Od:
Do:

Povijest spojila Draškovec i mađarski Šimeg (Sümeg)

Povijest spojila Draškovec i mađarski Šimeg (Sümeg)

DRAŠKOVEC, 14. 11. 2012.

Više od 160 župljana župe sv. Rok Draškovec sa četiri autobusa posjetilo je u subotu 27. listopada grad Sümeg (Šimeg) u Republici Mađarskoj.

Ova dva mjesta čvrsto povezuje Juraj plemeniti Osterhuber, upravitelj (administrator) Međimurja, gospodar Draškovca, plemićki sudac i upravitelj Althanova dvora u Čakovcu. Rođen je u Legradu 1718. od oca Ivana Osterhubera i majke Eve Žarke, r. Čižmešija.

Živio je u kuriji u Draškovcu, gdje mu je rođeno svih šestero djece. Njegova žena Anna, r. Tarayi, rođena je u Sümegu (Šimegu) od poznate plemićke obitelji Franca Taranyia.
Juraj Osterhuber umro je u Šimegu 1779. g. i pokopan je u kripti župne crkve u Šimegu zajedno sa svojom ženom Annom.

Po dolasku u grad Šimeg dobrodošlicu im je zaželio dogradonačelnik dr. Ferenc Kulcsar. U Sümegu u crkvi Žalosne Gospe obišli su oltar Majke Božje žalosne gdje se na zidu moglo vidjeti mnoštvo kamenih pločica sa zahvalom Majci Božjoj. Prije mnogo godina ta je crkva izgorjela i ostao je samo kip Majke Božje s mrtvim Isusom u njezinu krilu. Jedna Austrijanka molila se pred kipom i čudesno joj je zacijelila noga. Od tada se događaju mnoga čudesa u ovom svetištu. Evidentirano je više od 200 čudesnih ozdravljenja.

Uslijedio je posjet biskupskoj palači u podnožju tvrđave. Biskupski dvor se uređuje i u njemu su smještene različite izložbe. Šimeg više nije biskupski grad, ali je u njemu ostala biskupska palača koju s ponosom pokazuju i uređuju. U Šimeg su se sklanjali vespremski biskupi za vrijeme turskih navala. Sa zanimanjem je razgledana soba s lovačkim trofejima te biskupski podrum.

U župnoj crkvi draškovečki župnik vlč. Matija Vonić s domaćim župnikom Joszefom Nagyom služio je svetu misu, koja je prvi put u povijesti u toj crkvi služena na hrvatskom jeziku. Nakon mise domaći župnik ljubazno je protumačio ljepotu i umjetničku vrijednost župne crkve. Prevoditeljice Eta Nemeth i Aranka Nikolić prevodile su župnikove riječi.

Freske u crkvi od 1757. do 1758. načinio je Anton Maulbertsch, koji je i sebe naslikao na jednoj od tih velikih freski koje se nalaze u nišama crkve. Zaista crkva plijeni pogled svojom ljepotom. Crkva je u obnovi i restaurira se. Juraj Osterhuber i njegova žena Anna pokopani su u kripti ove crkve.

Nakon ručka i kratke stanke krenulo se u 'osvajanje' prekrasne tvrđave na brijegu koja je sagrađena u 13. stoljeću. Vjeruje se da ju je sagradio Bela IV. Svake godine održavaju se u gradu srednjovjekovni turniri.

Slijedio je posjet imanju Nyirlaki. Razgledan je prekrasan dvorac obitelji Osterhuber na imanju Nyirlaki, u kojem je smješten starački dom, a oko dvorca je prekrasan perivoj koji vodi do željezničke stanice Nyirlak kojom su Osterhuberi s vlakom iz Međimurja (Donjeg Kraljevca) dolazili na svoje imanje.

Uslijedio je posjet kapelici na imanju Nyirlaki u kojoj su pokopani članovi obitelji Osterhuber i Taranyi.

Na povratku je posjećen prekrasan gradić Keszthely uz kraću šetnju gradom. Mađarski grad Keszthely nalazi se na zapadnoj obali jezera Balaton i predstavlja jedno od najljepših ljetovališta na »Mađarskom moru«. Dvorac Festetics, izgrađen još davne 1745., najpoznatija je povijesna građevina i nezaobilazna turistička atrakcija.