Nagradni izlet za najbolje vjeroučenike i mentore, sudionike Vjeronaučne olimpijadeVARAŽDIN - KRAŠIĆ, 11. 5. 2024.
Za vjeroučenike osnovnih i srednjih škola te njihove mentore, koji su na međužupanijskoj/biskupijskoj razini natjecanja Vjeronaučne olimpijade (održanoj 22. ožujka 2024.) osvojili prva tri mjesta, Katehetski ured Varaždinske biskupije organizirao je nagradni izlet, u subotu 11. svibnja 2024.

Učenici i mentori posjetili su župu Krašić - mjesto štovanja bl. Alojzija Stepinca, Sošice, Park prirode Žumberak te jamu Jazovku - masovna grobnica u mjestu Sošice na Žumberku.

Dolaskom u Krašić, posjetili su i s velikom pažnjom razgledali Spomen dom blaženog Alojzija Stepinca. Učenici i njihovi mentori s osobitim su zanimanjem proučavali prostorije u kojima je nekada živio i radio bl. Alojzije. Nakon obilaska spomen doma bl. Alojzija Stepinca uputili su se u župnu crkvu Presvetoga Trojstva gdje ih je dočekao upravitelj župe vlč. Ivan Vučak te predstavio svetu misu. U propovijedi je vlč. Vučak progovorio o župi Krašić te o važnosti župe i mjesta gdje je rođen, živio, djelovao i umro nadbiskup Stepinac. Na poseban način istaknuo je lik bl. Alojzija koji se naziva najsvjetlijim likom Crkve u Hrvata. Na samom kraju propovijedi potaknuo je prisutne da iz Krašića odnesu tri najvažnije rečenice iz Blaženikova života: U Tebe se, Gospodine, uzdam! Moja je savjest čista! Neka bude volja Tvoja Gospodine!

U popodnevnom dijelu izleta učenici i mentori nastavili su put prema mjestu Sošice gdje su najprije posjetili samostan sestara Bazilijanki koje unutar samostana čuvaju etnografsku zbirku koja obuhvaća predmete vezane za svakidašnji život ljudi na Žumberku i alate kojima su tamošnji ljudi obrađivali škrtu žumberačku zemlju. Sama građa prikazana je u tematskim cjelinama: tradicijsko gospodarstvo, kultura stanovanja, tekstilno rukotvorstvo i narodna nošnja.

Nakon razgledavanja etnografske zbirke u samostanu i kratkog susreta sa sestrom Anom koja nas je provela zbirkom i progovorila nam o povijesti sestara i samog samostana izlet se nastavio u Posjetiteljski centar Sošice. Radi se o novom centru koji je izgrađen kako bi posjetiteljima predstavili sve što Park prirode Žumberak nudi svojim posjetiteljima. U centru su učenici i na moderan i zanimljiv način saznali informacije o uskocima, o povijesti kraja, načinu života, bioraznolikosti samog kraja te o posebnim zanimljivostima koje kraj nudi kao što su planinarske staze, biciklističke staze, prirode i kulturne znamenitosti.

Nakon posjetiteljskog centra učenici i njihovi mentori uputili su se do jame Jazovke koja se nalazi u šumi pokraj naselja Sošice. Radi se o jami - masovnoj grobnici u koju su bačena tijela 814 žrtava koje su ubili partizani tijekom i nakon završetka Drugoga svjetskoga rata. Na samom spomen obilježju odali su počast žrtvama kratkom molitvom nakon čega je uslijedio povratak kućama.

Kako je protekao izlet možete pogledati u galeriji.
Zoran Košić Čačić