Monografija u prigodi 100. obljetnice crkvenog zbora u Prelogu
PRELOG, 14. 12. 2014.
U Prelogu je treće nedjelje došašća 14. prosinca predstavljena monografija posvećena stotoj obljetnici crkvenog zbora preloške župe sv. Jakoba st., koja je priređena u svjetlu tradicije tamošnjeg liturgijskog pjevanja.
Monografiju su u župnoj crkvi sv. Jakoba predstavili njezini urednici Vlado Mihaljević Kantor i preloški župnik preč. Antun Hoblaj, te recenzent mo. Miroslav Martinjak, a obratili su se i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak i preloški gradonačelnik Ljubomir Kolarek.
Predstavljanje je obogaćeno nastupom samih župnih zborova i sastava koji su uz orguljašku pratnju mo. Anđelka Igreca, sina preloške župe, potvrdili veliko bogatstvo crkvene glazbe koje pomno i predano njeguju svi naraštaji župne zajednice. S nekoliko izabranih duhovnih skladbi i starih popijevki nastupili su mješoviti crkveni zbor preloške župe, dječji zbor "Ribari svetog Jakoba" i vokalno-instrumentalni sastav mladih "Agnus".
Predstavljanju je nazočilo nekoliko duhovnih zvanja preloške župe, među kojima i njezin veliki dobrotvor i promicatelj kulture i crkvene glazbe prof. dr. Matija Berljak, te suradnik na knjizi vlč. Antun Štefan.
O monografiji, koju je izdala župa sv. Jakoba st. u Prelogu, govorio je recenzent mo. Miroslav Martinjak koji je istaknuo kako je u njoj predočeno minulih 100 godina glazbene aktivnosti u službi liturgije, molitve, sabranosti i meditacije. Premda je u zbirku nota i sjećanja najteže bilo zapisati nevidljivu ljubav, unutarnji zanos i gotovo ushićenje koje su njegovale generacije zboraša ne štedeći sebe i svoje slobodno vrijeme, ova knjiga nesumnjivo je svjedok te njihove ljubavi i nesebičnog darivanja svoje župne zajednice čiji su članovi duhovno rasli i uz crkveno pjevanje. Naglasio je kako je kroz 100 godina njihova glazba doista bila u službi evangelizacije, posvećenja vjernika i rasta u vjeri, dodavši da djelo ima ponajprije duboku vjersku dimenziju, a potom i kulturnu. Monografija je spomenik vjere i kulture, kao i poticaj za daljnji rad, rekao je mo. Martinjak primijetivši da će takva djela u budućnosti biti svjedoci autohtonog identiteta naroda ovoga kraja i njegove kulture slavljenja Boga pjesmom. Sama monografija stoga nije samo prigodna uspomena, nego je osobito značajna upravo kao primjer i poticaj za mlađe naraštaje koji stasaju.
Autor monografije Vlado Mihaljević Kantor predstavio je djelo koje se sastoji od dvije cjeline. U prvom se nalazi povijesni prikaz djelovanja crkvenog zbora kroz teških i izazovnih sto godina, budući da su to bila razdoblja nekoliko ratova, političkih režima, mađarizacije Međimurja i ateističkog komunizma. Iako župni zapisi bilježe rad kantora u preloškoj župi još u 17. stoljeću što potvrđuje višestoljetnu tradiciju pučkog i zbornog pjevanja u toj župi, službeni (dokumentirani) početak zborskog pjevanja bilježi se od zapisa tada svećenika i velikog muzikologa dr. Vinka Žganca u glasilu za crkvenu glazbu "Sv. Cecilija" iz 1914. godine. Zapis prvi put spominje crkveni zbor u Prelogu koji je sudjelovao u cecilijanskom pokretu i osvješćivao potrebu liturgijskog pjevanja na materinjem jeziku, nasuprot nasilnoj mađarizaciji koja se željela provesti i preko crkvene glazbe.
Crkvenu glazbu u međimurskim župama, pa tako i u preloškoj, obilježile su međimurske popijevke koje su u zbirkama prikupili muzikolozi Vinko Žganec i Miroslav Vuk Croata. Među tim zbirkama zasigurno je i Preloška pjesmarica, koja još uvijek nije pronađena, ali se sa sigurnošću zna da je postojala. Poseban doprinos monografiji i ponajprije očuvanju tradicije preloškog liturgijskog pjevanja dale su pjesmarice starih domaćih zboraša, Jelene Horvat i Pavla i Bolte Mikeca koji su zabilježili prelošku tradiciju.
Stoljetno djelovanje obilježili su župni kantori, među kojima se posebno ističe Marija Krušelj, koja je službu kantorice preuzela 1948. godine i vršila je sve do 1996. godine u Prelogu i do smrti 2004. godine u rodnom Cirkovljanu, filijali preloške župe. Dala je nemjerljiv doprinos očuvanju crkvene pučke međimurske popijevke, a njezin rad na duhovnoj glazbi danas nastavlja i njezin unuk mo. Anđelko Igrec, voditelj Ureda za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije i katedralni orguljaš i zborovođa, koji je pružio značajnu suradnju u realizaciji monografije. I dok prvi dio donosi povijesni prikaz župnog zbora i prikaz preloške tradicije pjevanja kroz dostupne pjesmarice, drugi dio monografije predstavlja župne zborove i njihove nastupe na mnogobrojnim crkvenim i društvenim događanjima.
Sastavni su dio knjige i prikaz Miroslava Vuka Croate o povijesti preloškog zbora, te sjećanja dugogodišnje kantorice Marije Krušelj. Autor i urednik Mihaljević tijekom rada na knjizi, odnosno istraživanja izvornih preloških popijevaka, zaključio je kako bi svu građu trebalo arhivirati za izdavanje jedne kasnije glazbene preloške monografije crkvenih i svjetovnih popijevki s njihovom muzikološkom i književnom obradom.
Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u svojoj je čestitki zboru napomenuo kako je kroz proteklih 100 godina čuvao identitet ove župne zajednice, i katolički i hrvatski, osobito u teškim i burnim razdobljima kroz koja su prolazili Međimurje i cijela Hrvatska. Naglasio je kako je knjiga spomen, ali i poticaj da se nastavi ovo plemenito djelo koje obogaćuje crkveni život u ovome kraju. Uz čestitke u prigodi jubileja darovao je zboru plaketu Varaždinske biskupije s likovima biskupijskih zaštitnika, sv. Marka Križevčanina i bl. Alojzija Stepinca, koju je u ime zbora primila njegova današnja voditeljica Jasminka Pervan.
Čestitke zboru uputio je i gradonačelnik Ljubomir Kolarek podsjetivši da je zbor nedavno uz Dan grada, koji je slavio 750 godina, primio i Grb grada Preloga za sve zasluge ostvarene u životu župe i grada Preloga u kojem gotovo ne postoji obitelj koja nije bila vezana uz njegovo djelovanje.
Svim crkvenim pjevačima na svekolikom doprinosu i onima koji su ostvarili izdavanje monografije na kraju predstavljanja zahvalio je preloški župnik preč. Antun Hoblaj, čijom je inicijativom i entuzijazmom izdanje ugledalo svjetlo dana. Sam zbor svoju je 100. obljetnicu proslavio prigodnom svečanošću 5. listopada u zajedništvu sa svojom župnom zajednicom.
Jasminka Bakoš-Kocijan
fotografije: Studio Vipro Prelog