Od:
Do:

U župi Selnica održana tribina o potrebi palijativne skrbi

U župi Selnica održana tribina o potrebi palijativne skrbi

SELNICA, 11. 3. 2011.

O potrebi razvoja palijativne skrbi u Hrvatskoj bilo je riječi na tribini koju su u župi Selnica u petak 11. ožujka održali predstavnici međimurske udruge "Pomoć neizlječivima".

Okupljene u župnoj crkvi sv. Marka pozdravio je župnik vlč. Josip Horvat koji je kazao kako skrb i pomoć najslabijima u društvu svoje izvorište ima u Evanđelju te zaželio da ova tribina potakne još veću ljubav i zauzimanje za teško bolesne i umiruće.

 Uvodno je o temi govorila mjesna liječnica obiteljske medicine dr. med. Ksenija Mesarić koja je istaknula kako bi doslovan prijevod riječi palijativan bio briga za čovjeka koja ublažava njegove patnje. Ta briga je namijenjena svakom čovjeku koji pati od neizlječive bolesti čije su posljedice teške i nepopravljive, te čine čovjeka ovisnim o tuđoj pomoći. Govoreći o tome tko je pozvan pružati palijativnu skrb, istaknula je da su u nju svakako uključeni razni profili liječnika i drugog medicinskog osoblja, ali i stručne osobe drugih zanimanja, no nužan je i doprinos svake osobe dobre volje kao volontera bez obzira na njegovu struku. Naglasila je kako će dobrovoljni rad zasigurno i u Hrvatskoj biti od neprocjenjive važnosti u palijativnoj skrbi. Unatoč zakonskim mogućnostima, u Hrvatskoj još ne postoje ustanove za palijativnu skrb ni cjeloviti sustavi edukacije. Stoga je dr. Mesarić istaknula važnost ovakvih udruga koje potiču i educiraju sve zainteresirane o temi palijativne skrbi. Takva skrb priprema čovjeka za neminovni odlazak s ovog svijeta. Kazala je kako često ljudi ignoriraju govor o umiranju ili smrti jer nemaju spoznaje o tome što ih čeka nakon smrti, pa ih to neznanje ispunjava strahom i tjeskobom. Stoga je cilj palijativne skrbi ublažiti i učiniti podnošljivijom smrt kad je ona neizbježna, a da se na nju ne utječe ni ubrzavanjem ni usporavanjem. Čovjek koji umire zaslužuje jednaku pozornost kao i čovjek koji se rađa, poručila je dr. Mesarić.

 Dr. med. Verica Jačmenica-Jazbec, potpredsjednica udruge, zahvalila je župljanima koji su se sa svojim župnikom okupili ove teme, podsjetivši kako župa Selnica oduvijek ima veliko karitativno srce za potrebite, što je posebno svjedočila prema Caritasovoj djeci. Uvodno je primijetila kako današnje društvo slavi samo život, zdravlje, ljepotu i uspjeh, dok se o bolesti, starosti i smrti gotovo ne govori jer to nisu prikladne društvene teme. Potaknula je okupljene da zajedno s njima uče kako biti bližnji drugome, a osobito kako biti djelotvoran bližnji, a to znači prepoznati bližnjeg u nevolji i potrebi. Ljubavlju prema bližnjem kojeg vidimo mi očitujemo i svjedočimo ljubav prema Bogu, kazala je te dodala da biti bližnji znači biti blizu kada je to potrebno. Na takvu blizinu prema potrebitima želimo potaknuti i u našoj sredini, rekla je naglasivši kako Hrvatska za Europom poprilično zaostaje po pitanju palijativne skrbi. Svi se moramo upitati trebamo li, želimo li i možemo li dati prilog u palijativnoj skrbi, poručila je te potaknula sve zainteresirane da se jave udruzi kako bi zajedno napredovali.

 Na kraju je predsjednica udruge Renata Marđetko, viša med. sestra, koja se posljednjih godina školuje i volontira u palijativnoj skrbi u Londonu, predstavila svoj dosadašnji rad kojem ju je nadahnula Majka Terezija, osobito u indijskoj Kolkati gdje je s Misionarkama ljubavi pomagala umirućima te spoznala kako je svaka, pa i najmanja pomoć koja se učini i pruži daleko više od onog neučinjenog prema onima kojima na kraju životnog puta često i ne treba mnogo. Naglasila je da osnovno načelo palijativne skrbi glasi da je bolesnik sa svojim potrebama uvijek u središtu skrbi koja mu se pruža. Predstavila je primjer palijativne skrbi u Engleskoj gdje rad ustanova uglavnom počiva na volonterstvu. Poručila je kako će Hrvatska nužno potrebnu palijativnu skrb imati samo ako bude slijedila primjere drugih, što znači ako će staviti čovjeka u sredinu i biti mu podrška na način koji on treba i koji mu je prihvatljiv.

Udruga "Pomoć neizlječivima" stoga želi razvijati skrb za osobu s neizlječivom bolesti i njezinu obitelj, podizati svijest o potrebi palijativne skrbi, kontinuirano podučavati medicinske radnike i laike te poticati volonterstvo u Hrvatskoj. Pomoć i savjet mogu zatražiti svi bolesni i članovi obitelji oboljelog ili preminulog. Udruga počiva na volonterima koji su dobrodošli bez obzira na dob, spol, vjeru ili zanimanje.

Udruga je osnovana prije godinu dana, a dosad je uz ostale aktivnosti, održala nekoliko tribina, pa tako i u župi Sveti Juraj na Bregu povodom Svjetskog dana bolesnika 11. veljače o temi "Palijativna skrb – pomozimo zajedno teško oboljelom i njegovoj obitelji". Više o udruzi može se saznati na www.pomocneizljecivima.com .

Jasminka Bakoš-Kocijan