Od:
Do:

Biskup Mrzljak u Donjoj Voći predvodio misu i blagoslov spomen-bista ubijenih voćanskih kapelana

Biskup Mrzljak u Donjoj Voći predvodio misu i blagoslov spomen-bista ubijenih voćanskih kapelanaDONJA VOĆA, 8. 11. 2015. 
Prvoga dana trodnevne duhovne priprave za proslavu zaštitnika župe sv. Martina u Donjoj Voći u Gornjovaraždinskom dekanatu, u nedjelju 8. studenoga župu je pohodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak koji je predvodio misno slavlje u župnoj crkvi sv. Martina biskupa.

Nakon mise biskup Mrzljak blagoslovio je spomen-biste podignute dvojici voćanskih kapelana, ubijenih 1945. iz mržnje prema vjeri, vlč. Antunu Klasiću i dr. vlč. Ivanu Šimunoviću. Na svetoj misi, koja je ujedno bila posvećena zazivu Duha Svetog u prigodi početka nove školske godine, okupila se župna zajednica na čelu sa župnikom vlč. Josipom Drvoderićem. Pozdravljajući okupljene, župnik je poseban pozdrav uputio biskupu Mrzljaku s kojim su proteklih godina zajedno proslavljali mnoge značajne događaje u životu župne zajednice. Zahvalio je biskupu na pohodu u prigodi proslave župnog zaštitinika i blagoslova spomen-poprsja dvojice svećenika koji su bili na službi voćanskih kapelana. Obojica su po dolasku komunističke vlasti ubijeni iz mržnje prema vjeri te ih se može smatrati hrvatskim mučenicima i našim zagovornicima kod Boga, rekao je župnik. Zahvalio je umjetnicima Slavku Buniću iz Ivanca i Ivanu Forjanu iz Bilja koji su izradili poprsja u sklopu kiparske kolonije koja se u župi održava već 11 godina.

Biskup Mrzljak podsjetio je kako se ove godine obilježava 70 godina od strašnih zločina komunizma o kojima se i danas još uvijek premalo govori, odnosno još uvijek postoje oni koji bi ih željeli prikriti. Budući da mnoge od tih žrtava nemaju pravo na grob, a niti im se daje pravo na istinu, važno je održavati spomen na sve ubijene sa željom da jednog dana istina izađe na svjetlo dana, istaknuo je biskup. Izrazio je zadovoljstvo što su se okupili s mladima dodavši da se svi zajedno nalaze u školi evanđelja, svojevrsnoj školi života. U propovijedi je biskup Mrzljak istaknuo kako su sveci Katoličke Crkve uzori i primjeri za svakodnevan kršćanski život. Među njima je jedan od najljepših primjera sveti Martin koji je vjernicima diljem svijeta posebno drag zbog svog dobročinstva. Biskup Mrzljak napomenuo je kako su i mnogobrojne nevine žrtve totalitarnih sustava, među kojima su i blaženi Alojzije Stepinac i velik broj drugih svećenika i nevinih ljudi, poticaj da se osuđuje činjenje zla, te da se čini dobro po primjeru i njihovog nebeskog zaštitnika.

Na kraju mise župnik Drvoderić rekao je kako će iduće godine, koja je već prozvana Godinom svetog Martina zbog proslave 1700. obljetnice rođenja toga sveca, župa obilježavati nekoliko obljetnica među kojima su i 260. obljetnica posvete crkve te 90. obljetnica izgradnje glavnog oltara. Zahvaljujući neumornom angažmanu župnika Drvoderića župa već niz godina izdaje svoj list i druga izdanja koja žele zaboravu otrgnuti voćansku prošlost, ali i za budućnost sačuvati djeliće voćanske sadašnjosti.

Nakon mise svečanost je nastavljena u župnom dvorištu gdje su podignuta spomen-poprsja uz križ i bistu službenice Božje Marice Stanković, koja je bila učiteljica u Voći od 1922. do 1924. godine, a koji su podignuti 2012. godine.

Prigodom otkrivanja spomen-poprsja, brat ubijenog svećenika Mladen Klasić rekao je da se ne nalaze na žalovanju, nego na sjećanju jer je žalovanje obavila njegova majka koja je izgubila dvojicu sinova. Nalazimo se na sjećanju onog što je desetljećima bilo zabranjena tema, te mi je drago da ovaj kraj gaji to sjećanje. Najviše cijenim u Katoličkoj Crkvi što se njeguje ekumenizam, što znači da ne smije biti mržnje zbog različitosti, nego samo razumijevanje i opraštanje, kazao je Mladen Klasić.

Biskup Mrzljak istaknuo je prigodom blagoslova kako se spomen na ove svećenike sastoji u tome da podsjećaju na molitvu za zajedništvo i međusobno opraštanje koji su preduvjeti boljeg života. Bog ljubi svakog čovjeka, ali ne ljubi ono loše i zlo koje čovjek čini, upozorio je biskup Mrzljak.

Župnik Drvoderić okupljene je upoznao s vlč. Klasićem kojeg su kao dušobrižnika hrvatske vojske ubili partizani u okolici Bjelovara po povratku s križnoga puta 1945. godine, te je završio u masovnoj grobnici. Rođen je 1914. godine u obližnjem Križovljanu. Za svećenika ga je 1937. zaredio nadbiskup Alojzije Stepinac. Bio je kapelan u Bjelovaru, Donjoj Voći (od 1939. do 1942.) i Zagrebu, gdje je službovao i kao vojni kapelan. Govoreći o vlč. dr. Ivanu Šimunoviću, rođenom 1892. godine u Godinjaku u župi Staro Petrovo Selo, istaknuo je kako je ubijen samo zato jer je bio katolički svećenik, budući da ga je na smrt strijeljanjem osudio ideološki komunistički sud koji je u obrazloženju presude naveo da je nepotrebno navesti njegovu krivnju. Za vrijeme Drugog svjetskog rata bio je župnik u Ivanić-gradu, a na službi voćanskog kapelana od 1930. do 1931. godine.

U svečanosti su, među mnogobrojnim vjernicima, sudjelovali i ovogodišnji voćanski zlatomisnik kapucin fra Krsto (Martin) Hrženjak i natkrižovljanski župnik vlč. Mario Filipović, domaći vatrogasci, članovi KUD-a, udruge vinara i vinogradara i župnih zborova, te školska djeca, a biskupu je na dolasku zahvalila i ravnateljica voćanske škole Rahela Blažević podsjetivši kako je njihovu školu pohodio i zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac.
 
Jasminka Bakoš-Kocijan