Od:
Do:

Spomen 6. obljetnice smrti biskupa Marka Culeja

Spomen 6. obljetnice smrti biskupa Marka Culeja

VARAŽDIN, 19. 8. 2012.

Svečano misno slavlje povodom šeste obljetnice smrti blagopokojnog prvoga varaždinskoga biskupa mons. Marka Culeja u nedjelju 19. kolovoza u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu predslavio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u zajedništvu s generalnim vikarom mons. Ivanom Godinom, glavnim urednikom Glasa Koncila mons. Ivanom Miklenićem te tridesetak svećenika.

Molitvi za blagopokojnog biskupa Marka priključili su se njegov brat Juraj, sestra č. s. Greta, rodbina, prijatelji, znanci te mnoštvo vjernika Varaždinske biskupije. Prisutnim vjernicima biskup Mrzljak u uvodu je napomenuo kako su okupljeni oko Kruha života: Života vremenitoga, ali isto tako i života vječnoga. U taj vječni život prije šest godina ispratili smo biskupa Marka Culeja te ga se na poseban način u ovoj euharistiji želimo sjetiti, rekao je biskup Mrzljak.

U propovijedi biskup Mrzljak koristio se riječima iz propovijedi biskupa Marka koju je uputio prigodom Euharistijskoga kongresa Varaždinske biskupije u Ludbregu 14. svibnja 2000. godine. Biskup Mrzljak napomenuo je da će oni koji su ga slušali i koji su ga poznavali zasigurno imati pred sobom lik biskupa Marka, njegov svećenički i biskupski duh, ali isto tako imat će pred očima ono o čemu je on svjedočio i govorio iz svoje osobne vjere. Biskup Mrzljak tako je parafrazirao propovijed biskupa Culeja rekavši: Euharistija je središte Crkve. Bez Euharistije nema Crkve. Ako je Crkva, ta živa zajednica vjernika, kroz 2000 godina učinila nešto veliko (a jest učinila: cijela naša zapadna kultura i civilizacija prožeta je i živi od kršćanske ljubavi!), onda je ona crpila snagu iz Euharistije. Naša ljudska povijest govori samo o izvanjskim djelima, ali ona nam ne govori o unutarnjoj snazi koja je učinila ta djela. Povijest ne govori o onome što je vodilo muževe i žene da čine ta velika i junačka djela. Povijest nam ne govori što je vodilo velikane poput Ivana Zlatoustoga, Ambrozija, kardinala Kuharića i Stepinca, Tome Mora, Majke Terezije. No, mi znamo da su ti velikani kršćanske povijesti dolazili od Božjih oltara jer su najprije svoje vrijeme u danu posvetili Bogu, a poslije potrebitima i bližnjima... Biskup Mrzljak na kraju je rekao da riječi biskupa Marka govore o Euharistiji kao izvoru Crkve od koje se živi. Ove nedjelje također smo slušali o Kruhu života, Kristu, koji je hrana čovjeku. Krist je onaj koji je dao svoje tijelo nama za jelo. Taj misterij mi prihvaćamo iz vjere. Mi ga prihvaćamo jer nam Bog to govori iz ljubavi i želi nam dobro. Također iz okupljanja oko oltara i pričešćivanja mi želimo živjeti naš svagdanji život. Na to su nas kroz dvadeset stoljeća Crkve upućivali mnogi naučitelji, mnogi svećenici, mnogi biskupi, među njima i biskup Marko koji nam danas na neki način upućuje riječi za razmišljanje, a na nama je da ih prihvatimo, o njima razmišljamo i da po njima živimo, rekao je biskup Mrzljak.

Prije i poslije mise mnogi vjernici zastali su kod groba blagopokojnog biskupa Marka u pokrajnjoj kapeli Svetoga Križa gdje počivaju njegovi zemni ostaci te su se pomolili za njegovu dušu. Mnogi su kroz molitvu i sjećanja zahvalili Bogu na liku i djelu biskupa Marka koji je upravljao biskupijom od njezina osnutka 1997. do 2006. godine kada se nakon duge i teške bolesti preselio u vječnost.

Marko Štefanec