Od:
Do:

Međunarodni simpozij o djelatnosti Zrinskih i Frankopana

Međunarodni simpozij o djelatnosti Zrinskih i Frankopana

ČAKOVEC, 6. 10. 2010.

 

U Čakovcu je u srijedu 6. listopada započeo dvodnevni međunarodni znanstveni skup pod nazivom "Politička, kulturna i društvena djelatnost Zrinskih i Frankopana u Hrvatskoj", kojeg je priredila Zrinska garda Čakovec u sklopu programa proslave 10. obljetnice svoga osnutka, sa željom da se prodube postojeće i iznesu nove spoznaje o zbivanjima vezanim uz Zrinske i Frankopane, njihovom značenju za Hrvatsku i doprinosu u raznim područjima.

Ujedno je želja radovima na simpoziju pružiti podršku inicijativi Zrinske garde da se 30. travnja, dan mučeničke smrti hrvatskih velikana Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, proglasi spomendanom u Republici Hrvatskoj.

Otvorenju simpozija u palači Zrinskih Staroga grada u Čakovcu nazočili su mnogobrojni uzvanici i gosti, predavači na skupu te članovi i podupiratelji udruge građana Zrinska garda. Među predstavnicima društvenog, političkog, kulturnog i crkvenog života bio je i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak sa suradnicima i župnicima gradova Zrinskih - Čakovca, Ozlja i Zrinskog Topolovca, dok je simpozij otvorio međimurski župan Ivan Perhoč koji je kazao kako je obitelj Zrinski osobito velik trag ostavila na području Međimurja, a danas je poveznica s drugim krajevima Hrvatske i inozemstva. Predsjednik Organizacijskog odbora skupa mons. prof. dr. Juraj Kolarić okupljene je podsjetio na visoke moralne i duhovne osobine koje su krasile obitelj Zrinski, što je posvjedočeno i njihovim viteškim životima i mučeničkim stradavanjima. Naglasio je kako je pokopom posmrtnih ostataka Zrinskog i Frankopana 1919. godine, čemu je pridonijela Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“, zagrebačka katedrala postala najznačajniji i najveći hrvatski mauzolej, hram hrvatskih nacionalnih mučenika i svetaca, srce Hrvatske na kojem su se grijali i odgajali brojni naraštaji Hrvata do današnjih dana. Dodao je kako je Zrinska garda u proteklom desetljeću i ovim simpozijem učinila velik korak naprijed u afirmaciji Zrinskih i Frankopana. Nazočne su pozdravili i predsjednik Zrinske garde Alojzije Sobočanec, izaslanik čakovečkog gradonačelnika i njegov zamjenik Zoran Vidović, dok je glavni tajnik Zrinske garde i moderator skupa Bojan Kocijan pročitao riječi podrške skupu koje je uputila pokroviteljica predsjednica Vlade Jadranka Kosor, koja se ove godine učlanila u Zrinsku gardu. Skupu je zaželjela uspješan i plodonosan rad te izrazila kako je raduje održavanje tog skupa kojim će se ne samo dati poseban doprinos obilježavanju 10. obljetnice utemeljenja i djelovanja Zrinske garde, simbola i ponosa Međimurja i Hrvatske, nego i uvelike pridonijeti istraživačko-znanstvenom radu o hrvatskoj povijesti, te govoriti o političkom, kulturnom i društvenom utjecaju i ostavštini Zrinskih i Frankopana u Hrvatskoj. Ujedno je pročitan pozdrav kontraadmirala Ante Urlića, zapovjednika Hrvatske ratne mornarice.

Na skupu, kojeg su sa Zrinskom gardom suorganizirali Matica hrvatska Ogranak Čakovec, Družba "Braća Hrvatskoga Zmaja", Muzej Međimurja Čakovec i Hrvatsko vojno učilište "Petar Zrinski" Zagreb, dok su mu supokrovitelji Međimurska županija i Grad Čakovec, 16 izlagatelja predstavit će 17 radova o različitim aspektima djelovanja Zrinskih i Frankopana. To je drugi znanstveni skup o Zrinskima u Čakovcu, nakon prvog koji je održan 1971. godine nakon čega je zabranjen rad Matici hrvatskoj koja je te godine postavila i spomen-ploču u prigodi 300. obljetnice smrti Zrinskog i Frankopana.

Inicijativi Zrinske garde da se 30. travnja proglasi spomendanom potporu su već dala mnoga mjesta u kojima su djelovale plemićke obitelji Zrinski i Frankopan, kao i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti te Matica hrvatska.

Na kraju prvog dana simpozija otvorena je u izložbenom salonu Muzeja Međimurja u palači Zrinskih prigodna izložba o 10-godišnjem djelovanju Zrinske garde Čakovec, koja je u samo jednom desetljeću učinila mnogo u očuvanju i promociji hrvatske povijesti i kulture, baštine Zrinskih i ugradbe njihovih načela vjere, žrtve, nade i ljubavi u svehrvatski identitet i napredak.

Nakon zaključivanja skupa, u četvrtak 7. listopada u župnoj crkvi svetog Nikole biskupa u Čakovcu u 18,30 sati održat će se zahvalno misno slavlje.

Jasminka Bakoš-Kocijan