Na svećeničkom susretu u Varaždinu o hrvatskim povijesnim kontroverzama
VARAŽDIN, 5. 5. 2014.
Redoviti mjesečni susret svećenika Varaždinske biskupije održan je u ponedjeljak 5. svibnja u biskupijskom Pastoralnom centru u Varaždinu.
Na susretu se okupilo više od stotinu svećenika na čelu s varaždinskim biskupom mons. Josipom Mrzljakom. Gost susreta bio je novinar Tomislav Vuković, autor niza članaka, feljtona i radova o temama iz tragične hrvatske prošlosti koji je govorio o temi “Hrvatske povijesne kontroverze“ te je predstavio svoju knjigu “Drugačija povijest“ koju je objavio “Glas Koncila“.
U knjizi su sabrani povijesni feljtoni objavljivani posljednjih godina u “Glasu Koncila“, koje Vuković uređuje i piše s jednim ciljem: traganje za istinom. Uz to što se knjiga bavi s tri središnje teme: Srb, Jasenovac i Glina, autor u njoj obrađuje i druge kontroverzne teme hrvatske novije povijesti, kao što su rasprave o broju žrtava, brojne krivotvorine vezane uz logor Jasenovac, ali i druge kontroverzne događaje iz partizanskog i komunističkog razdoblja.
Naslov “Drugačija povijest“ u prvi tren s razlogom može zbuniti jer je povijest, kao istina, jedna i cjelovita. Riječ je, dakle, o interpretaciji povijesti, najprije o onoj koja želi izgurati stvarnu povijest, krivotvoriti je, nadomjestiti je, preuzeti njezinu ulogu i zasjesti na tron mjerodavnoga i istinitoga. Kako pobjednička povijest nije nikakvo jamstvo objektivne i istinite povijesti, ova knjiga govori o drugačijoj povijesti, u spomenutom interpretativnom smislu, od službene, partijske, prevladavajuće i jedino dopuštene, desetljećima nametnute hrvatskom narodu.
Vuković se na susretu osvrnuo na opću sadašnju situaciju u hrvatskoj historiografiji. Napomenuvši kako je komunistička vlast kao pobjednička strana bila izuzetno nemilosrdna u iskrivljavanju i krivotvorenju povijesti, istaknuo je da se može čak reći da je hrvatskom narodu povijest ukradena. Ta situacija traje već 70 godina do današnjeg dana, upozorio je dodavši da se još i danas manipulira brojevima žrtava, kao što se to činilo i proteklih desetljeća, a podaci se iznose bez provjera povijesnih izvora. Stoga su njegovi povijesni feljtoni i radovi dragocjen doprinos osvjetljavanju pojedinih kontroverznih povijesnih tema, doprinos dovođenju u pitanje svjesno i smišljeno konstruiranih mitova i ideologiziranih i politiziranih interpretacija.
Na susretu je ujedno najavljeno predstavljanje knjige “Povijest pavlinskog samostana Blažene Djevice Marije u Lepoglavi“, koja je objavljena u suradnji Varaždinske biskupije i “Glasa Koncila“. Također je najavljen tradicionalni godišnji duhovni susret mlađih svećenika Varaždinske biskupije 26. svibnja na Veternici, a idući svećenički susret bit će 2. lipnja.
Jasminka Bakoš-Kocijan