Okrugli stol povodom obilježavanja Svjetskog dana Roma uz 5. godišnjicu Pastoralno-misijskog Centra Sveti Ivan Krstitelj
Povodom obilježavanja Svjetskog dana Roma u utorak 8. travnja u Varaždinu je u organizaciji Varaždinske biskupije i pastoralno-misijskog Centra Sveti Ivan Krstitelj održan okrugli stol pod nazivom „Tko je moj bližnji?“.
Održavanje okruglog stola odvilo se u ozračju 5. godišnjice djelovanja Pastoralno-misijskog Centra Sveti Ivan Krstitelj u Gornjem Vratnu. Organizator i pokrovitelj susreta je varaždinski biskup Bože Radoš, predsjednik Odbora Hrvatske biskupske konferencije za pastoral Roma koji se na početku susreta okupljenima obratio molitvom i pozdravnom riječju. Poseban pozdrav uputio je grofu Georgu Eltzu, glavnom pokrovitelju i podupiratelju Centra u ime Suverenog viteškog Malteškog reda - najstarije katoličke humanitarne organizacije u svijetu, a koji je ujedno i predsjednik Udruge Društvo Centar Sveti Ivan Krstitelj - koja operativno upravlja Centrom. Pozdravio je i mons. Mrzljaka koji je, kako je naglasio biskup, s grofom Eltzom imao sluha i poticaja za otvaranje Centra prije pet godina. „Ne bi oni mogli puno učiniti da za to netko nema poziv, a to je naša Kristina Čačić. Ona se posvetila ovome poslu. Zahvaljujem Kristini što poziv koji je dobila od Gospodina nije zakopala, nego ga obilno sije. Danas želimo osjetiti da smo na njivi Gospodnjoj na kojoj raste raznovrsno cvijeće. Nijedan nije manje lijep ili manje vrijedan. Želimo da to cvijeće iz našega Centra i dalje raste kako bi se moglo širiti i da svatko dobije ono što mu pripada, da dobije što je Bog zasadio u njegovu dušu, u jednoj zajednici ima mjesto za svakoga i svatko je obogaćenje“, poručio je mons. Radoš.
Uslijedio je prvi dio susreta, odnosno kratka izlaganja o pojedinima temama. Tako je primjerice vlč. Mišel Kovačević, predstojnik Ureda za katoličke škole Varaždinske biskupije, govorio o crkvenoj brizi za odgoj i obrazovanje djece i mladih u svjetlu nove evangelizacije, s posebnim naglaskom na misijsku dimenziju unutar Domaće Crkve. Prikazao je kako je Crkva kroz povijest, od prvih katekumenskih škola do suvremenih katoličkih odgojno-obrazovnih ustanova, uvijek nastojala povezivati navještaj Evanđelja s cjelovitim razvojem čovjeka - duhovnim, intelektualnim, moralnim i društvenim.
Osvrnuo se potom na suvremeni kontekst, osobito na smjernice Drugog vatikanskog koncila i dokument Gravissimum Educationis, koji naglašava važnost dijaloga sa svijetom, inkluzivnost, slobodu roditelja i posebnu brigu za marginalizirane. Objasnio je temeljne crkvene procese na ovom području - evangelizaciju, katehizaciju i opću odgojno-obrazovnu brigu - i njihovu ulogu u današnjem društvu. Poseban naglasak vlč. Kovačević stavio je na pojam nove evangelizacije koja, prema poticajima pape Franje, traži novi žar, nove izraze i novu prisutnost Crkve u životu ljudi, osobito mladih.
U tom svjetlu, svoje izlaganje je zaključio konkretnim primjerom djelovanja pastoralno-misijskog centra Svetog Ivana Krstitelja koji, kako je rekao, „svojim programima svjedoči kako se načela crkvene brige za mlade mogu uspješno ostvarivati i danas. Kroz posebnu pozornost prema djeci i mladima romske zajednice, Centar potvrđuje važnost Crkve kao mjesta prihvaćanja, dijaloga i nade. Upravo kroz ovakva konkretna misijska nastojanja Crkva u Domaćoj Crkvi ostvaruje svoje poslanje: biti blizu svakom čovjeku - osobito onome koji je na rubu, koji traži, koji pita: Tko je moj bližnji?“, zaključio je vlč. Kovačević.
Prof. dr. Neven Hrvatić, redoviti profesor u trajnom zvanju koji predaje na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu na Odsjeku za odgojno-obrazovne znanosti, izlagao je o preobrazbi romske zajednice putem odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj. Rekao je između ostalog kako Odbor za pastoral Roma Hrvatske biskupske konferencije, uvažavanjem različitih pristupa, daje značajne poticaje u evangelizaciji romske nacionalne zajednice u Hrvatskoj, ali je i bitan čimbenik u području odgoja i obrazovanja, prema zajedničkom cilju: integriranju Roma u društvenu (vjersku) zajednicu. Istaknuo je kako je značajan iskorak u pastoralu Roma napravljen 2005. godine objavljivanjem vjeronaučnog udžbenika „Na Božjem putu“ na hrvatskom jeziku i dva najraširenija romska dijalekta u Hrvatskoj i utemeljenjem nacionalnih susreta pastoralnih djelatnika.
Naveo je prof. Hrvatić da u Hrvatskoj postoji Romska odgojna zajednica - specifičan oblik odgojne, vjerske i obrazovne djelatnosti koji se organizira za djecu Rome u Hrvatskoj. Cilj joj je međukulturni odgoj i obrazovanje, uz uvažavanje kulturne posebnosti Roma u pastoralnom djelovanju, u funkciji očuvanja nacionalnog identiteta Roma u Hrvatskoj. Romska odgojna zajednica organizira se kao nacionalni i vjerski oblik odgoja i obrazovanja, a polaznici su djeca Romi iz župa odnosno škola, pojasnio je prof. Hrvatić.
Kao jedan od značajnih rezultata Romske odgojne zajednice prof. Hrvatić naveo je je prvu pojavu romskog jezika u Euharistiji (služba riječi i molitva vjernika), kao trajnog opredjeljenja Odbora za pastoral Roma u pravcu inkulturacije i poštivanja romskog jezika i kulture.
Rekao je i kako je u radu Odbora za pastoral Roma izuzetan bio doprinos nacionalne ravnateljice s. Karoline Miljak, „koja je, uz djelatnu suradnju predsjednika Odbora i brojnih suradnika, pokrenula brojne aktivnosti u pastoralu Roma u Hrvatskoj. Danas je Pastoralno-misijski centar Sveti Ivan Krstitelj jedinstvena i najvažnija ustanova odgoja djece Roma u Hrvatskoj, koji vrlo uspješno vodi Kristina Čačić“, istaknuo je prof. Hrvatić.
Logopetkinja Maja Jurjak izlagala je o važnost logopedske intervencije u jezičnom poticanju djece s naglaskom na kompleksnost odgoja i obrazovanja unutar jedne inojezične skupine - djeca Romi Bajaši. „Inojezičnim učenicima smatraju se učenici koji hrvatski jezik nisu usvojili, ili je pak to znanje nedostatno u kontekstu obrazovnih zahtjeva“, poručila je Jurjak dodavši da je potreba za logopedskom intervencijom uočena i u radu s djecom polaznicima Igraonice „Moj bližnji“ u Centru Sveti Ivan Krstitelj što je rezultiralo kreiranjem projekta „Igrom riječi do znanja“, koji se sastoji od ciklusa logopedskih radionica specifično osmišljenih za djecu iz romske zajednice. Rekla je nadalje kako je u radionice uključeno sedmero djece u dobi od 5 do 6 godina, kod kojih je zamijećen sporiji jezično-govorni napredak, u mjeri koja upućuje na nužnost ciljanog poticanja od strane stručnjaka (logopeda).
„Iako logopede šira javnost najviše povezuje s korekcijom nepravilnog izgovora, kod djece Roma Bajaša logopedskom opservacijom je utvrđena neusporedivo veća potreba za širenjem rječnika te unaprjeđenjem njihovih jezičnih vještina, uslijed nedovoljne izloženosti hrvatskom jeziku u ranoj dobi, kada bi se trebali usvojiti jezični temelji. Nadalje, uvažavajući kronološku dob korisnika projekta, radionice su neizostavno usmjerene i na razvoj predvještina čitanja i pisanja, kako bi djeca što spremnije započela svoje formalno obrazovanje, koje predstavlja izazov samo po sebi, a napose poradi činjenice da će se odvijati na jeziku koji njima nije materinji. Uključivanje logopeda u već dobro uhodanu djelatnost Centra sv. Ivan Krstitelj, doprinos je konkretnim nastojanjima, a ne samo nadanjima, da je bolja integracija romske djece moguća i dostižna“, zaključila je Jurjak.
Uslijedila je potom kratka pauza nakon koje je priređeno glazbeno-recitacijsko iznenađenje. Pjevački zbor iz „Zajednice ženska snaga“ izveo je dvije prigodne pjesme „Velik si“ i „Ederlezi - Đurđevdan“ pod vodstvom učiteljice Glazbene kulture Marije Šobak Potočnjak.
Nakon pjevačkog zbora prigodnu proljetnu recitaciju „Maslačak“ izveli su polaznici Igraonice u sklopu Centra Lara Kalanjoš i Teo Balog.
Uslijedilo je nadalje predavanje Kristine Čačić, magistre religiozne pedagogije i katehetike te voditeljice Centra sv. Ivan Krstitelj. U svom je izlaganju najprije istaknula kako je „velika privilegija i odgovornost raditi i voditi jedinstveni pastoralno-misijski Centar.“ Naime, kako je protumačila, to je Centar unutar specifične romske zajednice - Gornje i Donje Vratno koja postoji već oko 70 godina na ovom području i trenutno bilježi oko 1100 duša. Pojasnila je i kako se marginalizacija naselja najviše očituje u pomanjkanju osnovne infrastrukture te se svakodnevica stanovnika naselja, odvojenih od domicilnog stanovništva općina Petrijanec i Cestica, odvija kao „paralelni život“.
„Sintagmu 'paralelni život' opisujem kao pozitivan pokušaj preživljavanja i življenja života samih stanovnika naselja, unutar zadanih etničkih kulturnih i društvenih okvira, koje u velikoj mjeri i dalje obilježavaju nedovoljno jasno poznavanje hrvatskog jezika te korištenje u obiteljskoj sredini isključivo romski bajaški jezik; niska obrazovna struktura stanovnika; nezaposlenost koja u velikoj mjeri obilježava žensku populaciju; stalni financijski izvor prihoda - minimalna socijalna zajamčena naknada i dječji doplatak; visoki postotak fertiliteta, veliki postotak mladih djevojaka rano, već sa 17 godina, postaju majke“, poručila je Čačić i potom istaknula temeljnu misiju odnosno glavno djelovanje Centra: „davanje doprinosa u izgrađivanju društva u kojem svaka osoba ima osiguranu jednaku priliku razvoja svog cjelovitog ljudskog potencijala uz sigurnu egzistenciju i mogućnost izbora.“
Čačić je potom sa sudionicima okruglog stola podijelila temeljne vrijednosti koje se u Centru prakticiraju, zatim koji su to izazovi u susretima te zaključno poručila kako je pastoralno-misijski Centar Sveti Ivan Krstitelj „mjesto susreta u poštovanja jednih prema drugima kao i zauzete brige prema najmlađima i najranjivijima u zajednici. Tu se može, na najkonkretniji način, svaki vjernik susresti s dubinom biblijskog pitanja 'Tko je moj bližnji?' Za sve nas praktične vjernike kršćane, katolike kao i za sve ljude dobre volje Centar može biti i jest: naša domaća Afrika, zajednica osoba kojoj je potrebno svjedočanstvo zauzete kršćanske ljubavi koja spaja, povezuje i prihvaća, a ne dijeli i ne ruši vjeru u osnovnu dobrotu ljudi.“
Nakon posljednjeg izlaganja počeo je drugi dio susreta u formi otvorenog dijaloga i izmjene profesionalnog iskustva između voditeljice Centra Kristine Čačić i Leonarda Sakača, načelnika Policijske postaje Varaždin, Dijane Posavec, magistre socijalnog rada Hrvatskog zavoda za socijalni rad - područni ured Varaždin, Štefice Pavlić, dipl. soc. radnice Obiteljskog Centra - Područna služba Varaždinska te Valerije Đurasek, ravnateljice OŠ Petrijanec i Tanje Vuzem, ravnateljice Općinskog vrtića Cestica.
Susretu su također nazočili umirovljeni biskup Josip Mrzljak, grof Georg Eltz, preč. Mario Kopjar koji je osmislio idejni nacrt izgleda multifunkcionalne zgrade Centra i kapele, ravnatelj Hrvatskoga Caritasa fra Tomislav Glavnik, ravnatelj Caritasa Varaždinske biskupije Elvis Gotal, djelatnici iz OŠ Kuršanec te roditelji čija djeca pohađaju Igraonicu u sklopu Centra Sveti Ivan Krstitelj kao i djelatnici Centra.
Okrugli stol animirali su novinar Ureda za pastoral u medijima Varaždinske biskupije Branimir Gubić i voditeljica pastoralno-misijskog centra Sveti Ivan Krstitelj Kristina Čačić.
Više informacija o pastoralno-misijskom Centru Sveti Ivan Krstitelj potražite na službenoj mrežnoj stranici.
Ured za pastoral u medijima Varaždinske biskupije