Od:
Do:

Stručno vijeće vjeroučitelja Varaždinske biskupije održano u Sisku

Stručno vijeće vjeroučitelja Varaždinske biskupije održano u Sisku

SISAK, 7. 5. 2011.

U organizaciji Katehetskog ureda Varaždinske biskupije u subotu 7. svibnja održano je  među/županijsko stručno vijeće u obliku terenske nastave.

Po dolasku u Sisak vjeroučitelje je s oduševljenjem pozdravio sisački biskup mons. Vlado Košić, izražavajući radost što su vjeroučitelji njegove rodne biskupije sjedište Sisačke biskupije odabrali kao mjesto stručnog usavršavanja.

Zanimljivo predavanje o bogatoj povijesti grada Siska varaždinskim vjeroučiteljima održao je mr. Antun Sente ml., župnik župe Uzvišenja Svetog Križa, koja je ujedno i katedrala Sisačke biskupije. Napomenuo je da Sisak vuče korijene od 4. st. prije Krista kao utvrđeni keltski grad, kojeg su osvojili Rimljani - zapravo vojskovođa Oktavijan, a kasnije će postati rimski car. Za sisačku mjesnu Crkvu važno je razdoblje progona kršćana za vrijeme rimskih careva. Naime, već tada je na ovim prostorima bila biskupija, budući se zna za biskupa i mučenika sv. Kvirina. Danas ga se štuje kao zaštitnika grada Siska. Srednjovjekovni Sisak također je u našoj povijesti ostavio neizbrisiv trag iz vremena borbi protiv Turaka. Tako je mr. Sente najavio posjet Muzeju Stari grad Sisak, gdje će vjeroučitelji moći, uz maketu slavne bitke kod Siska 1593.godine, čuti o važnosti Siska - ne samo za Hrvatsku nego i za čitavu Europu. Na kraju predavanja mr. Sente ukratko je vjeroučitelje upoznao s modernom poviješću Siska. Kao vrhunac svog izlaganja posvjedočio je radost i ponos zbog osnivanja, bolje rečeno zbog ponovne uspostave Sisačke biskupije.

Nakon prvog predavanja slavili su euharistiju u katedrali, koju je predvodio mr. Damjan Koren, a prigodnu homiliju izrekao je mr. Sente. Pozvao je prisutne vjeroučitelje da pokušaju u suradnji sa svojim župnicima brinuti o sakramentalnom životu povjerenih vjernika, da im prenose  radost uskrsnog jutra. Podsjetio je sve da neprestano rade na svojem duhovnom profilu, kako bi drugima mogli prenositi tu uskrsnu radost - donositi živoga Krista u njihovu svakodnevicu.

Poslije svete mise vjeroučiteljima je prikazan dokumentarni film "Fragmenti". Film je prepun prikaza materijalnih izvora koji svjedoče o bogatoj povijesti Siska od keltskih i rimskih vremena preko srednjeg vijeka do danas. Naglašava veliku važnost činjenice da se grad Sisak smjestio na rijekama Savi, Kupi i Odri. Taj mu je položaj stoljećima pridonosio na važnosti. U tom trećem dijelu susreta vjeroučiteljima se obratila direktorica Turističke zajednice grada Siska Lidija Kopjar. Prezentirala je turističku ponudu Siska i okolice. Navela je samo neke važne događaje - Sajam cvijeća, Sisački viteški turnir, Keltska noć, panoramske vožnje brodom, posjet Čigoču - selu roda i Lonjskom polju. Pozvala je vjeroučitelje da s djecom organiziraju jednodnevne izlete u Sisak i okolicu, jer ima se tu što vidjeti i doživjeti. Pokušala je "maknuti" medijsku sliku o Sisku kao nezdravom i sivom gradu.

U posljednjem dijelu stručnog skupa vjeroučitelji su posjetili i Gradski muzej Sisak - Stari Grad. Stručnim vodstvom po unutrašnjosti utvrde saznali su da je u 16. stoljeću zagrebački Kaptol na ušću Kupe u Savu izgradio utvrdu od tri kule povezane obrambenim zidom, koja je kasnije bila nadograđivana kako bi dobila današnji izgled. Utvrda je bila građena isključivo za obranu od najezde Turaka. S posebnim zanimanjem vjeroučitelji su slušali pojedinosti o slavnoj sisačkoj bitki, koja se dogodila upravo na prostoru oko spomenute utvrde, 22. lipnja 1593. godine. Razgledali su maketu borbenih položaja kršćanske i turske vojske postavljenu u jednoj od borbenih kula.

Nakon zajedničkog ručka u restoranu Stari grad vjeroučitelji su u vlastitom aranžmanu prošetali sisačkim ulicama i šetnicom uz rijeku Kupu, kako bi, nakon teorije, u praksi doživjeli ljepotu i bogatstvo Siska.

Opširnije…