Godišnje putovanje djelatnika Caritasa Varaždinske biskupije
VARAŽDIN, 28. 5. 2014.
Godišnje hodočasničko putovanje djelatnika, volontera i suradnika Caritasa Varaždinske biskupije priređeno je u srijedu 28. svibnja u slovensko marijansko svetište u Olimju.
Hodočasnike je vodio predsjednik Biskupijskog Caritasa mons. Ivan Godina, a svi su zajedno proslavili svetu misu u župnoj crkvi Marijina Uznesenja, jednoj od najljepših ne samo slovenskih, nego i europskih baroknih crkava. Misno slavlje predvodio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, u zajedništvu s generalnim vikarom mons. Godinom, te svećenicima hodočasnicima vlč. dr. Mariom Kopjarom, vlč. Tihomirom Kosecom i vlč. Markom Štefancem.
Biskup Mrzljak potaknuo je okupljene da se u molitvi uz lik Marije na nebo uznesene spomenu i svoje mjesne Crkve te majke sviju crkava u svojoj biskupiji, barokne katedrale Uznesenja Marijina u Varaždinu, koja je toga dana slavila obljetnicu svoje posvete. U propovijedi je biskup Mrzljak napomenuo da su se sabrali uoči svetkovine Spasova – Uzašašća Gospodnjeg kako bi se duhovno obnovili i osnažili za svakodnevni život u vjeri, osobito u vjeri u Kristovo i vlastito uskrsnuće te život vječni. U molitvi hodočasnici su se spomenuli i preminulog oca ravnatelja Biskupijskog Caritasa mr. Ante Šole, koji je isti dan pokopan u Peterancu. Mons. Godina zahvalio je svim hodočasnicima na svemu dobrome što čine tijekom godine prema potrebitima te ih potaknuo da u tome ne posustaju nego da ih Božja ljubav i dobrota potiču na još zauzetije činjenje dobra.
Hodočasnici su razgledali župnu i samostansku crkvu te se upoznali s njezinom poviješću i vrijednošću. O povijesti crkve i pripadajućeg samostana, kojima posljednjih 20-tak godina upravljaju franjevci konventualci, govorio je fra Jože Strojin, koji je kao vrijednu osobitost crkve istaknuo crne drvene oltare ukrašene zlatnim detaljima koji oduševljavaju mnogobrojne hodočasnike iz cijelog svijeta.
Razgledana je i jedna od najstarijih sačuvanih ljekarni u svijetu, koja je u cijelosti oslikana fresko-slikama. Ljekarnu su ustanovili pavlini koji su crkvom i samostanom upravljali 120 godina. Naime, pavlinima iz Lepoglave u 17. stoljeću na upravljanje je predan dvorac podignut još u 11. stoljeću, a u njemu su djelovali sve do ukinuća pavlinskih samostana 1786. godine. Pavlini su zaslužni i za izgradnju crkve u današnjem obliku te njezinih osam veličanstvenih oltara čija je crna boja povezana s 'Crnom Gospom' iz Čenstohove, pavlinskog sjedišta, dok je impozantno svetište freskama oslikao lepoglavski pavlin Ivan Ranger. Današnju ljekarnu vode franjevci konventualci, te nudi bogatu riznicu domaćih lijekova. S duhovnom djelatnošću u Olimju hodočasnike je upoznao i župnik i gvardijan fra Ernest Benko, jedan od četvorice čuvara duhovne tradicije toga kraja koji danas broji tek 550 duša.
Nakon što su upoznali znamenitosti Olimja, kraja odavna poznatog po ljepoti i tišini u koje mnogi hodočasnici dolaze potražiti zdravlje za dušu i tijelo, hodočasnici su navečer sudjelovali na predstavljanju knjige o povijesti pavlinskog samostana u Lepoglavi. Na godišnjem hodočasničkom putovanju sudjelovali su djelatnici i volonteri ureda i više odjela Biskupijskog Caritasa te voditelji nekoliko župnih Caritasa.
Jasminka Bakoš-Kocijan