Hodočašće svećenika Preloškog dekanata

Hodočašće svećenika Preloškog dekanataPOŽEGA/PLETERNICA, 21.4.2022.
Prema običaju koji se nastoji dugi niz godina održati, svećenici Preloškog dekanata i ove godine uputili su se na zajedničko hodočašće nakon Uskrsa u uskrsnoj osmini na tzv. Emaus. Ove godine pohodili su središnju Slavoniju, biskupski grad Požegu u prostranoj Požeškoj kotlini. Po dolasku ih je srdačno primio i pozdravio prvi požeški biskup mons. Antun Škvorčević. U bratskom ozračju nastojao je ukratko opisati povijest Požeške biskupije kao i važnost središnjih biskupijskih zgrada i ustanova. Nakon toga uputili su se u pohod crkvi sv. Lovre te Požeške katedrale sv. Terezije Avilske gdje su u radosti uskrsnog vremena otpjevali Kraljice neba. Po završetku molitve razgledali su Dijecezanski muzej te Dom sv. pape Ivana Pavla II.

Sljedeća i najvažnija postaja hodočašća bila je Župa sv. Nikole u Pleternici nedaleko od Požege. Naime, u Pleternici se nalazi Svetište Gospe od suza. U posljednje vrijeme osobito se u našem hrvatskom narodu širi pobožnost Gospi od suza, moćnoj zaštitnici i zagovornici, čije štovanje je preneseno iz talijanskog grada Siracuse na otoku Siciliji. Ondje je svećenike hodočasnike srdačno dočekao, pozdravio i ugostio domaći župnik i rektor svetišta preč. Antun Čorković, školski prijatelj preč. Antuna Hoblaja. Svećenici su se pred Gospom spomenuli svih obitelji svojih župa, osobito onih mladih i onih koje su u teškoćama. Gospo od suza - moli za nas i naše obitelji!