Na uršulinski samostan u Varaždinu postavljen grb najvećeg dobrotvora
VARAŽDIN, 7. 10. 2014.
Na pročelju kod ulaza u zgradu Uršulinskog samostana u Varaždinu postavljen je grb opata Sigismunda Szinersperga.
Ponovno postavljanje toga grba, koji je nekad krasio zvonik uršulinske crkve, proslavljeno je na prigodnoj svečanosti u utorak 7. listopada ispred samostana. O grbu su govorili uršulinka s. Klaudija Đuran i ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini.
Barun i opat Sigismund Szinersperg rođen je 1685. godine u Petrinji. Nakon što je zaređen 1704. godine, obnašao je više crkvenih dužnosti, a među ostalim bio je zadužen i za obavljanje kanonskih vizitacija. Zahvaljujući njemu izgrađen je velik dio varaždinske uršulinske crkve i samostana, čime je ostao zabilježen kao najveći dobročinitelj te crkvene ustanove koja je kroz stoljeća obilježila duhovni život Varaždina.
Prilikom izgradnje na zvoniku crkve njemu u spomen i zahvalu postavljen je i njegov grb. S vremenom je taj grb otpao s pročelja, a u fragmentima je bio pohranjen u uršulinskom samostanu. Rad na njegovoj obnovi i rekonstrukciji započeo je pokojni varaždinski restaurator kamenih spomenika Božo Martinčević, a nastavio ga je akademski kipar Josip Grgevčić.
Prema tim rekonstrukcijama, preparator za kamen u Gradskom muzeju Varaždin Josip Cepanec izradio je kalup za odljev u suvremenom materijalu, pa je na taj način rekonstruiran grb opata Szinersperga nanovo postavljen na varaždinski uršulinski kompleks, i to zasad privremeno na ulaz u samostan, dok će originalni fragmenti grba biti na trajnom čuvanju u muzejskom lapidariju u Starome gradu.
Cjelokupnu inicijativu pokrenuo je Gradski muzej Varaždin, uz potporu varaždinskog uršulinskog samostana i Konzervatorskog odjela u Varaždinu.
Jasminka Bakoš-Kocijan