Biskup Mrzljak predvodio misno slavlje na spomendan Zrinskih i Frankopana
ZAGREB, 30. 4. 2014.
Državni spomendan Zrinskih i Frankopana svečano je proslavljen u srijedu 30. travnja u Zagrebu, gdje je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak predvodio misno slavlje.
Misi u zagrebačkoj katedrali nazočila su izaslanstva više udruga, institucija, gradova i mjesta vezanih uz ove slavne hrvatske plemićke obitelji koje su svojevrstan simbol višestoljetne borbe za hrvatsku samostalnost i neovisnost. Također se iz godine u godinu proslavi spomendana, uz predstavnike kulturnog, društvenog i političkog života, odaziva sve više građana i vjernika. S biskupom je suslavilo više od 30 svećenika, među kojima su bili i generalni vikar Varaždinske biskupije mons. Ivan Godina, župnik iz Ozlja vlč. Josip Jakovčić, te mnogi svećenici koji su životom i radom vezani uz mjesta koje njeguju spomen na ovu dvojicu hrvatskih mučenika.
Prisjećajući se tragične pogibije Zrinskog i Frankopana 1671. godine u Bečkom Novom Mjestu, biskup Mrzljak je u propovijedi rekao da nošenjem cvijeća kao znaka poštovanja i ljubavi odajemo počast pokojnima i njihovim počivalištima. "Mi se okupljamo oko oltara, sjećamo ih se, oni su dio naše prošlosti, ali oni su dio i naše sadašnjosti. Želimo se nadahnuti takvim životom, želimo ih slijediti, svatko na svom mjestu, svatko na svoj način, pa i onda kada se treba žrtvovati, podnijeti žrtvu, kada treba uzeti križ na koji nas Isus poziva", kazao je biskup Mrzljak i poručio da su u borbi između tame i svjetla dvojica mučenika koji su postali simboli žrtve za slobodu i pravdu hrvatskoga naroda i domovine prigrlili istinsko svjetlo.
Naši mučenici kojih se spominjemo tijekom povijesti sigurno mogu biti pokazatelj svjetla, kako su u svjetlu vjere promatrali svoje živote i gubitak svojeg zemaljskog života, poručio je mons. Mrzljak i nastavio da su izgubljenim zemaljskim životom dobili novi život u Bogu, ostali su u sjećanjima i molitvama mnogih suvremenika.
Osvrnuvši se na misna čitanja, biskup se upitao zašto se čovjek češće opredjeljuje za tamu od svjetla te pokazao kako se zbog toga u čovječanstvu događaju ratovi i razna zla. Nasuprot tome, postoje svjedoci i mjesta u kojima na "poseban način svijetli svjetlo Isusovo, svjetlo Božje riječi koja nas prosvjetljuje, daje smisao našem životu, rasvjetljuje događaje naše povijesti".
Uoči mise izaslanstva Zrinske garde, Međimurske županije, Hrvatskog vojnog učilišta «Petar Zrinski» Zagreb, Družbe «Braća Hrvatskoga Zmaja», Matice hrvatske, Zavičajnog društva Međimurje Zagreb te mjesta vezanih uz obitelj Zrinski: Ozalj, Zrinski Topolovac, Hrvatska Kostajnica i Vrbovec, položila su vijence kod kripte iza glavnog oltara gdje se od 1919. godine nalaze posmrtni ostaci Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana. Misnom slavlju nazočili su i hrvatski branitelji iz Zagreba, Karlovačka građanska garda, Frankopanska garda iz Ogulina te članovi KUD-a Virje i Seljačke sloge Nedelišće, dok je pjevanje predvodio Zbor zagrebačkih liječnika pjevača.
Nakon misnog slavlja ispred katedrale upriličen je prijavak Zrinske garde varaždinskom biskupu koji je izvršio i pregled postroja te se pozdravio s gardistima zahvalivši im na zaštiti i promociji ostavštine Zrinskih te hrvatske povijesti i kulture.
Prije mise, u prostorijama Hrvatskog sabora izaslanstvo Zrinske garde na čelu s predsjednikom Alojzijem Sobočancem i međimurskim županom Matijom Posavcem primio je prije mise i izaslanik pokrovitelja proslave predsjednika Hrvatskog sabora potpredsjednik akademik Željko Reiner. Nakon prijema akademik Reiner izvršio je na Trgu svetog Marka pregled postroja Zrinske garde Čakovec te primio prijavak.
Jasminka Bakoš-Kocijan