Od:
Do:

​Susret svećenika Varaždinske biskupije

​Susret svećenika Varaždinske biskupije​VARAŽDIN, 4. 11. 2024.
Mjesečni susret svećenika Varaždinske biskupije održan je u ponedjeljak, 4. studenog, u biskupijskom Pastoralnom centru u Varaždinu. Predavanje o temi „Kao kad pred lice Tvoje“ održao je vlč. prof. dr. sc. Ivica Raguž, profesor dogmatske teologije na KBF-u u Đakovu.
Nakon molitve srednjega časa u svećenički susret uveo je vikar za kler Varaždinske biskupije preč. Anđelko Košćak. Podsjetio je na Papine riječi povodom otvorenja „Godine molitve“ u godini jubileja: „Molim vas da intenzivirate svoju molitvu da biste se dobro pripremili za proslavu tog milosnog događaja i iskusili snagu Božje nade. Zato danas započinjemo Godinu molitve, odnosno godinu posvećenu ponovnom otkrivanju velike vrijednosti i nasušne potrebe molitve u osobnom životu, u životu Crkve i svijeta“. U tom kontekstu predstavio je i gosta predavača, vlč. prof. dr. sc. Ivicu Raguža, profesora dogmatske teologije na KBF-u Đakovu, plodnog teološkog pisca, koji je govorio o temi s naslovom „Kao kad pred lice Tvoje“.

Na temelju evanđeoskih misli „Kada moliš, uđi u sobu“, razmatrao je o molitvi u četiri koraka. Govorio je najprije o „ulasku u sobi“, potom „što se događa u sobi“ te što znači „izići iz sobe“. Kako je rekao predavač, da bi se moglo dobro, ispravno, istinski i gorljivo moliti važna je pozornost, blagost, bol/tuga/žaljenje te umjerenost u jelu i piću, odnosno borba protiv tjelesnog uživanja.

„Molitvom se otuđujemo od ovoga svijeta, ulazimo u sebe i tako se osposobljavamo za molitvu“, rekao je prof. dr. Raguž sažimajući sva četiri koraka te nastavio govoriti o uvjetima za molitvu prema kojima je vidljivo da se sve manje moli: uvučeni smo u ovaj svijet, nema grijeha, nema posta, nema molitve i zato se ne može dogoditi odreknuće od svijeta.
Na pitanje što se treba događati u molitvenoj sobi, istaknuo je da je riječ o vapaju Gospodinu, koji uključuje pohvalu i divljenje. Tu je osobito naglasio važnost molitve psalama. „Psalmi oblikuju dušu, emocije. Po njima dobivaš sliku onoga što trebaš govoriti i činiti. Oni su Božji lijekovi kojima liječiš svoje emocije. Najbolji su način za razumijevanje cijeloga Pisma. Oraspoložuju nas da pristupimo evanđelju. Tako što si zavolio psalme, zavolio si cijelo Pismo“, poručio je, između ostaloga, prof. dr. Raguž dodajući kako je psalme važno i vrijedno pjevati. Istaknuo je da su psalmi temeljni uvjet za biti dobar i istinski molitelj. „ Ako ih ne moliš, vrtiš se oko sebe sama i svojih emocija. Pjevajući psalme postaješ ponizan i potičeš se na ljubav“, kazao je.

I kao posljednji dio razmatranja predavač je govorio o kontemplaciji i adoraciji koji su čista molitva. „Kontemplacija se treba događati u divljenju, to je čista molitva lišena bilo kakvih pojmova. A divljenje je neka vrsta otapanja. U kontemplacija postaješ teoretičar - gledaš i moliš. To, pak, dolazi iz divljenja“, rekao je predavač te dodao da su u kontemplaciji događa oslobođenje duha, ali da se to ne događa ako nema divljenja. „Kroz kontemplaciju ne živim više ja nego Krist u meni. Bog je  u meni i ja u njemu“, istaknuo je prof. dr. Raguž te predavanje zaključio da „se u kontemplaciji izlazi iz sobe i ide drugome služiti.“

U drugom dijelu susreta predstojnik Ureda za mlade vlč. Matija Filipović i predstojnik Obiteljskog centra vlč. dr. Nikola Tomašević upoznali su svećenike s djelovanjem i planovima navedenih ureda u novoj pastoralnoj godini. Na kraju je nekoliko kratkih informacija o pastoralnim planovima spomenutih ureda izrekao i varaždinski biskup Bože Radoš. Susret je završen molitvom Anđeoskog pozdravljenja.
Branimir Gubić


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika