Od:
Do:

Volonteri Caritasa Varaždinske biskupije hodočastili u Vukovar i Ilok

Volonteri Caritasa Varaždinske biskupije hodočastili u Vukovar i Ilok

VARAŽDIN – VUKOVAR – ILOK, 24. 5. 2011.

Caritas Varaždinske biskupije priredio je u utorak 24. svibnja tradicionalno godišnje hodočasničko putovanje za svoje redovite volontere koji tijekom godine pomažu potrebitima svojim sudjelovanjem u djelatnostima i aktivnostima Biskupijskog Caritasa.

Pedesetak volontera iz različitih odjela Biskupijskog Caritasa, od pučke kuhinje preko donacijske ljekarne do odjela hrane i odjeće, kao i volonteri nekih od najaktivnijih župnih Caritasa u biskupiji, te desetak suradnika, među kojima su bili svećenici i djelatnici Biskupskog ordinarijata te sestre uršulinke iz Varaždina, ove se godine na hodočašće uputilo u Vukovar i Ilok, gdje su posjetili franjevačke crkve i samostane koji su prošli teška stradanja zajedno s hrvatskim narodom tijekom agresije na Hrvatsku i okupacije istočne Slavonije.

Hodočasnicima se pridružio i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, predsjednik Hrvatskog Caritasa, koji je u obnovljenoj vukovarskoj crkvi sv. Filipa i Jakova, crkvi svoga krštenja, predvodio misno slavlje. U propovijedi je biskup kazao kako se varaždinska Crkva uputila na hodočašće u Vukovar jer osjeća zajedništvo i suosjećanje s dijelom svete katoličke i apostolske Crkve koja je prošla teška stradanja u ovome gradu te želi moliti za nju i mnogobrojne žrtve koje su bile posljedice nasilja i zla koje je zadesilo Vukovar na kraju Drugog svjetskog rata te u Domovinskom ratu. Hodočašća su dio naše međusobne povezanosti unutar Crkve koja nas okupljaju i jačaju u zajedništvu te potiču na suosjećanje s bližnjima i potrebitima, poručio je biskup Mrzljak dodavši da su se sabrali kako bi proslavili najveći čin ljubavi – euharistiju – na mjestu koje mržnja nije uspjela uništiti.

Vukovarski povjesničar Mirko Kovačić hodočasnike je upoznao s tragičnim događajima u travnju 1945. godine kada je nestalo, odnosno odvedeno i pogubljeno, gotovo 400 vukovarskih intelektualaca, među kojima je bio i biskupov otac Vladimir Mrzljak. Nakon toga uslijedila su teška desetljeća za hrvatski narod u Vukovaru, tijekom kojih mu je duhovnu i životnu snagu davala upravo Crkva, koja je tu ulogu ponovno dobila nakon još težih stradanja toga grada u Domovinskom ratu. Gvardijan Franjevačkog samostana u Vukovaru fra Gordan Propadalo, koji je u Varaždinu u dva navrata djelovao 16 i pol godina, pozdravio je varaždinske hodočasnike te ih podsjetio na tragična vukovarska zbivanja, s kojima su pobliže upoznati i kroz kraći film koji su pogledali u pastoralnom centru sv. Bone. O. Propadalo kazao je kako se kroz vukovarska događanja može sagledati duboka duhovna stvarnost koja se očituje u odnosu dobra i zla, dodavši da unatoč nezamislivim patnjama i trpljenju hrvatskog naroda u Vukovaru, taj narod u sebi osjeća duhovni mir jer ih vodi svijest da su hrvatske žrtve nevine pretrpjele velika stradavanja od onih koje je u činjenju zla i nasilja vodila mržnja.

Nakon što su iskazali molitveno zajedništvo s vukovarskom Crkvom, hodočasnici su razgledali grad koji se obnavlja, te posjetili spomen-križ na Dunavu. Biskup Mrzljak predvodio je molitvu za sve pokojne Vukovarce i hrvatske branitelje koji su pokopani na vukovarskom groblju gdje su varaždinski vjernici obišli veliki središnji spomen-križ i grobno polje s 938 malih bijelih križeva. Biskup Mrzljak kazao je kako će se hrvatski biskupi okupiti u studenome u Vukovaru u prigodi ovogodišnje 20. obljetnice pada grada heroja, koji je u ruke neprijatelja pao tek nakon tri mjeseca opsade, čime je omogućio pripremu obrane ostalih hrvatskih gradova. Vukovarskom Caritasu tom je prigodom darovana pomoć u odjeći koju su poslale varaždinske uršulinke.

Hodočasnici su zatim putovanje nastavili prema Iloku gdje su posjetili franjevački samostan i crkvu sv. Ivana Kapistranskog. S poviješću toga mjesta, najistočnijeg hrvatskoga grada, te djelovanjem franjevaca upoznao ih je kapelan fra Ivan Utješinović, koji se osobito osvrnuo na veliku ulogu tadašnjeg iločkog gvardijana fra Marka Malovića, rodom iz Međimurja, koji je tijekom okupacije ostao u Iloku i junačkom hrabrošću crkvu i samostan sačuvao od uništenja.

Hodočasnike su vodili predsjednik i ravnatelj Biskupijskog Caritasa mons. Ivan Godina, generalni vikar, i mr. Ante Šola, a vjernike je tijekom putovanja animirao rektor varaždinske katedrale preč. Blaž Horvat. Za okrijepu hodočasnika pobrinuli su se djelatnici i volonteri Biskupijskog Caritasa pripremivši jelo i kolače koje su svi zajedno blagovali, a na kraju lijepog i vrlo toplog dana su se svi okrijepili i u Iločkom podrumu kušavši vino.

Mons. Godina zahvalio je na kraju svim sudionicima hodočašća koje je izraz zajedništva volontera Biskupijskog Caritasa koji tim godišnjem putovanjem zahvaljuje i nagrađuje svoje nesebične i požrtvovne volontere potičući ih da nadalje budu zauzeti u činjenju dobra.

Jasminka Bakoš-Kocijan