Od:
Do:

Održane jubilarne 40. Varaždinske barokne večeri

VARAŽDIN, 7. 10. 2010.

Završnim koncertima i misom zahvalnicom u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu te svečanom dodjelom festivalskih nagrada u ponedjeljak 4. listopada zaključene su ovogodišnje jubilarne 40. Varaždinske barokne večeri.

Taj ugledan festival barokne glazbe i ove je godine sadržavao niz vrhunskih koncerata vrsnih glazbenika, koji su, osim u varaždinskim sakralnim i svjetovnim prostorima, održani i u nekoliko gradova izvan baroknoga Varaždina, pa čak i u drugim županijama i državama, poput Samobora i Križevaca, te slovenskog Ptuja, mađarskog Zalaegerszega i slovačke Bratislave.

Ocjenjivački sud na čelu s dr. sc. Zdenkom Weber odlučio je u iznimno jakoj konkurenciji nagrade 40. baroknih večeri dodijeliti hrvatskim glazbenicima. Dvostruki ovogodišnji laureat je Pavao Mašić, mladi orguljaš i čembalist koji je 29. rujna u varaždinskoj katedrali održao impresivan koncert pod nazivom "Johann Sebastian Bach u Leipzigu", za koji mu je pripala nagrada Jurica Murai za najbolju interpretaciju na ovogodišnjem festivalu, ali i Vjesnikova nagrada 'Kantor' za najbolju izvedbu djela J. S. Bacha.

Nagrade "Ivan Lukačić" dodijeljene su za iznimno umjetničko ostvarenje mladom domaćem ansamblu "Symblema", čiji je član i Mašić, za koncert održan 27. rujna u salonu Cecelja, zatim Glazbenoj školi u Varaždinu u prigodi 180. obljetnice od osnutka za dugo pripremani svečani koncert njezinih zborova pod ravnanjem prof. Dade Ruža, održan 1. listopada uz jubilej Baroknih večeri u varaždinskoj katedrali s djelima riznice hrvatske glazbene baštine odnosno stvaralaštva Jana K. Vanhala, skladatelja varaždinskog kruga s kraja 18. stoljeća, te čembalistici Višnji Mažuran u prigodi 45. obljetnice umjetničkoga rada. Ta čembalistica svjetskoga glasa, kojoj je danas asistent njezin nekadašnji učenik Pavao Mašić i koja je već više od 50 puta nastupila na VBV-u, u katedrali svog rodnoga grada u nedjelju 3. listopada održala je zapaženi slavljenički koncert s Varaždinskim komornim orkestrom.

Premda je teško posebno izdvojiti neke od ostalih desetak izvrsnih koncerata, posebno zapaženi bili su odličan koncert svjetski poznatog milanskog ansambla "Il Giardino Armonico" u crkvi sv. Nikole u Varaždinu, nastup Hrvatskog baroknog ansambla u franjevačkoj crkvi, Muka po Ivanu Johanna Sebastiana Bacha koju su u varaždinskoj katedrali izveli glazbenici Barokne akademije iz njemačkog Detmolda, te koncerti međunarodnog trija "Pantagruel".

Ujedno je objavljena mala monografija koja prikazuje 40-godišnju povijest tog festivala, a održan je i međunarodni znanstveni skup "Barok – jučer, danas, sutra" kojeg su organizirali Varaždinske barokne večeri i varaždinski Zavod za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Kroz četiri desetljeća svog održavanja VBV su javnosti predstavile čitav niz djela poznatih baroknih skladatelja, ali i otkrile djela koja su godinama bila čuvana u knjižnicama i arhivima. Istaknuto je kako se sam festival profilirao u najvažnije kulturno događanje u ovom dijelu Hrvatske, a proširio se i izvan granica zemlje. Bio je to 15. u nizu znanstvenih skupova koji prate taj festival barokne glazbe. Također je prvi put u sklopu VBV-a održan seminar barokne orguljaške glazbe, kojeg je pohađalo desetak učenika varaždinske Glazbene škole iz klase prof. Natalije Imbrišak, a vodio ga je engleski orguljaš Andrew Benson Wilson.

Festival je zaključen revijalnim koncertom nagrađivanih učenika varaždinske Glazbene škole, koji su zajedno s Varaždinskim komornim orkestrom u katedrali izveli djela baroknih majstora. Ti su mladi ljudi najbolji zalog za budućnost barokne glazbe i samog festivala, bez kojeg bi varaždinski, pa i hrvatski kulturni život zacijelo bio nezamisliv.

Jasminka Bakoš-Kocijan