uzima sa sobom hrana da se izdrži na tom putu, biskup je naglasio da i Crkva ima hranu na zemaljskom putovanju, koja se prima sudjelovanjem u euharistiji. U nastavku se osvrnuo na jedan događaj koji se zbio u euharistiji prije 600 godina kazavši kako predaja govori da se u Ludbregu 1411. godine zbio nesvakidašnji događaj: za vrijeme bogoslužja svećeniku je u kaležu potekla prava krv. “Glas o tom događaju brzo se pronio cijelim krajem. Narod je u sve većem broju počeo dolaziti u Ludbreg. Svi su željeli vidjeti taj opipljivi i svima vidljivi znak Božje prisutnosti u maloj staklenoj posudici. Predaja govori da su se od toga vremena u Ludbregu počela događati čudesna ozdravljenja na zagovor Presvetoj Krvi“, rekao je biskup te je podsjećajući na povijesni tijek prošteništa naglasio da je 19. ožujka 1513. papa Lav X. izdao bulu kojom nalaže da se relikvija za sva vremena čuva u Ludbregu i u nedjelju prije Male Gospe izlaže narodu na pobožnost i klanjanje. Ujedno je ludbrešku crkvu obdario oprostima od vremenitih kazni, rekao je biskup te podsjetio na četiri uvjeta pod kojima se može ostvariti taj oprost. Osvrćući se na sam događaj euharistijskog čuda koji se zbio zbog sumnje jednog nepoznatog svećenika, biskup je primijetio kako nam nije teško razumjeti situaciju u kojoj se našao svećenik koji je posumnjao u Isusovu prisutnost pod prilikama kruha i vina. “Nismo li i mi sami često puta u sličnoj situaciji? Ne prolazimo li u našem životu kroz razne sumnje i teškoće u vjeri“, upitao se biskup te je u nastavku upozorio na pitanje savjesti koju upravo Krv Kristova čisti od mrtvih djela. Na kraju je podsjetio na poznate riječi pape Benedikta XVI. koje je uputio hrvatskim obiteljima na misi ovog proljeća u Zagrebu. Papa je potaknuo roditelje da djecu približe sakramentima, osobito euharistiji jer se ove godine slavi 600 godina ludbreškog euharistijskog čuda, te je zaželio obitelji da bude poput male dvorane posljednje večere u kojoj se živi jedinstvo, zajedništvo i molitva.

“I mi smo danas ovdje u jednoj velikoj dvorani Posljednje večere. I mi ćemo se nahraniti riječju Božjom, Kristovim tijelom i krvlju i vratiti se u naš svagdanji život ojačani i okrijepljeni nebeskom snagom koja će nas voditi u našem daljnjem kršćanskom životu“, zaključio je biskup u homiliji.

Na kraju mise biskup Mrzljak najavio je svečano euharistijsko slavlje velikog jubileja 600. obljetnice ludbreškog euharistijskog čuda koje će na Svetu nedjelju 4. rujna na istom mjestu predvoditi posebni izaslanik pape Benedikta XVI. slovački kardinal Jozef Tomko, inače umirovljeni pročelnik Kongregacije za evangelizaciju naroda. Pozvao je sve vjernike da sudjeluju na tom svečanom euharistijskom veleslavlju koje počinje u 10.30 sati.

Središnje slavlje zaključeno je zahvalnim himnom “Tebe Boga hvalimo“ i hrvatskom himnom. Liturgijsko pjevanje uzveličao je mješoviti župni zbor pod ravnanjem Antuna Kranjčeca. U nastavku je održan duhovni program s raznim pobožnostima na prostoru svetišta koji su vodili misionari Krvi Kristove i drugi svećenici.

Jasminka Bakoš-Kocijan