Od:
Do:

Mons. Leonard Markač primio nagradu za životno djelo Grada Koprivnice

Mons. Leonard Markač primio nagradu za životno djelo Grada KoprivniceKOPRIVNICA, 7. 11. 2016. 
Povodom Dana grada Koprivnice i njegove 660. obljetnice, u petak 4. studenoga održana je svečana sjednica Gradskoga vijeća, na kojoj su, između ostalog, dodijeljena priznanja zaslužnim građanima. Među ovogodišnjim je dobitnicima i župnik u Močilama, župi na području grada, mons. Leonard Markač, ujedno i dekan Koprivničkog dekanata, koji je primio nagradu za životno djelo. U dvorani Domoljub priznanje su mu uručili predsjednik Gradskog vijeća Zoran Gošek i gradonačelnik Mišel Jakšić.

U svojoj zahvali na dodjeli nagrade, mons. Markač kazao je kako smatra da bi, bez  lažne skromnosti, mnogi drugi građani mogli biti na pozornici Domoljuba nagrađeni od svojih sugrađana. Prisjetio se da je prije 38 godina došao na službu kapelana u župu sv. Nikole i od tada ostao u gradu kojega je zavolio i koji nosi titulu slobodnog kraljevskog grada. Koprivnica je postojala i prije te davne 1356. godine. Ova sloboda koja je dana tom gradu čini ga ponosnim i velikim. Jer sloboda je najveći Božji dar koji čovjek može primiti. Slobodan čovjek može u svojoj slobodi biti kreativan, koristiti drugima jer tek rob zna što je sloboda. Mi smo slobodu primili zahvaljujući mnogim žrtvama mnogih naših dragih branitelja, domoljuba koji su nam podarili slobodu. A, budimo iskreni, ne znamo ju cijeniti, rekao je te zaključio kako ovo priznanje proslijeđuje svojim kolegama svećenicima iz Koprivničkog dekanata i svojim dragim župljanima, a onda i svim građanima Koprivnice.

Mons. Markač odrekao se novčane nagrade od 30 tisuća kuna u korist djece s teškoćama u razvoju u Podravskom suncu te Caritasa kojima će ići po 15 tisuća kuna.

Nagradu za životno djelo mons. Markaču, župniku župe Uznesenja BDM u Močilama i dekanu Koprivničkog dekanata, Gradsko vijeće dodijelilo je za osobit doprinos promicanju vjerskog života, duhovni rast župe i karitativni rad.

Mons. Leonard Markač rođen je 31. listopada 1950. godine u Goričanu kao šesto od desetero djece što su ih Bogu i narodu podarili roditelji Gabrijel i Marija. Osnovnu školu pohađao je u rodnom Goričanu, a Klasičnu gimnaziju i Katolički bogoslovni fakultet završio je u Zagrebu. Za prezbitera je zaređen 27. lipnja 1976. godine, po rukama zagrebačkog nadbiskupa Franje Kuharića.

Od jeseni iste godine, dodijeljen je najprije za duhovnog pomoćnika, a potom i za kapelana u župu Selnica u Međimurju. Ondje ostaje do ožujka 1979. kada je u svojstvu kapelana premješten u župu sv. Nikole biskupa u Koprivnici. Tu je radio s preč. Silvijem Brezovečkim, župnikom i dekanom sve do 8. rujna 1983. godine kada je osnovana župa u Močilama. Dekretom zagrebačkog nadbiskupa Franje Kuharića, imenovan je njenim prvim župnikom.

Na ovogodišnju svetkovinu Velike Gospe mons. Markač proslavio je 40. obljetnicu misništva od čega 33 godine služi vjernicima u Močilama te obnaša treći mandat dekana Koprivničkog dekanata.

U nedavnom razgovoru za Glas Podravine i Prigorja istaknuo je: "Možete graditi građevine, no mnogo je važnije izgraditi živu Crkvu vjernika, njima služiti te iskreno prenijeti Kristov nauk, jer to je prava bit svećeničkog poslanja". Svi koji ga susreću prepoznaju u njemu jednostavnog, skromnog, ali nadasve razboritog čovjeka, svećenika koji pokušava biti svojim vjernicima i svim ljudima pristupačan i svakog prima radosna srca. On ne samo da je čuvar našeg duha, duše, on je čuvar i naše baštine, stoji u obrazloženju odluke Gradskog vijeća, donesene na sjednici 12. listopada.

Mons. Markač ujedno dokumentarističkim, esejističkim i fotografskim zapisima bilježi sve o župi, župljanima i svima koji se zateknu bilo na službi Božjoj ili po nekim drugim pitanjima važnima za župu u župnom časopisu za vjersku izobrazbu i aktualnosti "Močile" koji izlazi već 22 godine i čiji je glavni i odgovorni urednik. U izdanju župe objavljeno je i sedam knjiga u kojima su sabrani i intervjui s poznatim crkvenim dostojanstvenicima, društvenim, kulturnim te sportskim djelatnicima.

Kao sastavni dio socijalne dimenzije kršćanske vjere posebno treba istaknuti i njegov karitativni rad kroz redovitu djelatnost župnog Caritasa i brigu o 60 obitelji iz župe koja se očituje u raznim oblicima pomoći za potrebite, a temelji na ljubavi prema bližnjemu. Ostavio je dubok i pozitivan trag u široj zajednici grada Koprivnice, kojoj još uvijek neumorno pridonosi svojim svećeničkim radom. (vb)