Papina kateheza srijedom: Duh Božji lebdio je nad vodama
29.5.2024. | Crkva u svijetu
Papina kateheza srijedom: Duh Božji lebdio je nad vodama
VATIKAN, 29. 5. 2024. Na redovnoj općoj audijenciji u srijedu 29. svibnja papa Franjo započeo je novi ciklus kateheza na temu "Duh i Zaručnica. Duh Sveti vodi Božji narod ususret Isusu, našoj nadi". Donosimo u cijelosti prvu Papinu katehezu na temu "Duh Božji lebdio je nad vodama".
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - Poniznost
22.5.2024. | Crkva u svijetu
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - Poniznost
VATIKAN, 22. 5. 2024. Braćo i sestre, poniznost je sve. To je ono što nas spašava od Zloga i od opasnosti da postanemo njegovi suučesnici. Poniznost je izvor mira u svijetu i Crkvi. Gdje nema poniznosti tamo je rat, nesloga, podjela.
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - Nada
8.5.2024. | Crkva u svijetu
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - Nada
VATIKAN, 8. 5. 2024. Kršćanin ne stječe nadu vlastitom zaslugom...kažemo da je nada bogoslovna krepost: ne dolazi od nas, nije tvrdoglavost u koju želimo sami sebe uvjeriti, nego je to dar koji dolazi izravno od Boga.
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - Milosni život po Duhu
24.4.2024. | Crkva u svijetu
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - Milosni život po Duhu
VATIKAN, 24. 4. 2024. Duh Sveti nam je dan kako bi onaj tko ga prima mogao jasno razlikovati dobro od zla, kako bi imao snage prionuti dobru izbjegavajući zlo i, na taj način, postići puno samoostvarenje.
U Ludbregu održan susret europskih tajništava Kursilja
15.4.2024. | Crkva u svijetu
U Ludbregu održan susret europskih tajništava Kursilja
LUDBREG, 12.-14. 4. 2024. Susret Europskog tajništva Kursilja (GECC) održan je od petka 12. do nedjelje 14. travnja u Ludbregu.
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - Jakost
10.4.2024. | Crkva u svijetu
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - Jakost
VATIKAN, 10. 4. 2024. Jakost je pobjeda prije svega nad nama samima. Većina strahova koji se javljaju u nama su nestvarni i uopće se neće obistiniti. Bolje je zato zazvati Duha Svetoga i suočiti se sa svime strpljivom jakošću.
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - pravednost
4.4.2024. | Crkva u svijetu
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - pravednost
VATIKAN, 3. 4. 2024. Pravednik je čestit, jednostavan i iskren, ne nosi maske, predstavlja se onakvim kakav jest, istinoljubiv je u govoru. Iz njegovih usta često izlazi riječ „hvala“: on zna da, koliko god se trudili biti velikodušni, drugima ostajemo dužni.
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - strpljivost
28.3.2024. | Crkva u svijetu
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - strpljivost
VATIKAN, 27. 3. 2024. to je prva odlika svake velike ljubavi, koja zna na zlo odgovoriti dobrotom, koja se ne zatvara u gnjev i očaj, nego ustraje i ponovno se pokreće. Strpljivost koja kreće iznova. U korijenu strpljivosti je, dakle, ljubav,
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - razboritost
21.3.2024. | Crkva u svijetu
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - razboritost
VATIKAN, 20. 3. 2024. To nije krepost plašljive osobe, koja se uvijek koleba i oklijeva što poduzeti. To nije ni samo oprez. Razborita osoba je kreativna: razmišlja, procjenjuje, nastoji razumjeti složenost stvarnosti i ne dopušta da je preplave emocije, lijenost, pritisci i iluzije.
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - kreposno djelovanje
14.3.2024. | Crkva u svijetu
Papina kateheza srijedom: Mane i vrline - kreposno djelovanje
VATIKAN, 13. 3. 2024. Krepost je dobro koje nastaje polaganim sazrijevanjem osobe, sve dok ne postane značajka njezina duha. Krepost je habitus slobode. Ako smo slobodni u svakom činu - a svaki put smo pozvani birati između dobra i zla - krepost je ono što nam omogućuje da budemo naviknuti pravilno izabrati.