​Proslavljena 250. obljetnica izgradnje kapele Svetog Duha u Varaždinskim ToplicamaVARAŽDINSKE TOPLICE, 20. 5. 2024.
250. obljetnica izgradnje kapele Svetog Duha u Varaždinskim Toplicama proslavljena je misom koju je predslavio varaždinski biskup Bože Radoš u ponedjeljak, 20. svibnja, na spomendan Blažene Djevice Marije Majke Crkve.
Suslavili su umirovljeni vojni ordinarij Juraj Jezerinac, župnik u Varaždinskim Toplicama vlč. Siniša Dudašek, bivši župnik vlč. Stjepan Mostečak, župnik iz Strahoninca vlč. Vladimir Kolarić i biskupov tajnik vlč. Marko Domiter.

Pozdravnu riječ uputio je vlč. Dudašek naglasivši, između ostaloga, da se na mjestu današnje kapele Svetoga Duha prvotno nalazila župna crkva, tada smještena na zanimljivom strateškom i geološkom položaju. „Sadašnja kapela čini sakralnu kulturu ovoga grada te svjedoči o dugom kontinuitetu obitavanja ljudi na ovom području. Kapela u ovakvu obliku ovdje stoji već 250 godina i postala je sastavni i prepoznatljivi dio vizure grada Varaždinskih Toplica. Također svjedoči o daru vjere koja je od davnine prisutna na ovim područjima, a danas ovdje proslavljamo njezin 250. rođendan“, rekao je župnik.

Nastavno na pozdravne riječi, biskup Radoš uvodeći u misno slavlje rekao je da je kapela obnovljena kako bi se častio Bog i kako bi se u njoj okupljali vjernici. „Mi ćemo je sada blagosloviti, a svetom vodom poškropit ćemo i svakog od nas jer smo i mi hram Božji. Ujedno je to i spomen našega krštenja“, kazao je biskup te blagoslovio okupljeni puk i novoobnovljenu kapelu.

U homiliji se biskup osvrnuo na čitanja liturgije dana te povezao prvo čitanje s evanđeljem uspoređujući dvije Eve - starozavjetnu te Novu Evu - Mariju. „Adam i Eva nisu otvoreni za Božju riječ, nego za drugu koja ih ne vodi bliže Bogu i ne daje radost života. A anđeo Božju riječ donosi u Marijinu kuću koja otvara svoju dušu i postaje majka Riječi Božje“, kazao je između ostaloga propovjednik. Potom je detaljno tumačio evanđelje iz Ivanova pera te istaknuo na koji način ovaj evanđelist predstavlja Mariju i što to znači za vjernike. Prisjetio se svadbe u Kani Galilejskoj i tumačio Marijinu ulogu na svadbi. Potom je govorio i o njezinoj ulozi podno Isusova križa. „Isus od svih ljudi zasigurno najviše voli svoju majku Mariju. Njegov zadnji pogled s križa usmjeren je na majku te na učenika koga je ljubio. Njegove riječi koje upućuje majci i Ivanu: 'Evo ti majke' i 'Evo ti sina', prema evanđelistu Ivanu, upućuju na izlijevanje Duha Svetoga, kada započinje život nove Isusove obitelji. Učenik koga je Isus ljubio dobiva imena svih ljudi koji su dosad živjeli i koji tek dolaze na ovaj svijet. To ime pripada svakom od nas. Isus svakom od nas daje Mariju za majku“, poručio je mons. Radoš. Potaknuo je na kraju homilije vjernike da uvedu Mariju u svoj dom, da zajednički mole krunicu, posebice u mjesecu svibnju, jer je ona ta koja otvara prostor da Duh Sveti bude s nama.

Na kraju mise vlč.Dudašek riječi zahvale uputio je biskupu Radošu, umirovljenom biskupu Jezerincu, svećenicima, kao i onima koji su zaslužni što je kapela Svetog Duha zasjala u punom sjaju. Ponajprije je zahvalio bivšem župniku Stjepanu Mostečaku koji je pokrenuo obnovu kapele u suradnji s Ministarstvom kulture RH i nadležnim konzervatorskim odjelom u Varaždinu. Zahvalio je i voditeljici gradskog Zavičajnog muzeja Spomenki Vlahović koja je, prema riječima župnika, svojim radom zadužila Župu i grad Varaždinske Toplice. Zahvalio je i restauratorima, kao i izvođačima radova. Također je zahvalio dugogodišnjem sakristanu i čuvaru kapele Darku Šestaku. Riječi hvale uputio je i vodstvu grada, ali posebice župljanima i župnim suradnicima. Na koncu je pozvao na prigodnu izložbu u subotu,  25. svibnja,  u 17 sati o povijesti kapele. Bit će predstavljana  izložba slika, fotografija i razglednica s motivom kapele.

U spomen i zahvalu na proslavu 250. obljetnice kapele biskupu Radošu uručen je i prigodni dar.
Branimir Gubić