Od:
Do:

"Dani Vinka Kosa" u Svetom Jurju na Bregu

"Dani Vinka Kosa" u Svetom Jurju na Bregu

SVETI JURAJ NA BREGU, 23. - 27. 4. 2014. 

Župa Sveti Juraj na Bregu priređuje prigodan program "Dani Vinka Kosa" od 23. do 27. travnja koji će se održati u okviru proslave blagdana sv. Jurja mč., zaštitnika župe i Općine Sveti Juraj na Bregu.

Dani hrvatskoga književnika Vinka Kosa “slomljenog pera i nepoznata groba“, u povodu obilježavanja 100. obljetnice njegova rođenja u Vučetincu, mjestu župe, započinju u srijedu 23. travnja, na blagdan sv. Jurja mučenika. U 11 sati misno slavlje u župnoj crkvi sv. Jurja predslavit će vlč. Stjepan Šprajc, domaći sin, župnik u Sesvetama kraj Bjelovara. U 12 sati u starom župnom dvoru bit će otvorenje izložbe o Vinku Kosu, koju je o svome ocu pripremila i postavila prof. emeritus Vera Kos-Paliska, akad. slikarica. U 19 sati u prigodi Dana Općine održat će se svečana sjednica. U četvrtak 24. travnja u 10 sati u mjesnom Domu mladeži otvara se znanstveni skup o književniku Vinku Kosu, u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu i suorganizaciji Društva hrvatskih književnika – Ogranak Čakovec-Varaždin. O Kosovu životu i stvaralaštvu izlagat će desetak predavača.

U petak 25. travnja s početkom u 18 sati u župnoj crkvi održat će se glazbeno-poetski recital u izvođenju akademske glazbenice Lade Kos – mlađe Vinkove kćeri, dramske umjetnice Lele Margitić, župnih pjevačkih zborova i učenika OŠ I. G. Kovačića Sveti Juraj na Bregu. U subotu 26. travnja od 10 sati u Domu mladeži u Lopatincu održat će se IV. međunarodni filatelistički seminar s predstavljanjem prigodne dopisnice i pečata u organizaciji HFD "Zrinski" iz Čakovca. U nedjelju 27. travnja s početkom u 9 sati u Domu mladeži priređuje se otvorenje izložbe posvećene papi Ivanu Pavlu II. u povodu njegova proglašenja svetim.

Vinko Kos rođen je u Vučetincu 10. srpnja 1914. godine. Nakon završetka pučke škole u Svetom Jurju na Bregu, primljen je u konvikt varaždinskih kapucina, pohađajući istodobno varaždinsku Franjevačku gimnaziju, a kasnije i u Bogosloviju u Škofjoj Loki u Sloveniji. Zanesen književnim stvaralaštvom, napušta studij bogoslovije i kasnije upisuje studij hrvatskoga i njemačkog jezika na Filozofskom fakultetu u Zagrebu gdje je surađivao i uređivao u nizu časopisa i listova. Književnim radom počeo se baviti još u mladosti, napisao je niz djela domoljubne, duhovne i dječje tematike, a na poticaj nadbiskupa Alojzija Stepinca počeo se baviti pedagoškim radom, osobito sa siromašnom djecom. Vjenčao se s Marijom Petreé D' Artagnan 1941. godine u Zagrebu. Nestao je i neznano stradao u svibnju 1945. godine u blizini Klagenfurta zbog torture na hrvatskom križnom putu u naponu svoga stvaralaštva, u 31. godini života.

Po svjedočanstvu pokojnog književnika Stanka Dominića, Vinko Kos želio je izbjeći srbopartizanski smrtonosni zagrljaj, te se pretpostavlja da je nakon bijega umro od tifusa u jednoj seoskoj staji u blizini Celovca. Kada je nestao na Bleiburgu, kćeri su mu imale dvije godine i šest mjeseci. Vera je završila studij slikarstva na Likovnoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, a Lada studij violine na Glazbenoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Vinko Kos u komunističkom sustavu desetljećima je bio prešućivan zbog duboko religiozne poezije i proze, a na spomenu njegova života i stvaralaštva u hrvatskom društvu osobito su radile Katolička Crkva i Matica hrvatska Čakovec čiji je dugogodišnji predsjednik Zvonimir Bartolić zapisao da je Kos bio "pravi psalmist, pjesnik šutnja i šapata, pjesnik sjena i mira, pjesnik samoće, molitve i nade, pjesnik tišine i tihe glazbe, glazbenik, nedostižan na glazbalu hrvatskoga jezika.''

opširnije....