Preminula vjeroučiteljica Ozana Laušin

Preminula vjeroučiteljica Ozana LaušinIlustracija: cathopic.com

VARAŽDIN, 3. 5. 2023.
Vjeroučiteljica Suzana Laušin, preminula je blago u Gospodinu u nedjelju 30. travnjo 2023. godine u 76. godini života.

Sprovod će biti u četvrtak, 4. svibnja 2023. u 11.40 na groblju Mirogoj u Zagrebu, dok će sveta misa zadušnica biti u kapucinskoj crkvi u Varaždinu s početkom u 17 sati.

Suzana Laušin vjeroučiteljica je postala na poticaj fra Bone Zvonimira Šagija te je prva uvela u svojoj grupi religiozni predškolski odgoj u Dječji vrtić u Graberju u Varaždinu, nakon demokratskih promjena u Republici Hrvatskoj.

"S djecom je pripremala brojne priredbe, nastupe i događanja, koja su izazivala veliku pozornost odraslih. S vremenom se uključila i u župni vjeronauk i pripremala godinama vjeroučenike za primanje sakramenta prve svete pričesti. Taj njezin angažman bio je osobito značajan nakon odlaska časnih sestara Služavki Malog Isusa iz Varaždina. Njezina je bila inicijativa da se urede panoi na samostanskom hodniku u kojem nedjeljnih misa boravi puno ljudi a koji su sa zanimanjem čitali poučne natpise koje je ona pripremala. Osim svega toga spremno je pomagala u župi i u samostanu kad god je to trebalo tako da smo u njoj imali suradnicu u koju smo se mogli uvijek pouzdati", svjedoče franjevci kapucini u Varaždinu u bogatom životopisu pokojne vjeroučiteljice Laušin kojeg donosimo u cijelosti u nastavku.

OZANA LAUŠIN r. DOLAR
Vinkovci 1946. - Varaždin 2023.

Gospođa Ozana rođena u  obitelji Dolar 27. 6. 1946. godine u Vinkovcima. Kasnije se 50-tih godina preselila svojoj baki u Banja Luku, gdje je pohađala osnovnu školu. Nakon toga, njezin otac dobio je mjesto profesora u Bujama, tako da se ona pridružila svojoj obitelji te je u tamo završila Talijansku gimnaziju.

Godine 1966. dolazi u Zagreb na studij veterine, gdje je upoznala i svoga supruga Marijana, s kojim se vjenčala godine 1968 u Bujama. Kada je on dobio posao u Baranji, ona je napustila studij i otišla živjeti sa suprugom.

70-tih godina suprug dobiva posao u Vidovcu. Tom prilikom ona upisuje Višu pedagošku školu u Čakovcu, te se nakon toga zapošljava u Dječjem vrtiću u Varaždinu – u Graberju. Tamo je radila s djecom kroz trideset godina. U to vrijeme upoznala je fra Bonu Zvonimira Šagija, kapucine i časne sestre Služavke Malog Isusa u župi sv. Vida u Varaždinu. Na poticaj fra Bone počela je četverogodišnji studij katehetike, na Katehetskom institutu Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, gdje je godine 2005. i diplomirala i stekla visoku stručnu spremu iz religiozne pedagogije i katehetike. Nakon demokratskih promjena u našoj zemlji prva je uvela u svojoj grupi religiozni predškolski odgoj u  Dječji vrtić u Graberju u Varaždinu. Kada je otišla u zasluženu mirovinu, nastavila je svoj religiozno-pedagoški rad u župi sv. Vida u Varaždinu, gdje je već prije godinama okupljala poveću grupu predškolske djece i uvodila ih u život i rad župne zajednice. S djecom je pripremala brojne priredbe, nastupe i događanja, koja su izazivala veliku pozornost odraslih. S vremenom se uključila i u župni vjeronauk i pripremala godinama vjeroučenike za primanje sakramenta prve svete pričesti. Taj njezin angažman bio je osobito značajan nakon odlaska časnih sestara Služavki Malog Isusa iz Varaždina. Njezina je bila inicijativa da se urede panoi na samostanskom hodniku u kojem nedjeljnih misa boravi puno ljudi a koji su sa zanimanjem čitali poučne natpise koje je ona pripremala. Osim svega toga spremno je pomagala u župi i u samostanu kad god je to trebalo tako da smo u njoj imali suradnicu u koju smo se mogli uvijek pouzdati. U zadnje vrijeme bila je dosta bolesna, ali je unatoč svim poteškoćama redovito držala satove župnog vjeronauka za prvopričesnike. Znala bi reći: „Osjećam da moram toj djeci dati ono što je Bog meni dao“. I tako je to bilo do zadnjega dana njezinog života. Na Nedjelju Dobroga Pastira, 30. travnja 2023. nakon poslijepodnevne svete mise, sudjelovala je na roditeljskom sastanku na kojem je roditeljima tumačila na koji način organizirati svečanost primanja toga sakramenta. Nije se osjećala dobro i nekoliko sati nakon toga Svemogući Bog pozvao ju je k sebi u Vječnost. Počivala u miru Božjem!