Trajno euharistijsko klanjanjeDuhovni centar Varaždinske biskupije VeternicaPastoralni centar Varaždinske biskupije LudbregLudbreško svetišteSamostan sestara Klanjateljica Krvi Kristove, IvanecLiturgija danaNedjeljna poruka

Nedjeljna poruka

27.6.2024.
13. nedjelja kroz godinu B
Bogu i majci nikad se ne govori: „Ne.“ To su nas učili naši preci koji su jako dobro znali da on nikad ne kasni i ne prazne mu se baterije volje. Zato su vjerno tražili, strpljivo čekali i dočekali pomoć. Kako je i nama ta pomoć potrebna! Zato se ne oglušimo na podsjetnik da pođemo i ovih dana po njihovu tragu k Majci Božjoj Bistričkoj na zavjetno hodočašće Varaždinaca! Vidimo se!
20.6.2024.
12. nedjelja kroz godinu B
Razmišljajmo o tome tko je Bog u našim životima. Razmišljajmo o svojim navikama. Postavimo svoj nutarnji alarm na vrijeme za Boga, na osjećaj za Božje. Navijmo budilicu u vrijeme za molitvu i molimo kao navijeni, intenzivno i ne prestajući. Organizirajmo svoje vrijeme da stignemo na misu, što češće. Upišimo u podsjetnik djela milosrđa prema bližnjima. Probudimo se i pripremimo za izazove našega vremena!
13.6.2024.
11. nedjelja kroz godinu B
Klimatske promjene svijetu, prirodi i ljudskom radu nanose ogromne štete. Društvena klima, sve češće to svjedočimo, ne pogoduje moralnom napretku čovječanstva. A što se događa s klimom u našim dušama?
6.6.2024.
10. nedjelja kroz godinu B
Na desetu nedjelju kroz godinu promatramo Isusa u velikoj gužvi. Skupilo se „toliko mnoštvo da nisu mogli ni jesti“. U toj strci jedna njegova gesta čini mi se posebno važna. On je okružio pogledom po onima koji su mu bili blizu i nazvao ih bratom, sestrom i majkom. Svatko tko Boga traži svjestan da ga treba, njegova je obitelj. Bivanjem u Božjem vidokrugu ništa ne gubimo, a dobivamo neizrecivo bogatstvo imanja. Nekoga kada nam je potreban.
29.5.2024.
9. nedjelja kroz godinu B
Slobodno se u susretu s Božjom riječi pitamo o svojim običajima, iskreno se zapitajmo što je usahlo u nama, jesmo li i mi ljudi usahle ruke ili, možda, ljudi usahla žara, usahle volje, zakočene nade, zakržljale vjere, paralizirane ljubavi... Imamo li mi hrabrosti sa svojim manama stati u sredinu i prihvatiti tuđe poglede. Ili se, možda, sramimo priznati da trebamo Božju pomoć jer ne možemo sami. Stati u sredinu, svima naočigled, i pružiti svoj život Bogu, predati njemu i svoje mane i vrline, svoje sposobnosti i nesposobnosti, riskantno je u naše vrijeme jer to znači izložiti se upitnom sudu svijeta, javnosti, kolega, susjeda, prijatelja...
23.5.2024.
Presveto Trojstvo
Ne želi se Bog s nama igrati pa se sakrio u Trojstvo da se mi mučimo u odgonetanju ili s njim nadmudrujemo. Bog želi da ga otkrijemo, upoznamo, razumijemo, zato nam se u svome Sinu i Duhu najintimnije približava i otkriva onoliko koliko možemo nositi, kako i sam kaže prilikom obećanja Duha istine. Mi smo navikli govoriti: „Trojstvo je otajstvo; Bog je tajna.“ Jest, onima koji bi htjeli uhvatiti Boga za bradu: po svaku cijenu uspjeti, sebično iskoristiti i ljude i Boga u svoju korist. Njima je Bog tajna i ne mogu je dokučiti.
16.5.2024.
Nedjelja pedesetnice - Duhovi B
Zato je lijepo što postojiš, draga Crkvo! Promatrajući te, znam da sam i ja na dobro mjesto pao. Kako jabuka ne pada daleko od stabla, tako si ti uvijek blizu drveta križa Spasiteljeva. Da te nema, ne bismo imali ni kamo rasti ni kamo pasti. Čuvaj nas, svoje malene, i drži nas skupa u ljepoti i snazi Duha Svetoga koji je najsigurniji put u krilo Oca nebeskoga.
9.5.2024.
7. vazmena nedjelja B
U svibnju kada se iz naših obitelji u prizoru djece blizu oltara - najbliže moguće sigurnosti i smislu - iznjedruje najljepše svjedočanstvo vjere, kada i priroda rađa najraskošniju ljepotu, kada ističemo veličanstvenost dara majčinstva, posebno štujemo Kraljicu svibnja, najljepšu koju je Bog iz svijeta izabrao. Upravo je Božja Majka u Kani od svog Sina izmolila ono što slavljenici nemaju. Vino nisu imali. A što mi danas nemamo?
2.5.2024.
6. vazmena nedjelja B
Znajući da je radost jedna od vlastitosti Duha Svetoga, njegova osobnost, radost se otkriva kao plod života otvorena Božjem Duhu. Zato je ona ogledalo zdrave vjere, odraz nade i pouzdanja, znak životnoga stava koji ispovijedamo i načela evanđeoske vedrine koju nasljedujemo; i u iskustvu životne borbe.
25.4.2024.
5. vazmena nedjelja B
Isus nam u današnjem evanđelju upućuje poziv: „Ako ostanete u meni i riječi moje ako ostanu u vama, što god hoćete, ištite i bit će vam.“ Izraz „u Kristu“ jako nam zvoni jer čujemo ga na svakoj sv. misi. Jasno je „po Kristu i s Kristom“, no kako shvatiti „u Kristu“? Slikovito je to Gospodin objasnio u slici trsa i loze, a u doslovnom smislu, prizor je to Crkve. Crkva je otajstveno Tijelo Kristovo u kojem se vjernici, osobito primanjem euharistije, sjedinjuju s Isusom i međusobno. To je mistično Tijelo u kojem On nastavlja živjeti, misliti, govoriti, voljeti, služiti, opraštati, trpjeti, spašavati, proslavljati se, da, i uslišavati što god njegovi udovi ištu!