Od:
Do:

Spomen na poratne žrtve grobišta Pancerica kod Virje Otoka u župi Križovljan

Spomen na poratne žrtve grobišta Pancerica kod Virje Otoka u župi Križovljan

KRIŽOVLJAN, 12. 6. 2011.

U organizaciji Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava iz Varaždina i pod pokroviteljstvom Općine Cestica u nedjelju 12. lipnja održana je komemoracija u spomen na žrtve poratnih likvidacija u mjestu Otok Virje u župi Križovljan u prvoj polovici lipnja 1945. godine.

Na tom su mjestu, prema izjavama svjedoka, u tri jame pokopane 172 žrtve koje su pretežno u noćnim satima, ali i danju dovožene iz smjera Varaždina. Nazočni su se u molitvi sjetili i žrtava ostalih grobišta.

Spomen-svečanost na žrtve poratnih partizansko-komunističkih likvidacija započela je hrvatskom himnom koju je izveo pjevački zbor župe Križovljan. Prigodnim riječima nazočne je pozdravio prof. dr. Šime Ivanjko, počasni konzul Republike Hrvatske u Mariboru, koji je govorio o grobištu Tezno. Prema sondiranju, koje je izvedeno prije nekoliko godina, neosporno je utvrđeno da je na tom prostoru pokopano najmanje 15 tisuća ljudi, a istraživanja govore i o najmanje 20 tisuća ljudi. Svaka žrtva bila je nekome suprug, brat, žena ili dijete. Stoga s poštovanjem treba njegovati kulturu sjećanja koja danas na žalost nije cijenjena. No, potrebno je na buduće generacije prenijeti činjenicu da se 1945. godine dogodilo nešto što se nije smjelo dogoditi.

Prisutne je u ime pokrovitelja komemoracije pozdravio zamjenik načelnika Josip Borak. Vijence su položili i svijeće zapalili predstavnici Vijeća Mjesnog odbora Otok Virje, Društva za obilježavanje grobišta, Općine Cestica, Udruge branitelja Općine Petrijanec, Hrvatskog domobrana Varaždinske Toplice te Lovačkog društva Sveti Hubert iz Cestice. Svijeće su zapaljene i na masovnim grobovima žrtava koji zajedno sa spomen-križem, podignutim od strane Lovačkog društva Sveti Hubert Cestica, podsjećaju na tragična zbivanja poratnog razdoblja 1945. godine, a uz spomen-kapelu posvećenu hrvatskom blaženiku Alojziju Stepincu čine jedinstveno “Spomen područje Pancerica“, naglasio je Franjo Talan, predsjednik Društva za obilježavanje grobišta, koje posljednjih desetak godina organizira sjećanja na brojnim grobištima Međimurske i Varaždinske županije.

Obilježavanje 66. obljetnice stradanja zaključeno je misom zadušnicom koju je u kapeli bl. Alojzija Stepinca služio vlč. Ivan Košić, križovljanski župnik, koji je podsjetio da na području župe postoje još dva grobišta iz poratnog razdoblja te je pozvao da se u molitve uključi i te žrtve. (F. Talan)