Od:
Do:

U Kamenici proslavljena 180. obljetnica školstva

U Kamenici proslavljena 180. obljetnica školstva

KAMENICA, 10. 12. 2010.

 

Prigodom proslave 180. obljetnice školstva u Kamenici varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak predvodio je u petak 10. prosinca svečano euharistijsko slavlje u župnoj crkvi sv. Bartola apostola u Kamenici.

Na misi su sudjelovala djeca koja danas pohađaju Osnovnu školu Ivana Rangera u tom mjestu, nastavnici predvođeni ravnateljicom škole, roditelji, predstavnici Grada Lepoglave te župljani župe Kamenica. Uz biskupa su suslavili domaći župnik vlč. Dragutin Joč, dekan Bednjanskog dekanata preč. Stjepan Vorih, zatim dvojica svećenika koji su rodom iz Kamenice te su pohađali ovu osnovnu školu: vlč. Tomislav Antekolović, župnik iz Murskog Središća te vlč. Zdravko Gašparić, koji je na službi u biskupiji Željezno u Austriji. Sudjelovali su i drugi svećenici.

U homiliji se biskup Mrzljak prisjetio jubilejske 2000. godine u kojoj je papa Ivan Pavao II. naglasio kako slaviti jubilej znači reći Bogu hvala. Biskup je istaknuo kako je i ova sveta misa jedna velika zahvalnica, jedno veliko Bogu hvala za sve ljude i za sve ono što se dogodilo u kameničkoj školi kroz proteklih 180 godina. Napomenuo je kako je ta sveta misa isto tako zahvalnica i za sve učitelje i nastavnike koji danas djeluju u školi te za sve đake koji pohađaju školu. Također je naglasio kako je ta sveta misa ujedno i molitva za budućnost te je pozvao i učenike i učitelje da svi zajedno uče od Isusa Krista koji je naš pravi Učitelj te da ga slijede na svom životnom putu.

Nakon svete mise u školskoj športskoj dvorani održana je svečana akademija. Sve je prisutne na početku pozdravila ravnateljica Oš Ivana Rangera u Kamenici Marija Rodek. Ona je u svojim pozdravnim riječima sve prisutne ukratko upoznala s poviješću školstva u Kamenici. Pročitala je kratki zapis i školske Spomenice u kojem piše sljedeće: “Povodom svevišnje odredbe cara Franje I. utemeljena je u Kamenici kao župskom mjestu obćinska seoska škola u prosincu 1830; utemeljena je pako po Varaždinskoj županiji. Takova škola bijaše razdijeljena u dva razreda. Djeca obojega spola imala su za položiti dotičnu školu dvie, a najviše tri godine. Uškolovana bijahu osmom i devetom godinom. Nauk predavao se je na hrvatskom jeziku, i to: vjeronauk, čitanje, pisanje i četiri vrste prostoga računstva.“

U početku su kameničku školu polazila djeca iz Jerovca, Kuljevčice, Bedenca, Žarovnice, Vrhovca, Crkovca, Podgorja i Kamenice. Jerovec, Kuljevčica i Bedenec dobila su 1879. zasebnu školu, a 1951. oformljena je i područna škola u Žarovnici.

Ravnateljica je zatim istaknula kako je na početku škola bila spojena sa župnim uredom, a mladež je podučavao kapelan Mikec koji je kasnije umro u Varaždinu kao kanonik čazmanskoga kaptola. 1832. sagrađena je drvena školska zgrada, a prvi učitelj bio je seoski orguljaš Stančić. Naknada za učiteljski rad u početku je bila u naturi (mošt, žito, sijeno, predivo, drva), a samo djelomično se naplaćivao srebrnim novcem iz seoske blagajne. Godine 1863. izgrađena je zidana školska zgrada koja je odjednom mogla primiti 80-tak učenika. U prvo vrijeme nadzor nad školom vršili su mjesni župnici, a od 1877. nadzor vrše županijski školski nadzornici. 1928. se zbog sve većeg broja djece počinje graditi nova već školska zgrada, koja je završena 1930. No, i ona s vremenom postaje premalena pa je 27. listopada 1990. otvorena novoizgrađena škola koju je otvorio tadašnji ministar prosvjete Vlatko Pavletić, a blagoslovio ju je tada pomoćni biskup đakovački mons. Marin Srakić. Taj je podatak zanimljiv budući da je to bila prva novootvorena škola u Republici Hrvatskoj koju je pohodio i blagoslovio jedan crkveni službenik. Ravnateljica je istaknula kako je mons. Srakić tada školu obilježio križem te na taj način školi zacrtao novi put. Također je istaknula još jedan veliki i važan dan za kameničku školu: 18. rujna 1935. školu je pohodio tadašnji zagrebački nadbiskup koadjutor bl. Alojzije Stepinac te se upisao u školsku Spomenicu.

Danas školu u Kamenici pohađa 178 đaka raspoređenih u 13 razrednih odjela (9 u Kamenici te 4 u područnoj školi u Žarovnici) te u njoj radi 36 zaposlenika. Ravnateljica je posebno istaknula uspješnu suradnju koju škola već četiri godine ima s Učiteljskim fakultetom u Zagrebu te je kamenička škola nedavno postala i vježbaonicom za studente tog fakulteta. Ovaj podatak kameničku školu čini posebnom iz razloga što je to prva osnovna škola u Hrvatskoj koja se nalazi izvan mjesta gdje se nalazi sam fakultet. Tako će u Kamenici biti vježbaonica za učeničko zadrugarstvo, hrvatski jezik i informatiku te radionica za studente koji će istraživati kajkavsko narječje. U planu je i proširenje sadašnje školske zgrade kako bi se svi ovi projekti mogli i ostvariti.

U prostorijama stare školske zgrade u planu je izgradnja prvog sveučilišnog kampusa na selu tj. prvog sveučilišnog sela u Hrvatskoj. Zgrada je darovana Učiteljskom fakultetu iz Zagrebu te bi uskoro trebala početi i realizacija tog projekta.

Na svečanoj proslavi svoje su prigodne riječi uputili Marijan Škvarić, gradonačelnik Grada Lepoglave, prof. dr. sc. Ante Bežen, prodekan za nastavu i studente Učiteljskog fakulteta u Zagrebu te varaždinski župan Predrag Štromar. Prigodni program priredili su učenici Osnovne škole Ivana Rangera koji su kroz pjesme i recitacije pokazali da Kamenicu očekuje svijetla budućnost.

Marko Đurin