Od:
Do:

Biskup Mrzljak u zagrebačkoj katedrali predvodio slavlje spomendana Zrinskih i Frankopana

Biskup Mrzljak u zagrebačkoj katedrali predvodio slavlje spomendana Zrinskih i FrankopanaZAGREB, 30. 4. 2016. 
U prigodi proslave petog spomendana Zrinskih i Frankopana i Dana Međimurske županije, koji su vezani uz mučeničku smrt hrvatskih velikana Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mjestu 30. travnja 1671. godine, varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak predvodio je u subotu 30. travnja, na sam spomendan, misno slavlje u zagrebačkoj katedrali u zajedništvu sa svećenicima rodom iz Varaždinske biskupije, te uz sudjelovanje velikog broja izaslanstava i mnogobrojnih vjernika koji njeguju spomen na žrtvu ove dvojice mučenika.

Prije mise Zrinska garda Čakovec, kao inicijator i organizator proslave, predala je ispred katedrale prijavak pokrovitelju proslave predsjedniku Hrvatskog sabora akademiku Željku Reineru, a potom su izaslanstva položila vijence kod katedralne kripte s posmrtnim ostacima Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana.

Pozdravljajući na početku proslave sve nazočne, mons. dr. Juraj Kolarić, kojem je dan ranije na svečanoj sjednici Skupštine Međimurske županije na prijedlog Zrinske garde dodijeljena županijska godišnja Nagrada "Zrinski" za izuzetan doprinos u religijskom, duhovnom, kulturnom i civilizacijskom djelovanju tijekom 50 godina svećeništva, podsjetio je da su se okupili u povodu 345. obljetnice tragične smrti hrvatskih velikana uma, srca, duha i nacionalne svijesti čiji ostaci, zahvaljujući Družbi "Braća hrvatskog zmaja", od 1919. g. počivaju iza glavnog oltara zagrebačke katedrale, također i u godini kada se spominje 450. obljetnice herojske pogibije Nikole Zrinskog Sigetskog, te u prigodi proslave Dana Međimurske županije. Kao rođeni Međimurec istaknuo je kako je taj kraj između dviju voda, Mure i Drave, poznat kao "hrvatski cvjetnjak", kroz povijest bio natopljen krvlju i suzama, ali su se u tom kraju izloženom apetitima susjeda rađali i velikani hrvatske povijesti. Podsjetio je da su upravo iz Čakovca Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan otišli na put bez povratka i ušli u herojsku povijest hrvatskog naroda kao nedostižni uzori i svjedoci vjere. Petar je ostao zapamćen i po najljepšem ljubavnom oproštajnom pismu, a Fran Krsto po stihu "Navik on živi ki zgine pošteno", rekao je mons. Kolarić, ujedno predsjednik Povijesnog povjerenstva Zrinske garde, koji je na kraju pozdravne riječi uputio i svoje stihove ispjevane Međimurju.

Biskup Mrzljak u uvodu mise napomenuo kako je euharistija zajedništvo cijele Crkve, živuće i onih koji su prije nas otišli u vječnost i koji nikako nisu otišli u ništavilo. U propovijedi je biskup naglasio da kršćanin svoj životni put treba promatrati u svjetlu uskrsne vjere, ali i životnog puta progonjenog Krista i njegovih učenika. Žrtvu dvojice mučenika promatramo ne kao povjesničari, nego kao vjernici, gledajući vjeru njihovih obitelji, koja se prenosila s jednog naraštaja na drugi. Petrov pradjed bio je sigetski junak Nikola Zrinski te je zasigurno slušao o njegovu herojskom podvigu i kroz odrastanje upijao ljubav prema obitelji, domovini i kršćanskoj vjeri. Na primjerima njihove vjere i mi se danas, kao i toliki naraštaji prije nas, nadahnjujemo kao vjernici koji vjeruju da ljudski život, koji se živi iz vjere i ljubavi, ne završava u ništavilu i besmislu. Neka nam ovaj današnji susret bude pouka i molitva za naše obitelji i njihov svjetli pogled prema budućnosti, te da unatoč svim teškoćama, patnjama i nesporazumima kroz koje svakodnevno prolazimo idemo putem vjere i ljubavi prema Onome koji je s nama bio jučer i danas i koji će s nama biti sutra i u vječnosti, poručio je biskup Mrzljak u propovijedi.

Nakon molitve vjernika biskup Mrzljak, ujedno redovni član Zrinske garde, blagoslovio je hrvatsku zastavu i zavjetnu svijeću koju će ova udruga nositi u svibnju na međunarodno vojno hodočašće u Lurd. Liturgijsko pjevanje na misi predvodio je pjevački zbor zagrebačkih liječnika pod ravnanjem dr. Mije Bergovca.

Uz izaslanstvo Hrvatskog sabora, koji je spomendan Zrinskih i Frankopana proglasio 2011. godine na prijedlog udruge Zrinska garda iz Čakovca, te uz velik broj članova te udruge nazočila su i izaslanstva Međimurske županije na čelu sa županom Matijom Posavcem, Grada Zagreba, Glavnog stožera Oružanih snaga RH, HVU "Dr. Franjo Tuđman" Zagreb, Hrvatskog generalskog zbora, Družbe "Braća hrvatskog zmaja", Matice hrvatske, Zavičajnog društva "Međimurje" u Zagrebu, udruga hrvatskih branitelja, udruge "Hrvatska žena", Hrvatske Kostajnice i Zrinskog Topolovca, a prigodnim programom ispred katedrale predstavio se KUD Kotoriba.
 
Jasminka Bakoš-Kocijan
fotografije: Miroslava Novak