Od:
Do:

​Biskup Radoš predslavio misu povodom 10. obljetnice osnutka Katoličke osnovne škole Svete Uršule u Varaždinu

​Biskup Radoš predslavio misu povodom 10. obljetnice osnutka Katoličke osnovne škole Svete Uršule u VaraždinuVARAŽDIN, 21. 10. 2024.
Misno slavlje u varaždinskoj katedrali povodom 10. obljetnice osnutka Katoličke osnovne škole Svete Uršule u Varaždinu predslavio je na spomendan sv. Uršule u ponedjeljak, 21. listopada, varaždinski biskup Bože Radoš.
Suslavili su umirovljeni varaždinski biskup Josip Mrzljak, duhovnik Škole preč. Franjo Biškup te biskupov tajnik i predstojnik Ureda za katoličke škole vlč. Mišel Kovačević.

U misno slavlje obljetnice uvela je učiteljica informatike Slađana Benkus Medved zahvalivši za proteklo desetljeće Bogu, djelatnicima Škole, učenicima, roditeljima, duhovniku, sestrama uršulinkama, biskupu te na koncu sv. Uršuli.

Na početku homilije biskup je čestitao 10. obljetnicu Katoličke osnovne škole Svete Uršule svim djelatnicima i učenicima škole, a posebno sestrama uršulinkama koje 21. listopada časte sv. Uršulu. „Lijepa je to godišnjica. A kako je sve započelo?“, upitao je biskup. „U deset godina puno se toga dogodi. Dijete, primjerice, od novorođenčeta postaje desetogodišnje djece. I ova škola, koju je ispočetka pohađalo 13 učenika, danas ima 236 učenika. Od novorođenčeta narasla je u košarkaša“, slikovito se izrazio biskup te naglasio da je upravo ljubav ona koja daje da netko ili nešto raste.

Naglasio je biskup da bez ljubavi nema života te da ona ima nekoliko sastavnica, a on je istaknuo dvije. Najprije je govorio o prvoj - povjerenju, i to u slici sjemena i sijača. Istaknuo je da sijač vjeruje da će sjeme koje je bačeno u zemlju donijeti plod. „Draga djeco, vaši su roditelji na neki način sijači. Oni su htjeli sjeme, tu malu stabljiku života, zasaditi u jedan vrt koji se zove uršulinska škola jer u taj vrt imaju povjerenje. Imali su povjerenja u vas, ali i sestre uršulinke. One su, pak, imale povjerenje u Bogu, u Providnost. Upravo su sestre polje, vrt u kojem Gospodin želi zasaditi dobro sjeme kako bi ono u njihovu srcu dobro raslo“, rekao je mons. Radoš te istaknuo da je na tom polju zasigurno bilo prepreka i teškoća, ali su sestre imale povjerenje u Boga i u roditelje te da će njihova kuća i škola biti prepoznati kao dom, kao zajedništvo obitelji.

„Gdje nema ljubavi, nema povjerenja, i obratno. Idu jedno uz drugo i govore o istoj stvarnosti: o Bogu koji nas ljubi i koji u nas ima povjerenje“, naglasio je mons. Radoš.

Drugu odrednicu ljubavi biskup je tumačio u riječima: „Dao/dala sam sve!“. Potom je govorio o ocjenama te poručio kako nije toliko važna ocjena koliko je važno dati sve od sebe. „Od nas se uvijek očekuje da damo sve. A onaj koji daje sve od sebe, ispunio je sva očekivanja i sigurno će uspjeti u životu. Ali, nekome je potrebo više da nešto svlada, nekome manje, stoga se nemojte mjeriti po ocjenama. Ako u svojoj savjesti osjećate da ste dali sve od sebe, možete biti mirni i uvjereni da će sjeme donijeti obilan rod“, poručio je biskup te rekao kako vjeruje i da to roditelji dobro znaju jer i oni daju sve za svoju djecu. Naveo je nadalje među one koji daju sve od sebe i nastavnike. „Zapamtit ćete učitelje i nastavnike koji su dali sve od sebe da bi vaš uspjeh bio izvrstan, a njima će se vratiti zadovoljstvo jer su dali sve“, kazao je biskup te istaknuo kako oni koji daju sve, a tu je ubrojio i preč. Biškupa, sestre uršulinke i djelatnike škole, mogu vidjeti u djeci plodove svoje ljubavi i svog davanja.

Nadalje se biskup osvrnuo na evanđelje, na Isusa koji u prispodobi o sjemenu, govori o svojoj muci. „Isus želi da život imaju oni koji su njegovi, a mogu ga imati samo ako Isus da sve od sebe. I više od toga! Da daruje samoga sebe za nas iz ljubavi!“, kazao je mons. Radoš.

Na kraju homilije osvrnuo se i na život sv. Uršule koja je iz ljubavi sve dala Gospodinu jer plodove njezina života nije uživao jedan čovjek, jedan kralj, nego je Gospodin plodove njezina života sačuvao da bi ih mogli uživati mnogi, baš kao i učenici Katoličke osnovne škole sv. Uršule.

„Htio bih vam na kraju poželjeti da imate povjerenje u Boga, roditelje, nastavnike, sestre uršulinke i međusobno. Da se ne bojite dati sve od sebe, da darujete same sebe i tek tada će se dogoditi uspjeh. Sve to neka se događa u lijepom vrtu naših sestara uršulinki koji odiše lijepim mirisom ljepote koja dolazi od Gospodina te čistim zrakom evanđelja, dahom Isusova života. Neka vas i jedno i drugo opija kroz ove dane i dadne vam da narastete i postanete zreli svjedoci evanđelja te dobri i plemeniti članove Crkve i našega društva“, zaključio je biskup Radoš.

Na kraju misnoga slavlja riječ zahvale uputila je ravnateljica škole sestra uršulinka Damjana Mihaela Barbarić. Posebnu zahvalu uputila je biskupu Radošu na podršci, kao i duhovniku preč. Biškupu te svećenicima koju su suslavili misu povodom 10. godišnjice Škole. Rekla je da su u subotu, 19. listopada, programom u HNK-u u Varaždinu, gdje su također obilježili 10. obljetnicu Škole, imali malu duhovnu obnovu, što su joj svjedočili sami posjetitelji. Zahvalila je svim djelatnicima i učenicima koji su se ugradili u taj program, a na koncu i svima koji su pridonijeli svečanosti misnoga slavlja u varaždinskoj katedrali. „Misa je najbolja zahvala Bogu za neizmjerna dobročinstva koja svakodnevno osjetimo u svom životu“, istaknula je ravnateljica. Biskupu je na kraju mali znak pažnje uime Škole uručio učenik 8. razreda Josip Jerbić.
Branimir Gubić


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika