Posjet biskupa Radoša štićenicima i djelatnicima Doma za starije i nemoćne osobe VaraždinVARAŽDIN, 21.12.2022.
Nakon dvije pandemijske godine varaždinski biskup Bože Radoš tradicionalno je pred svetkovinu Božića posjetio štićenike i djelatnike Doma za starije i nemoćne osobe u Zavojnoj ulici u Varaždinu. Za njih je u srijedu 21. prosinca predslavio svetu misu na kojoj su koncelebrirali generalni vikar Antun Perčić te varaždinski franjevci fra Dragan Grizelj, gvardijan i fra Vedran Kos koji redovito duhovno skrbe o štićenicima Doma.

U svojoj je homiliji biskup Radoš govorio o ljepoti iščekivanja Božića jer se Isus ne rađa odjedanput nego ga Marija nosi, kao trudna žena već donosi radost onima koje susreće. To je i naše iskustvo iščekivanja rođenja novog djeteta u obitelji, trudnice donose radost, svjesni smo prisutnosti novoga života u njoj iako ga još očima ne vidimo.

U naviještenom evanđeoskom ulomku o susretu Marije i Elizabete slušamo o radosti susreta dviju trudnih žena. Lijepo je primijetiti kako Isus, otkad se utjelovio u utrobi Blažene Djevice Marije, najprije pohađa staricu Elizabetu, njoj je prvoj došao, rekao je biskup te dodao: „danas bi rekli da najprije dolazi u starački dom, tamo gdje ga željno iščekuju, tamo gdje se žele susresti s Bogom, tamo gdje ljudi žive svoj odnos s Bogom u dubini svoje duše.“

Elizabeta u Marijinu dolasku i pozdravu prepoznaje novi život utjelovljen u Mariji, od radosti joj je zaigralo čedo u utrobu, glas o utjelovljenju Sina Božjega ide tako duboko u čovjeka da cijela utroba zaigra, kod Elizabete je zaigrao Ivan Krstitelj kojeg je nosila pod svojim srcem, rekao je biskup tumačeći naviješteni evanđeoski odlomak.

Elizabeta je u starosti začela sina, njegovo čudesno začeće najavljuje njegovo posebno poslanje da najavi Spasitelja, Mesiju koji će doći, protumačio je biskup Radoš, te u nastavku homilije govorio o Elizabetinom odgovoru na Marijin pozdrav. Elizabeta odgovara blagoslovom, molitvom koju i mi svakodnevno izgovaramo „Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje!“ Elizabeta nas uči kako se obraćati Bogu preko Blažene Djevice Marije.

„Marija donosi Radosnu vijest, Boga među ljude. Ona donosi radost ljudima jer Bog je onaj koji razveseljava. Mi ljudi možemo biti jedni drugima veselje ako nosimo mir u sebi, ako nosimo Božju poruku, ako nosimo Boga u sebi. Molimo danas da to nosimo u svojoj duši i da to nosimo kao pozdrav i čestitku jedni drugima ovih dana“, zaključio je homiliju biskup Radoš.

Nakon svete mise fra Dragan Grizelj zahvalio je biskupu Radošu na njegovom pastirskom pohodu, brizi, podršci, riječima koje je uputio okupljenima te izrazio radost što je ovih dana kao dušobrižnik štićenika ovog Doma s njima slavio sakramente pomirenja i bolesničkog pomazanja pripremajući se za svetkovinu Božića.

Na kraju svete mise biskup Radoš je štićenicima doma poželio da poput staraca Zaharije i Elizabete prvi osjete Boga u svojoj sredini, da ga prepoznaju i svojim riječima blagoslova dijele drugima baš kao Elizabeta. „Volio bih da te riječi zahvale i blagoslova kroz ove dane uputite onima koji se brinu o vama u ovom Domu, onima koji ovdje rade na vrlo zahtjevnim poslovima. Vi im svojim osmijehom i zahvalom sigurno dajete snagu da mogu ponijeti s ovoga mjesta i blagoslov u svoje obitelji.“, rekao je biskup.

Nakon svete mise okupljenima se obratio i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak zahvalivši biskupu Radošu na podršci Županiji u brizi za duhovno dobro štićenika Doma. Poželio je svim okupljenima u novoj godini nadu, mir, ljubav i radost kao što simboliziraju četiri zapaljene adventske svijeće.

Potom se okupljenima zahvalom i čestitkama obratila i zamjenica ravnatelja Doma Tamara Ljubić Zajec, a potom je korisnica Doma gospođa Brajša uručila prigodan poklon varaždinskom biskupu Boži Radošu.

Anita Treščec