Od:
Do:

Proslavljen zaštitnik Varaždinske biskupije, sv. Marko Križevčanin

Proslavljen zaštitnik Varaždinske biskupije, sv. Marko KriževčaninVARAŽDIN, 7. 9. 2016. 
Nebeski zaštitnik Varaždinske biskupije proslavljen je u srijedu 7. rujna na blagdan sv. Marka Križevčanina misnim slavljem koje je u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u zajedništvu sa stotinjak svećenika mjesne Crkve.
 
Biskup Mrzljak uvodno je istaknuo kako su se okupili da bi svečano proslavili nebeskog zaštitnika Varaždinske biskupije koja obilježava 19. obljetnicu od osnivanja. U predvečerje proslave zaštitnice Varaždinske županije, koja na blagdan Rođenja BDM slavi svoj dan, biskup je čestitao svim građanima te županu Predragu Štromaru koji je s predsjednicom Županijske skupštine Dubravkom Biberdžić i drugim suradnicima nazočio svetoj misi. Zaželio je da svi zajedno trajno napreduju u svemu, u dobroti, ljubavi i vjeri.

Biskup Mrzljak u propovijedi je istaknuo kako su se u prigodi proslave sabrali svećenici biskupije koji čine jednu zajednicu Crkve te je napomenuo da je njihov zajednički susret bio posvećen produbljivanju svijesti o tome da je jedna od važnih služba svećenika ona učiteljska. Na početku školske godine razgovarali smo o našoj službi poučavanja u župnoj katehezi, ali i potrebi provođenja školskog vjeronauka jer je u odrastanju naših mladih katolika potrebno poučavati u znanju ali i odgajati u vjeri koju je potrebno dobro upoznati da bi bila uistinu življena vjera. Biskup Mrzljak naglasio je kako su svi vjernici pozvani biti učenici Krista učitelja te se u sazrijevanju u vjeri nadahnjivati na primjerima svetaca i mučenika. Jedan od njih svakako je sveti Marko Križevčanin koji je do kraja svjedočio svoju vjeru i Božju riječ za koju je znao da je ne može mijenjati ni prilagođavati i iza koje treba stajati pa i onda kada je u pitanju vlastiti vremeniti život u odnosu prema vječnom životu, rekao je biskup. Poručivši kako je sveti Marko biskupijski zaštitnik, upitao se od čega ih on treba štititi. To se ponekad može upitati i čovjek suvremenog svijeta koji misli da u životu može sve sam. No, možemo reći da nam je svima potrebna zaštita od zla, ponajprije u samima sebi jer u nama želimo iskorijeniti svako zlo, istaknuo je biskup. Podsjetivši kako je ovih dana proglašena svetom Majka Terezija, napomenuo je kako je ona primjer kako se živi evanđelje. Mnogi u njoj prepoznaju humanitarku, ali mi znamo da je ona još više od toga jer je u svakome čovjeku, osobito najmanjima, prepoznavala Krista. Možemo reći da u kršćanskom životu ne postoje školske ili vjeronaučne godine, nego da je cijeli život svojevrsna škola u vjeri kako bismo živjeli po vjeri i Božjoj riječi, kao što je to živjela i Blažena Djevica Marija, poručio je biskup u propovijedi. Liturgijsko pjevanje predvodio je katedralni zbor Chorus liturgicus pod ravnanjem i uz orguljašku pratnju mo. Višeslava Jaklina, a misi su uz vjernike grada Varaždina nazočili i članovi Zdruga katoličkih skauta Varaždinske biskupije te redovnice iz više zajednica s područja grada.

Prije mise svećenici Varaždinske biskupije okupili su se na svom redovitom mjesečnom susretu u dvorani Biskupskog ordinarijata. Gost susreta bio je preč. dr. Josip Šimunović, izvanredni prof. na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i ravnatelj Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu, koji je govorio o temi "Župnik i župni vikar – promotori i sudionici katehetskog procesa u župnoj zajednici".

Uvodno je istaknuo kako je pred njima još jedna nova pastoralna, katehetska, školska i nastavna godina koja stavlja nove izazove, mogućnosti i očekivanja kako bi se po njima ostvarivala suradnja s Isusom u naviještanju i širenju evanđelja svakom ljudskom biću. Napomenuo je kako je uvijek dobro, poticajno i primjereno na početku nove godine razmišljati o svećenicima – župnicima i župnim vikarima kao promotorima i sudionicima katehetskoga procesa u župnoj zajednici. No, ova je tema aktualna kroz čitavu godinu, a ne samo na njezinom početku. Kroz razmišljanje pokušao je potaknuti svećenike da u radosti svećeništva budu svjesniji potrebe ostvarivanja svoje katehetske službe.

Predavač je istaknuo kako svećenik treba biti svjestan svoje katehetske službe koja je sastavni dio svećeničke službe i svećeničkoga identiteta te se od nje ne bi smio udaljiti. Svećeniku je povjerena briga za određenu župnu zajednicu, pa je stoga on i promotor i sudionik katehetskog procesa. Kao prvi kateheta u župnoj zajednici i odgojitelj Božjega naroda, uz postojeće pastoralne obveze, svećenik pronalazi put aktivnijeg sudjelovanja u katehetskom procesu svoje župne zajednice. Kroz katehetski proces ima mogućnost boljeg upoznavanja svojih župljana, konkretno djece i mladih kao i njihovih obitelji. Kao odgovorna osoba za cjelokupni život i djelovanje župne zajednice, svećenik poznaje važnost katoličkog vjeronauka u školama, upoznat je s njegovim sadržajem te promovira njegov doprinos cjelovitom vjerskom odgoju i obrazovanju djece i mladih kao i hrvatskom školskom odgojno-obrazovnom sustavu. Župna zajednica predstavlja odlično mjesto suradnje svećenika i vjernika laika. U tome je bitna suradnja svećenika s katehetama i vjeroučiteljima kao obostrani proces samoizgradnje i izgradnje crkvene zajednice, rekao je predavač te dodao da kateheza može čak i više nego propovijedanje obnavljati svećenika u trajnoj formaciji. Budući da se i na ovom području mogu javiti pojedini problemi koji zahvaćaju svećeničku službu, korisno je, u svjetlu ostvarenja svećeničke službe, artikulirati i probleme slabijeg uključivanja svećenika u katehetski proces te pronalaziti odgovarajuća rješenja, zaključio je predavač.

Na susretu svećenika najavljeni su blagoslov temeljnog kamena novog biskupijskog Caritasovog centra u Varaždinu 27. rujna, predstavljanje fotomonografije "Sakralna baština Varaždina" u izdanju Varaždinske biskupije također 27. rujna, te hodočašće svećenika Zagrebačke crkvene pokrajine u Mariju Bistricu 3. listopoda.
 
Jasminka Bakoš-Kocijan