Predstavljena knjiga mr. sc. Anđelka Košćaka o zagrebačkoj Župi sv. Petra apostola
Župa sv. Petra apostola u Zagrebu organizirala je predstavljanje knjige mr. sc. Anđelka Košćaka „Ti si Petar-Stijena“, Povijesno-umjetnički pregled Župe sv. Petra apostola u Zagrebu. Predstavljanje je održano u utorak 12. prosinca u župnoj crkvi sv. Petra apostola u Zagrebu.
Na predstavljanju knjige sudjelovale su recenzentice prof. dr. Ana Biočić i dr. sc. Irena Kraševac, župni suradnik prof. dr. Tonči Matulić, župljanin Marijan Perica, župnik preč. Josip Golubić i autor Košćak. Glazbeni program upriličio je Župni mješoviti zbor Hosanna, Mirta Kudrna na orguljama te Pjevački zbor Kefa.
Knjigu je na početku predstavila prof. dr. Ana Biočić istaknuvši, između ostaloga, da se “pred nama nalazi iznimno vrijedan doprinos crkvenoj historiografiji, riznica znanja, o raznim temama vezanim uz crkvenu povijest, povijest lokalne zajednice, povijest umjetnosti, povijest glazbe, gospodarsku povijest, povijest urbanizacije, te posebice vrijedno svjedočanstvo razvoja župe kroz više stoljeća, stoga se usuđujemo predmnijevati da će naći svoj put od čitatelja, ne samo znanstvenika već i zaljubljenika u povijest i šire čitateljske publike. Knjiga koja se nalazi pred nama rezultat je minucioznih višegodišnjih istraživanja i pruža nam slikovit, ali ujedno i znanstveno utemeljeni uvid u povijest župe Sv. Petra u Zagrebu. Ne samo da je ovo prva cjelovita monografija o potonjoj župi, nego je i ogledni primjerak za sastavljanje ovakvog tipa monografija. Autor kronološki iznosi povijest župe zahvaćajući u sve segmente njezine prošlosti, a na nekim dijelovima dotičući se sadašnjosti. Istražio je građu čak deset različitih arhiva, konzultirao je 181 objavljen izvor, knjige te znanstvene i stručne članke uz cijeli niz napisa iz periodike, što doprinosi objektivnosti i utemeljenosti iznesenih zaključaka.”
Dr. sc. Irena Kraševac naglasila je da su “važan prilog knjizi arhivske fotografije koje prate tekst, a koje prikazuju panorame toga dijela Zagreba, te izgled i detalje arhitekture crkve i njezina interijera u svim fazama u razdoblju 19. i 20. stoljeća. Ovim su recenzentskim osvrtom obuhvaćena prva poglavlja knjige koja se odnose na projekte izgradnje crkve Sv. Petra u Zagrebu i njezina opremanja umjetničkim i obrtničkim predmetima. Ovako temeljito provedeno istraživanje prvi put donosi iscrpne podatke o povijesnom slijedu od prvog spomena do današnjeg dana, uključivši i filijalne kapele Sv. Martina i Sv. Ivana Krstitelja. Knjiga je nastala na temelju autorova istraživanja neobjavljenog izvornog arhivskoga gradiva, poglavito onoga koji se čuva u Nadbiskupijskom arhivu u Zagrebu (NAZ), Kaptolskom arhivu u Zagrebu, Hrvatskom državnom arhivu, Državnom arhivu u Zagrebu, Arhivu župe Sv. Petra i dr., što pridonosi akribičnom znanstvenom pristupu obradi njena sadržaja. Svi dosada objavljeni radovi u vidu knjiga, znanstvenih i stručnih članaka te novinskih napisa, također su poslužili u građenju ove kompleksne teme te možemo zaključiti da je ovom knjigom stručna i ostala javnost dobila cjelovit uvid u povijest i umjetničku baštinu jednog važnog dijela grada Zagreba, čije je živo srce nastalo upravo oko župne crkve Sv. Petra”.
Župljanin Marijan Perica dao je povijesni osvrt doprinosa i koraka koji su doveli do poticanja i stvaranja ove monografije te zaključio da su “želje nekadašnjeg župnika msgr. Matije Stepinca, kao i sadašnjeg župnika preč. gospodina Josipa Golubića, bile podudarne u tome kako monografija župe treba imati onu izvrsnost koju zaslužuje značenje župe kroz gotovo sedam stoljeća njezina postojanja. Međutim, obojica su živjela pod neprestanim pritiskom pastoralnih i drugih obveza, posebice onih na stalnom uređenju crkve i župnoga dvora, pa stoga treba priznati kako su doista postojale objektivne okolnosti zbog kojih monografija župe nije ranije ugledala svjetlo dana. Zato tim više zahvaljujemo autoru magistru Anđelku Kośćaku što se rado i spremno odazvao pozivu na izdavanju ove, usuđujem se reći, monumentalne monografije koja može biti ponos župe i svakog župljanina. Završit ću riječima msgr. Stepinca iz spomenutog Pisma vjernicima: “Pripovijeda nam naša crkva povijest ponosnu i stamenu; kroz nedaće, nevolje, ratove, rušenja svjedoči ona rast, unatoč svekolikoj zbrci ideja i ideologija.” Ovu ponosnu i stamenu povijest od danas svjedoči i ova prekrasna monografija”, rekao je Perica.
Prof. dr. Tonči Matulić istaknuo je mnoge pojedince, svećenike i laike koji čine otajstveno Tijelo Kristovo utkano u ovu Župu. “Župna zajednica je prisutna u svijetu, među ljudima, a naša Župa sv. Petra “posijana” je i prostire se uz Vlašku ulicu u Zagrebu. Prema rezultatima istraživanja našega autora već je od Srednjega vijeka ovdje prisutna, vidljiva, štoviše, u mnogome je bila i ostala simbol prisutnosti Katoličke Crkve u okrilju Zagrebačke biskupije, a zatim nadbiskupije usred glavnoga i najvećega hrvatskoga grada Zagreba. No, ono što najviše zadivljuje u ovoj monografije, osim monumentalnosti kao i vrijednoga autora Anđelka Košćaka, koji ju je marljivo i temeljito istražio, napisao i ilustrirao, usuđujem se u ovoj svečanoj prigodi reći da se možda radi o njegovom najopsežnijem, najtežem i najformatiranijem životnom djelu”.
Župnik preč. Josip Golubić istaknuo je da uz “hvalu Bogu, na ovoj monografiji, najveća hvala ide prečasnom mr. Anđelku Košćaku. Kad sam mu prije više godina izrazio želju da se napiše monografija župe sv. Petra, on je izrazio spremnost da sudjeluje u projektu, te počeo marljivo skupljati građu. Uz ono što je već prije bilo skupljeno u župi, kopao je i kopao po mnogim, gradskim, biskupijskim, župnim i inim arhivima i drugim izvorima. Koliko li je samo arhivske građe pregledao, koliko starih listina okrenuo, koliko se stare prašine nagutao, sva sreća da nije na nju alergičan. Od srca zahvaljujem i svima ostalima koji su na bilo koji način pomogli ostvarenju ovog djela: lektorici, fotografima, tehničkoj urednici, pjevačima, predstavljačima, tiskari… recezenticama, Reći ću na kraju samo riječi svoga pokojnog župnika izgovorene kod posvete jedne kapele kad je zahvaljivao dobročiniteljima: „Hvala ljudska, voda je vrh pijeska, hvala Božja dika je nebeska.” Ja svima želim hvalu Božju!”, poželio je preč. Josip Golubić.
Okupljenima se obratio i autor knjige, mr.sc. Anđelko Košćak uz mnogobrojne zahvale pojedincima koji su svojim trudom i zalaganjem doprinijeli objavljivanju ove knjige. Knjiga se može nabaviti po promotivnoj cijeni od 30 EUR-a do Božića u župnom uredu Župe sv. Petra apostola u Zagrebu.
Izvor: Informativna katolička agnencija