Od:
Do:

U varaždinskoj katedrali otvorene 43. Varaždinske barokne večeri

U varaždinskoj katedrali otvorene 43. Varaždinske barokne večeri

VARAŽDIN, 20. 9. 2013.

43. Varaždinske barokne večeri, jedan od najpoznatijih hrvatskih glazbenih festivala, otvorene su u petak 20. rujna svečanim koncertom u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu.

Među mnogobrojnim uzvanicima, gostima i posjetiteljima bili su i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović, 14 veleposlanika akreditiranih u Republici Hrvatskoj, brojni predstavnici društvenog i političkog života, te varaždinski gradonačelnik Goran Habuš, veleposlanik Ruske Federacije u RH Robert Markarijan i Berislav Šipuš, zamjenik ministrice kulture, koji su uputili prigodne riječi.

Nakon otvorenja festivala, kojem je ove godine zemlja partner Ruska Federacija, koncert je održao moskovski ansambl Pratum Integrum, jedan od vodećih ruskih ansambala specijaliziranih za povijesno vjernu interpretaciju baroknog, kao i razdoblja klacisizma na autentičnim instrumentima ili njihovim vjernim replikama. Orkestar je osnovan 2003. godine u Moskvi, a zanimljivo je da nose naziv  «netaknuta livada», čime potvrđuju kako izvode širok repertoar od često slabo poznatog, pa do neotkrivenog. Iza sebe ovi glazbenici imaju brojna gostovanja, a snimili su i 15 nosača zvuka. Ansamblu se pridružila i ruska sopranistica Anna Gorbachyova, a izvedbu je uzveličao i nastup zbora varaždinske katedrale Chorus angelicus. Umjetničko vodstvo koncerta povjereno je Dmitryu Sinkovsyom, baroknom violinistu, dobitniku brojnih nagrada na međunarodnim glazbenim natjecanjima i stalnom suradniku vodećih svjetskih baroknih orkestara.

Katedralni zbor Chorus angelicus redovit je sudionik Varaždinskih baroknih večeri. Osnovao ga je 1999. godine njegov zborovođa Anđelko Igrec. Predvodi liturgijsko pjevanje u varaždinskoj prvostolnici, posebno svečano obilježavajući velike blagdane, obljetnice, ređenja i druga događanja. Zbor njeguje blago crkvene glazbe svih stilova. Često organizira koncerte duhovne glazbe. Surađivao je, među ostalim, s Varaždinskim komornim orkestrom, Hofkappelle München, Ensemble Musica Coeli, Orkestrom oružanih snaga RH i drugima, te je dobitnik Plakete grada Varaždina. U svom radu zbor stremi najvišim glazbenim dosezima te postiže vrhunske izvedbe djela mnogih autora, a snimio je i nekoliko nosača zvuka.

Anđelko Igrec završio je studije kompozicije, crkvene glazbe i dirigiranja na Sveučilištu za glazbu u Beču. Od 1999. u Varaždinu djeluje kao orguljaš i zborovođa u katedrali te kao povjerenik za glazbu u Varaždinskoj biskupiji. Predavač je na Institutu za crkvenu glazbu u Zagrebu te u Ljetnoj orguljaškoj školi u Šibeniku. Skladatelj je duhovne glazbe najraznovrsnijih vrsta koje se protežu od psalama, misnih skladbi, misa i oratorija preko komornih djela pa sve do mjuzikala. Među nagradama za njegov rad posebno se izdvajaju nagrada “Jurica Murai” za najbolju interpretaciju na Varaždinskim baroknim večerima 2002., Vjesnikova nagrada “J. Š. Slavenski” za oratorij “Pashalne slike” 2008., te “Porin” za najbolji album klasične glazbe 2010. godine.

U 12 dana festivala bit će održano 18 koncerata u Varaždinu i Trakošćanu, te još deset koncerata od Belca do Osijeka, u Sloveniji, pa do Bratislave i Beča, gdje će i nakon službene dodjele festivalskih nagrada biti održani koncerti u reprezentativnim prostorima. Publika će imati jedinstvenu prigodu poslušati djela rane ruske glazbe, a većina će ruskih ansambla po prvi put doći u Hrvatsku. Izvodit će se djela od novosibirskog baroka, čak i pjesme švedskih zatočenika koji su bili u Sibiru do prve višeglasne duhovne glazbe koju je Rusija imala. Posebno će biti  zanimljiv nastup zbora Ruske patrijaršije koji stiže u Varaždin s djelima rane ruske glazbe. Iz Rusije u Varaždin dolaze i glazbenici Telemann consorta, Insula magicae, Solisti Katerine Velike, ansambl Musica Antiqua Russica, a zanimljiv će biti i koncert svjetski poznatog lutnjista Edina Karamazova.