Od:
Do:

175. OBLJETNICA OSNIVANJA PAPINSKOG MISIJSKOG DJELA SVETOG DJETINJSTVA

175. OBLJETNICA OSNIVANJA PAPINSKOG MISIJSKOG DJELA SVETOG DJETINJSTVASVIJET, 9. 5. 2018.
Jubilarna 175. obljetnica osnivanja Papinskog misijskog Djela svetog Djetinjstva, koje je osnovao biskup Charles de Forbin-Janson, obilježava se 9. svibnja.
Biskup de Forbin-Janson rođen je u Francuskoj 1785. godine, u plemićkoj obitelji. Odrastao je za vrijeme Francuske revolucije, a od roditelja je primio kršćanski odgoj te odabrao svećenički poziv. U to su vrijeme u Francusku dolazile potresne vijesti misionara iz Kine. Tražili su pomoć oko brige za djecu koja su nakon rođenja ostavljana od roditelja, bespomoćna i prepuštena sebi. Njegova nakana i ideja bila je potaknuti djecu Europe i Sjeverne Amerike na skupljanje materijalne pomoći kako bi pomogli vršnjacima u Kini i u Africi. Zbog toga je biskup 9. svibnja 1843. pozvao djecu Pariza i predložio im da svaki dan izmole jednu Zdravomariju za svoje vršnjake u Kini i svakog mjeseca daruju jedan novčić za njihove potrebe. Djeca su s oduševljenjem prihvatila njegov prijedlog i tako je nastalo Djelo svetog Djetinjstva, koje se ubrzo proširilo najprije po Francuskoj, a zatim i ostalim zemljama Europe, Kanadom, Sjevernom i Južnom Amerikom. Od početka je bilo priznato i potpomagano od rimskih papa, a 3. svibnja 1922. dobiva službeni naslov Papinskog djela.
 
DJELO SVETOG DJETINJSTVA DANAS
Danas je Djelo svetog Djetinjstva organizacijski i djelovanjem nazočno u 120 zemalja na svim kontinentima - djeca pomažu djeci svojim molitvama, žrtvama i djelima solidarnosti. Na taj način Crkva podupire više od 2.500 projekata vezanih uz djecu. Inicijativom biskupa Forbin-Jansona rodio se novi stil misijskog djelovanja koje u središte stavlja milost krštenja i pomaže djeci da iz svog kršćanskog poziva preuzimaju odgovornost djelotvornog svjedočenja Evanđelja.
Papinsko misijsko Djelo svetog Djetinjstva ima nekoliko ciljeva: pomoći odgojiteljima postupno probuditi univerzalnu misijsku svijest kod djece, poticati djecu da s drugima dijele svoju vjeru i svoja materijalna sredstva, kao i promicati misijska zvanja.
„Djeca su naša sadašnjost, a ne budućnost: naša je dužnost pružiti im iskustvo radosti, molitve i podrške, pa i u najtežim trenucima", rekla je s. Roberta Tremarelli, generalna tajnica Djela svetog Djetinjstva.
S. Roberta naglasila je kako se u mnogim dijelovima svijeta danas krše dječja prava – djeca su zlostavljana i iskorištavana. Mnoga djeca još uvijek nemaju osnovne uvjete za život, prisiljavana su na teški fizički rad, prepuštena ulici u predgrađima velegradova, izložena kriminalu ili prisiljavana da sudjeluju u ratnim operacijama (osobito u afričkim zemljama).
 
TEŠKI ŽIVOTNI UVJETI
Više od 2 milijarde djece živi u zemljama u razvoju. U tim zemljama djeca žive u izrazito teškim životnim uvjetima. Jedno od šestero djece, a uglavnom su to djevojčice, ne ide u školu. Na ulicama živi više od 100 milijuna djece, a zbog siromaštva svakog dana umire 15 000 djece. Svako četvrto dijete mlađe od pet godina je neuhranjeno.
Više od 300.000 djece u dobi ispod 18 godina mora se boriti u raznim ratovima ovoga svijeta. Tisuće malih vojnika novačeni su u minulih deset godina kako u legalnim vojnim postrojbama, tako i u naoružanim pobunjeničkim skupinama te su mnogi od njih izgubili svoje živote. Većina su u starosnoj dobi između 15 i 18 godina, ali su novačena i desetogodišnja djeca. Međutim, nazočna je tendencija da se i djeca mlađe dobi angažiraju kao vojnici.
 
DJECA POMAŽU DJECI
Papinska misijska djela provode brojne akcije i projekte kojima sudjeluju u djelovanju Djela svetog Djetinjstva i potiče najmlađe da i oni postanu misionari u svojim obiteljima, školama i župnim zajednicama.
Akcijom „Snaga riječi koja mijenja svijet" nošenjem misijskih narukvica pomaže se djeci diljem svijeta u očuvanju djetinjstva. Narukvice, s natpisima vjera, ljubav, nada, znanje i igra, napravljene su u pet različitih boja. Riječi su napisane i na Brailleovom pismu, kako bi se misijsko djelovanje približilo i slijepim i slabovidnim osobama.
Uz misijske narukvice, djeca mogu pomoći svojim vršnjacima i stavljanjem novčića u misijske kutijice, koje su u svijetu i u Hrvatskoj popularne već desetljećima. Djeca koja se okupljaju na vjeronaučnim susretima i liturgijskim slavljima nose kutijice u svoje obitelji, pa zajedno s ukućanima prikupljaju materijalnu pomoć za svoje vršnjake u misijskim zemljama. Za vrijeme mise, prigodom Svjetskog dana misija – Misijske nedjelje, u listopadu ili na svetkovinu Bogojavljenja – Sveta Tri kralja, kad se obilježava Dan svetog Djetinjstva, djeca donose svoje misijske kutijice i stavljaju ih pred oltar. Osobito se preporučuje prvopričesnicima i krizmanicima da u duhovnoj pripremi za primanje sakramenata budu otvoreni djelima solidarnosti, pa i misijskoj suradnji, koja se može ostvarivati prinosom misijskih kutijica.
Dan Djela svetog Djetinjstva pod geslom „Djeca pomažu djeci", koji se obilježava na svetkovinu Bogojavljenja, ustanovio je papa Pio XII. Tog dana djeca mali misionari na svim kontinentima sudjeluju u animiranju liturgije, senzibiliziranju župne zajednice za probleme s kojima su suočena djeca širom svijeta te prikupljaju priloge za djela solidarnosti na svim kontinentima.
Još jedna hvale vrijedna akcija kojom djeca pomažu svojim vršnjacima u misijskim zemljama je „Pjevači Betlehemske zvijezde". U Hrvatskoj je pokrenuta u siječnju 2007., a svake godine se uključuje sve veći broj djece. Akcija je prisutna i u svijetu - u Njemačkoj u njoj sudjeluje više od 330 000 djece, a 2015. godine stavljena je pod UNESCO-vu nematerijalnu kulturnu baštinu.
 
SRCE KOJE I DALJE KUCA
U 175 godina povijesti Djela svetog Djetinjstva ugradile su se brojne generacije djece. Jedna od članica Djela svetog Djetinjstva bila je i sveta Terezija od Djeteta Isusa iz Lisieuxa, suzaštitnica misionara, kao i sv. Pavao Tchen, mladi sjemeništarac, jedan od stotinu kineskih mučenika.
Svaka promjena u svijetu kreće od pojedinca, stoga je cilj ovog Djela malim znacima ljubavi pomoći djeci da ostanu djeca – uz pružanje materijalne pomoći koja im je neophodna, također im vratiti vjeru, darovati ljubav, probuditi nadu, omogućiti obrazovanje i igru – ono što je svakom djetetu potrebno.