Od:
Do:

Godišnji izvještajni susret voditelja župnih Caritasa Varaždinske biskupije

Godišnji izvještajni susret voditelja župnih Caritasa Varaždinske biskupije

VARAŽDIN, 28. 1. 2012.

Tradicionalni godišnji izvještajni susret voditelja i predstavnika župnih Caritasa Varaždinske biskupije održan je u subotu 28. siječnja u Varaždinu.

Okupilo se stotinjak predstavnika iz više desetaka župa, budući da je župni Caritas registriran u 80-tak od 105 župa biskupije, dok je karitativnim aktivnostima posvećeno više od 1.000 volontera.

Susret je započeo misnim slavljem koje je u katedrali Uznesenja BDM predvodio varaždinski biskup i predsjednik Hrvatskog Caritasa mons. Josip Mrzljak u zajedništvu s predsjednikom Biskupijskog Caritasa mons. Ivanom Godinom i još desetak svećenika, među kojima su bili i župnici kao predsjednici župnih Caritasa. U propovijedi je biskup Mrzljak rekao kako kršćane u svojem životu i djelovanju treba ponajprije voditi vjera o kojoj je potrebno stalno promišljati i produbljivati je. Osobito su na to pozvani oni koji sudjeluju u aktivnostima i životu Crkve, oni koji žele svojim životom biti u blizini potrebitih i onih “najmanjih od Isusove braće”, kazao je biskup Mrzljak dodavši da je Caritas svjedočanstvo koje čini razliku između vjere i života u vjeri. Caritas nas potiče da se vjera živi kroz djelotvornu ljubav u sasvim konkretnim prilikama života, napomenuo je biskup poručivši kako je vjera orijentir iz kojeg se treba živjeti svakodnevni život.

Nakon mise susret je nastavljen u dvorani Biskupskog ordinarijata, gdje je okupljene na čelu s biskupom Mrzljakom pozdravio mons. Godina koji je zahvalio svima koji kroz karitativno djelovanje prepoznaju Isusovo lice u drugima. Zaželio je da kroz podsjećanje na aktivnosti u protekloj godini budu potaknuti na daljnji zauzeti angažman u ovoj godini kako bi još više djela Božje ljubavi uprisutnili u životu svojih župnih zajednica.

O temi “Izgradnja mira” zatim je izlagao prof. Boris Peterlin iz Hrvatskog Caritasa koji je uvodno istaknuo kako se o temi mira najviše govori kada se izgubi i kada ga se želi ponovno graditi.

Mir nije samo nedostatak nekog neprijateljstva ili sukoba, nego obuhvaća različite dimenzije ljudskog života, odnosno označava Božju prisutnost i blagoslov te ono blagostanje koje svoj naziv ima upravo u “kraljevstvu Božjem”, rekao je prof. Peterlin dodavši da je izgradnja mira proces koji ima svoj cilj, a taj cilj iz materijalnog vodi prema nečem nematerijalnom, obuhvatnom, duhovnom i vječnom. “Putem Caritasa upravo to i želimo: ono što radimo ugraditi u dimenziju Božjeg mira. Caritas je stoga izravno povezan s Božjim mirom. Pozvani smo svojim djelovanjem graditi u našim župama, zajednicama i obiteljima mjesto gdje će se na potpuniji način ostvarivati i rasti oaza Božjeg mira. Pri tome oaza ne znači izdvajanje i zatvaranje, nego stvaranje i širenje mira u sredini u kojoj živimo i djelujemo”, zaključio je predavač.

U raspravi nakon izlaganja istaknuta je potreba zauzetog angažmana u izgradnji mira, unatoč svim poteškoćama i preprekama na koje se nailazi. Biskup Mrzljak naglasio je kako se kršćani ne mogu povlačiti u zatvorene zajednice, nego su pozvani poticati, pa čak i provocirati izgradnju i širenje Božjeg mira.

U nastavku su predstavnici župnih Caritasa predali godišnja izvješća o radu koja su ukratko obrazložili te istaknuli osobitosti u svojem radu. Voditelji župnih Caritasa tako su se osvrnuli na svoje redovite, već “uhodane”, aktivnosti koje provode tijekom godine. Uz materijalnu i duhovnu pomoć koja se daruje potrebitima i novčane priloge koji se prikupljaju za potrebe župnog, Biskupijskog i Hrvatskog Caritasa, pojedini župni Caritasi istaknuli su specifičnosti koje mogu biti poticaj drugima. To su, primjerice, besplatne instrukcije za učenike u koje se uključuju učitelji i profesori, pokrivanje troškova školskih obroka siromašnijoj djeci, posjeti s druženjem samcima i starijima, godišnji zajednički duhovni susreti sa starijima i drugim skupinama, kreativne radionice izrade raznih predmeta čijom se prodajom prikupljaju novčana sredstva za karitativni rad, prikupljanje igračaka za bolničke dječje odjele i druge aktivnosti. Također je istaknuta suradnja s udrugom Pomoć neizlječivima u prikupljanju lijekova i medicinskih pomagala za teško oboljele, na što se osvrnula i dr. Verica Jačmenica-Jazbec pozvavši župe da se pridruže u skupljanju neiskorištenih lijekova i pomagala.

Ravnatelj Biskupijskog Caritasa Ante Šola na kraju je zahvalio na aktivnostima i angažmanu svim predstavnicima i volonterima župnih Caritasa podsjetivši da je svojevrsna dužnost karitativnih djelatnika i volontera da budu promicatelji i graditelji mira i dobra u svojim zajednicama i šire. Naglasio je kako je doprinos koji Crkva daje društvu putem Caritasa uistinu nemjerljiv, dok se u materijalnom smislu može kazati da je samo u protekloj godini Caritas Varaždinske biskupije potrebite pomogao s devet milijuna kuna uloženih u razne oblike karitativne pomoći.

Biskup Mrzljak u završnoj riječi istaknuo je kako razmjena iskustava na godišnjem izvještajnom susretu nije radi pohvala, nego je to izraz njihove kreativnosti i ljubavi koja je domišljata kako bi iznesena iskustva i inicijative bili poticajni za daljnje karitativno djelovanje u materijalnom i duhovnom smislu.

Susret je zaključen zajedničkim objedom i druženjem u prostorima Svećeničkog doma u Varaždinu.

Jasminka Bakoš-Kocijan