Od:
Do:

Fra Zvjezdan Linić u Čakovcu na tribini o temi vjere i misi u spomen na žrtvu Vukovara

Fra Zvjezdan Linić u Čakovcu na tribini o temi vjere i misi u spomen na žrtvu Vukovara

ČAKOVEC, 18. 11. 2012.

U organizaciji Franjevačkog samostana u Čakovcu održana je u nedjelju 18. studenoga redovita mjesečna tribina na kojoj je o temi vjere govorio fra Zvjezdan Linić.

Otvarajući tribinu u prepunoj dvorani Katoličkog doma u Čakovcu, gvardijan i župnik župe svetog Nikole biskupa fra Stanko Belobrajdić rekao je kako se njome nastavlja hod u nedavno započetoj Godini vjere u razmišljanjima o vjeri i često prisutnoj nevjeri.

Nakon što su okupljeni na početku izmolili Apostolsko vjerovanje, fra Linić uvodno je rekao kako bi želio govoriti više o vjeri i potaknuti sve da provjere svoju vjeru. Spominjući se odlomka iz Evanđelja u kojem do Isusa nakon preobraženja na brdu Tabor dolazi čovjek zamoliti pomoć za svoga sina, na što mu Isus odgovara da je sve moguće onomu koji vjeruje, ponovio je priznanje i svjedočenje toga čovjeka «Gospodine, pomozi moju nevjeru». Time je želio naglasiti kako Novi zavjet svima stavlja na srce vjeru po kojoj je sve moguće onomu koji vjeruje. Rekao je da postoji dvostruki vid kršćanske vjere, i to vjera kao dubok osoban unutarnji čin povjerenja, te vjera kao dar i milost bez kojih teško da bi se došlo do čina predanja i vjerovanja u Boga. Naglasio je kako je kršćanska vjera nešto objektivno, ona je definirana, te ima svoje sadržaje i određeno ponašanje koji daju identitet kršćana. Na žalost, rekao je fra Zvjezdan, danas je sve više onih koji žive neko svoje privatno, površno kršćanstvo i imaju čudno ponašanje, pa je upozorio da se vjera ne može suziti na nešto što si čovjek može prilagoditi i stvoriti stil vjere prema svojim potrebama i željama u kojem se vjeruje u nešto jer to je onda ništa.

Okupljene je potaknuo da u Godini vjere pročitaju Katekizam Katoličke Crkve koji donosi sadržaj vjere kroz četiri poglavlja, a koji je pripremljen po Božjoj objavi i Crkvenom učiteljstvu. Rekao je kako je upravo to značajno djelo za život svakog vjernika plod Drugog vatikanskog koncila, te je u njemu svima dostupan sadržaj vjere i smjerokaz za njezino ispravno razumijevanje i življenje. Pozvao je vjernike i na više molitve i promišljanja o vjeri, sakramentima i darovima Duha Svetoga te na uključivanje u druge oblike i sadržaje koje vjernicima donosi Crkva, što će im pomoći da učvrste i umnože svoju vjeru.

Na kraju susreta fra Linić posvjedočio je i o svojem susretu s generalima Antom Gotovinom i Mladenom Markačem, dok su bili u pritvoru u Haagu, gdje je s njima slavio misu i doživio njihovo pouzdanje u Boga i vjeru u nevinost što se na kraju, hvala Bogu, i ostvarilo te unijelo novu nadu i učvrstilo vjeru tolikima koji su za njih i s njima molili.

Nakon tribine fra Zvjezdan predslavio je u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa nedjeljno večernje misno slavlje u zajedništvu sa župnim vikarom fra Tomislavom Faletarom. Na početku mise podsjetio je sudionike misnog slavlja na žrtvu Vukovara i Škabrnje kojih se toga dana prisjećala čitava Hrvatska. Pozvao je nazočne da se mole za sve stradale i sve žrtve rata, kao i za domovinu Hrvatsku izloženu mnogim novim kušnjama kako bi ostala slobodna i neovisna.

Tumačeći Božju riječ, fra Zvjezdan u propovijedi je govorio o posljednjim vremenima i danima koje naviješta Evanđelje. Napomenuo je kako kršćani trebaju paziti na čemu grade svoj život i budućnost upozorivši kako se, kao istinski Kristovi učenici, ne bi trebali bojati posljednjih vremena, ponovnog Isusovog dolaska i Božjeg suda.

Poslije mise okupljeni vjernici i mnogi drugi građani zajedno s franjevcima iz Franjevačkog samostana u Čakovcu i fra Linićem, predvođeni pripadnicima Zrinske garde Čakovec, u mimohodu su prošli središtem grada od Franjevačkog trga do Trga Republike i zida sa spomen-pločama s likovima 74-orice poginulih i nestalih branitelja iz Međimurja, od kojih su mnogi stradali upravo u obrani Vukovara. Položene su svijeće te se u molitvi, koju je predvodio gvardijan Belobrajdić, prisjetili njihove žrtve i preporučili ih milosti Božjoj. Zatim su se svi zajedno uputili do raskrižja u Vukovarskoj ulici gdje su upalili svijeće u znak spomena na žrtve Vukovara i Škabrnje.