Biskup Radoš predslavio misu zahvalnicu za 333. zavjetno hodočašće grada Varaždina Majci Božjoj BistričkojVARAŽDIN, 4.7.2022.
Večernjom svetom misom zahvalnicom u varaždinskoj katedrali u ponedjeljak 4. srpnja završilo je 333. zavjetno hodočašće vjernika grada Varaždina u svetište Majke Božje Bistričke. Svetu misu predslavio je varaždinski biskup Bože Radoš u zajedništvu umirovljenim biskupom Josipom Mrzljakom i deset svećenika među kojima i župnici gradskih župa. Na svetoj misi je propovijedao vlč. Leonardo Šardi, župnik župe sv. Josipa na Banfici koja je ove godine podnijela teret organizacije hodočašća.

Mnogi su vjernici u protekla tri dana na različite načine sudjelovali u ovom 333. zavjetnom hodočašću, bilo da su u subotu ujutro u 3 sata krenuli pješice, bilo da su pratili pješake logističkom podrškom, neki su dali od sebe organizacijom i sudjelovanjem na molitvenim i liturgijskim slavljima, a neki su hodočasnike pratili molitvom iz svojih domova i bolesničkih postelja, no svi smo danas zahvalni što smo 333. put zaredom ispunili zavjet naših predaka, rekao je vlč. Šardi te nastavio, „Sjetili smo se sigurno mnogih naših dragih pokojnika koji su rado sudjelovali u ovome hodočašću, a istovremeno smo molili i za sve one – naše suvremenike i potomstvo – kako bi i dalje bili okrijepljeni zagovorom Majke Božje te vjerni svojoj katoličkoj vjeri.“

Svako hodočašće je kao izlazak iz svakodnevice, odvojenost od redovitih obaveza, od svijeta kako bismo bili u Božjem prisustvu, molili ga da obrati, ozdravi, učvrsti, utješi, podari snage za svakodnevicu našega življenja kojoj se vraćamo nakon hodočašća, kazao je župnik Šardi i nastavio propovijed tumačeći odlomak iz Matejeva evanđelja koji govori o ozdravljenju žene koja je dvanaest godina bolovala od krvarenja i uskrsnuću glavareve kćeri.

Protumačio je vlč. Šardi kako ovo dvoje ljudi koje dolaze Isusu imaju vrlo različite društvene pozicije; žena zbog svoje bolesti i obrednih propisa ne pripada ni društvenoj, a onemogućen joj je pristup i vjerskom hramskom zajedništvu, dok je glavar okružen ljudima, uključen u život zajednice. Ona kao da ne živi već 12 godina, a on se suočava sa smrću svoje kćeri. Oboje dolaze pred Gospodina s jednakim stavom poniznosti  i vjerom da on može zahvatiti na novi način u njihov život. Isus nam otkriva da je upravo vjera učinila čudesni zahvat i da su ima molitve uslišane.

I u marijanskim svetištima susrećemo mnoga svjedočanstva kako se Gospodin proslavio u životima ljudi  jer su ljudi dolazili Gospodinu s vjerom. „Po Mariji, prebirući zajedno s njom radosti i žalosti našega življenja, dolazimo k Onome koji želi ozdraviti našu nutrinu kako bismo bili spašeni. No, možda se pitamo: „Ozdravlja li Gospodin i danas? Zahvaća li u naše živote?“ Gospodin čini jednako kao što je to i nekad: svakome tko mu se obraća s vjerom i poniznošću daje najpotrebnije, a u središtu je spasenje duša. Susret s Gospodinom uvijek ozdravlja, možda ne na način kako to sami priželjkujemo, no uvijek nas upućuje prema ozdravljenju duše da zagledani u njegov križ, iza njega prepoznamo radost i nadu uskrsnuća.“, rekao je župnik Šardi.

Upravo nam Marijina prisutnost na kalvariji, kada u krilo prima mrtvo tijelo Isusovo, kada ranjena mačem boli svoj pogled usmjerava u uskrsnuće treba i može biti suputnicom u našem životu da se i mi, hodočasnici prema nebeskoj domovini, ne prepustimo očaju i strahu nego „živimo s jednom hodočasničkom nakanom: da u bližnjima prepoznajemo Boga, Boga u njima ljubimo, i zajedno s njima stignemo k najvažnijem hodočasničkom cilju: u kraljevstvo nebesko“, rekao je vlč. Šardi na kraju homilije.

Nakon euharistijskog slavlja i svečanog himna Tebe Boga hvalimo, biskup Radoš još je jednom zahvalio svima koji su na različite načine i prema svojim mogućnostima sudjelovali na zavjetnom hodočašću. Posebno je zahvalio biskupu Mrzljaku što je uzeo dioništva u hodočašću, dekanu preč. Stjepanu Najmanu koji već dugi niz godina vodi, brine i podržava hodočasnike pješake, svećenicima koji su također hodali uz hodočasnike pješake, među kojima i vlč. Šardi koji je sa svojim župljanima ove godine organizirao hodočašće, kako logistički tako i molitveno i slavljenički. Zahvalio je biskup i svim drugim župnicima  i svećenicima koji su s vjernicima pošli u svetište Majke Božje Bistričke i tamo bili na raspolaganju kako bi ovo hodočašće imalo duhovne plodove za sve nas, vjernike, župe, grad i biskupiju.

Anita Treščec